„Santaka“ / Savivaldybei – brangiau, mokiniams – skaniau ir pigiau / Švietimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Švietimas

Dalinkitės:  


Gražiškių gimnazijoje vaikai jau keletą metų turi galimybę patys į lėkštes įsidėti norimą kiekį garnyro.

Autoriaus nuotr.


Savivaldybei – brangiau, mokiniams – skaniau ir pigiau

Andrius GRYGELAITIS


Kokybiškesnis, skanesnis ir daug pigesnis maistas, masiškai išaugę valgančiųjų skaičiai. Tokie pokyčiai nuo šių mokslo metų pradžios įvyko kai kurių rajono mokyklų valgyklose.



Investuota ne veltui

Iki šiol neretai tekdavo girdėti nusiskundimų, kad mokyklose tiekiamas maistas nėra skanus, be to – labai brangus. Dažniausiai mokyklų valgyklose pietaudavo tik nemokamą maitinimą gaunantys vaikai, o už savas lėšas maistą pirkdavo vos vienas kitas. Viskas pradėjo keistis prieš keletą metų, kai Savivaldybė nusprendė palaipsniui į savo rankas perimti daugumos ugdymo įstaigų moksleivių maitinimą iš UAB „Sotega“ (prieš tai – „Bruneros“ ir „Kretingos maistas“). Su šiais maisto tiekėjais iki tol buvo kilę nemažai problemų.

Dalyje rajono mokyklų minėti pokyčiai įvyko jau prieš kurį laiką. Prieš šiuos mokslo metus privataus tiekėjo buvo atsisakyta visose Vilkaviškio miesto ugdymo įstaigose bei Gražiškių gimnazijos Bartninkų skyriuje.

Vilkaviškyje maistas nuo šiol gaminamas „Aušros“ gimnazijoje bei Salomėjos Nėries pagrindinėje mokykloje ir termosuose pristatomas į abu pradinės mokyklos korpusus bei „Ąžuolo“ progimnaziją.



Privatus tiekėjas šiuo metu maitina tik Sūdavos pagrindinės mokyklos ir Pilviškių „Santakos“ gimnazijos mokinius. Svarstoma, jog ateityje ir šios dvi įstaigos turės pačios organizuoti maitinimą. Tiesa, ar taip nutiks jau kitais mokslo metais, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė pasakyti dar negalėjo. Pasak jos, sprendimas turėtų būti priimtas per artimiausią mėnesį, kuomet pradės aiškėti kitų metų Savivaldybės biudžeto gairės.

„Vasarą daug investavome į mokyklų valgyklų atnaujinimą. Teko pirkti naujų įrenginių, baldų, įvairių priemonių. Dabar ant Savivaldybės pečių gula valgyklos darbuotojų išlaikymas, taip pat įvairūs komunaliniai mokesčiai. Visa tai kainuoja ne vieną dešimtį tūkstančių eurų. Nepaisant to, apie įvykusius pokyčius girdime tik pačius geriausius atsiliepimus. Vadinasi, investuota buvo ne veltui“, – kalbėjo A. Finagėjevienė.



Išaugo kelis kartus

Praėjusiais metais Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos valgykloje kasdien valgydavo apie 80 mokinių. Maždaug pusė iš jų gaudavo nemokamą maitinimą. Šiemet vien perkančiųjų maistą yra daugiau nei 100, o dar maždaug 40 mokinių gauna nemokamą maitinimą. Pasak įstaigos direktoriaus Arūno Sernecko, tai lėmė išaugusi maisto kokybė bei sumažėjusios kainos.



„Dar pernai privačiam tiekėjui reikėjo išlaikyti darbuotojus, susimokėti elektros, šildymo, vandens ir kitus mokesčius, negana to – dar ir uždirbti kažkiek. Visa tai buvo įtraukta į patiekalų kainas. Šiemet mokiniai moka tik už tai, ką jie valgo, nes visa kita kompensuojama iš Savivaldybės biudžeto. Pagal Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą, galime užsidėti ne didesnį nei 25 proc. antkainį. Šie pinigai vėliau bus skirti atnaujinti dūžtančius indus bei taisyti gendančią įrangą. Neturime tikslo uždirbti, todėl maisto kainos pastebimai sumažėjo. Be to, neieškome ir pigiausių žaliavų, kaip neretai darydavo privatus tiekėjas, todėl maisto kokybė taip pat pastebimai pagerėjo“, – sakė A. Serneckas.



Bent euru pigiau

Valgykloje įvykusiais pokyčiais pasidžiaugė ir Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos direktorė Daina Juškauskienė. Anot jos, pernai mokykloje kasdien buvo gaminama maždaug 110 porcijų, o šiemet – daugiau nei 300. Vadovės nuomone, į valgyklą vaikus sugrąžino ne tik mažesnės kainos, bet ir didesnė patiekalų įvairovė. Pavyzdžiui, pernai privatus tiekėjas dažnai siūlydavo paskanauti kopūstų sriubos. Jos mokiniai nelabai mėgdavo. Šiemet sriubų pasiūla – daug įvairesnė. Dabar mokykloje, priklausomai nuo dienos, galima nusipirkti lęšių, burokėlių, agurkų, įvairių trintų daržovių ir kitų sriubų. Jas vaikai perka gana noriai. Brangiausia sriuba šiemet kainuoja 20 centų, o pernai už kai kurias sriubas tekdavo mokėti daugiau nei 90 centų.



Antrojo patiekalo kainos mokykloje šiemet sukasi nuo euro iki dviejų. Brangiausias – lašišos kepsnys. Tiesa, mokiniai jo, kaip ir kitų žuvies patiekalų, nelabai mėgsta. Pasak įstaigos direktorės, šiemet jos vadovaujamoje mokykloje sočiai galima pavalgyti maždaug už pusantro euro, o pernai tekdavo pakloti bent euru daugiau.

