„Santaka“ / Šiandien minima diabeto diena: kaip diabetikams lengviau su juo susigyventi, o rizikos grupei – išvengti? / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Šiandien minima diabeto diena: kaip diabetikams lengviau su juo susigyventi, o rizikos grupei – išvengti?


Cukrinis diabetas – tai viena dažniausių lėtinių ligų, kurios pirmųjų požymių sergantieji gali net nepažinti. Ankstyvas ligos diagnozavimas yra labai svarbus, o toliau dažniausiai seka sveikesnių įpročių formavimas.

Todėl lapkričio 14-ąją minint diabeto dieną, „Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė dalinasi paprastais patarimais, kaip palengvinti diabetiko kasdienybę bei pataria, kaip užkirsti kelią šiai ligai.

Kaip atpažinti cukrinį diabetą?

Paveldimumas ir antsvorio problemos – tai vienos dažniausių pirmojo ir antrojo cukrinio diabeto tipų priežastys, pasakoja farmacininkė Jelena Deksnienė. Anot jos, didžiausia problema, kad kartais žmonės per vėlai identifikuoja šios ligos simptomus.

„Stiprus troškulys, gausus šlapinimasis, padidėjęs nuovargis, silpnumas, pastebimas kūno masės mažėjimas bei atsiradęs acetono kvapas burnoje – tai dažniausi I tipo cukrinio diabeto simptomai. Nors II tipo diabetas pasirodo ne taip akivaizdžiai, jo simptomai labai panašūs. Priešingai nei sergant I tipo diabetu, kūno svoris dažniausiai gerokai padidėja, fiksuojamas nutukimas, viršsvoris“, – pasakoja J