„Dabar galime pasiūlyti ne tik didesnę įvairovę, bet ir kokybiškesnių patiekalų. Esame sudarę sutartis su daugybe tiekėjų. Vieni tiekia mėsą, kiti – daržoves, treti – pieną ir t. t. Visos sutartys galioja pusmetį, todėl, jei kas nepasiteisintų, vienus tiekėjus lengvai galėtume pakeisti naujais“, – sakė D. Juškauskienė.



Akivaizdūs skirtumai

Nuolat mokyklos valgykloje pietaujanti „Aušros“ gimnazijos mokinė Milda Kalavinskaitė sakė, kad šiais metais situacija pasikeitė kardinaliai. Anot jos, šiemet maistas ne tik skanesnis, bet net ir atrodo daug gražiau. Merginos teigimu, ankstesniais metais patiekaluose jai ne kartą teko rasti net plastiko gabaliukų.

„Anksčiau valgyklose nebūdavo jokių eilių, o šiemet vos spėjame per pertraukas pavalgyti. Pernai neretai už maistą tekdavo mokėti po 3–4 eurus. Esu dar ir daugiau išleidusi. Dėl tokių kainų neretai maisto į mokyklą nešdavausi iš namų. Šiemet sočiai pavalgau maždaug už pusantro euro“, – sakė M. Kalavinskaitė.

Jos bendraklasė Evelina Jotautaitė taip pat negalėjo atsidžiaugti mokyklos valgykloje įvykusiais pokyčiais. Mergina visada mieliau rinkdavosi mokyklos maisto, nes jis jai primena namuose gaminamus patiekalus. Visgi ankstesniais metais maisto kainos ne visuomet būdavo prieinamos.

„Dabar ir kokybė, ir kainos daug priimtinesnės. Jau nekalbu apie didelę patiekalų pasiūlą. Manau, kad šiais mokslo metais net patiems išrankiausiems tikrai yra iš ko pasirinkti“, – teigė E. Jotautaitė.



Švediškas stalas

Nuo 2019 m. privataus tiekėjo paslaugų atsisakiusios Gražiškių gimnazijos direktorė Grita Launikonė teigė niekuomet nesigailėjusi šio sprendimo. Anot jos, darbo mokyklos bendruomenei padaugėjo, tačiau visa tai – mokinių labui. Dabar gimnazistai valgo ir pigiau, ir sveikiau, kadangi visi patiekalai gaminami konvekcinėse krosnyse, o ne verdami ar kepami riebaluose.

Įdomu ir tai, kad Gražiškiuose jau kurį laiką įgyvendinamas sparčiai visoje Lietuvoje plintantis švediško stalo principas. Atėję į valgyklą gimnazistai patys įsipila sriubos iš puodų, kurie būna padėti ant stalų. Pagrindinį karštąjį patiekalą vaikams įdeda valgyklos darbuotojos. Jį galima kasdien rinktis iš kelių skirtingų variantų. Mokiniai vėliau patys pasirenka ir į savo lėkštes savarankiškai įsideda garnyro. Daržovių taip pat būna bent keli skirtingi variantai. Pasak įstaigos vadovės, toks principas visiškai pasiteisino, nes dabar išmetama daug mažiau maisto.



„Netrukus švediško stalo principą pradėsime įgyvendinti ir Bartninkų skyriuje. Į ten maistą vežame termosuose. Prieš šiuos mokslo metus Bartninkų skyriui nupirkome indaplovę, naujus marmitus, kad maistas nuolat būtų šiltas, nemažai indų. Galbūt termosuose atvežti patiekalai neprilygsta ką tik iš krosnies ištrauktiems, tačiau jų kokybe abejoti tikrai negalima“, – teigė G. Launikonė.



Žiūri pavydžiai

Pilviškių „Santakos“ gimnazijos direktorė Danutė Valiūnienė prisipažino kartais pavydžiai žiūrinti į kitas rajono ugdymo įstaigas, kurios pačios organizuoja mokinių maitinimą. Ji vylėsi, kad vieną dieną ir jos vadovaujamai įstaigai bus leista žengti šiuo keliu.

„Visada sakiau, kad maisto kokybė priklauso nuo jį gaminančių darbuotojų požiūrio. Mūsų valgykloje maistas išties skanus ir įvairus. Vedėja nuolat eksperimentuoja, keičia valgiaraščius, stengiasi atsižvelgti į visų poreikius. Aišku, norėtųsi, jog patiekalai būtų pigesni. Dabar mažesniems vaikams pavalgyti vidutiniškai reikia 2, 5 euro, o vyresniems – kone euru daugiau“, – sakė D. Valiūnienė.



Pasak jos, įprastai „Santakos“ gimnazijos valgykloje kasdien pietus už savo pinigus perka maždaug pusšimtis mokinių bei įstaigos darbuotojų. Dar kelios dešimtys vaikų gauna nemokamą maitinimą.



Publikuota: 2022-11-09 08:00:55

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Miestą netrukus papuoš garsios balerinos skulptūra
* Dėl kilnaus tikslo Vištytyje bus surengti trys koncertai
* Ilgų vakarų rezultatas – kruopščiai nupinti makramė dirbiniai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar taisyklinga sakyti „pamatuota nuomonė“?
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ teikiama antroji žodžio pamatuoti reikšmė „remti, grįsti“ (pvz., pamatuoti teiginius ), taip pat žodžio pamatuotas reikšmė „pagrįstas“ (pvz., pamatuota išvada ).
Taigi pasakymai nepamatuotai didelės lėšos, pamatuota nuomonė ir panašūs yra visiškai taisyklingi ir vartotini.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai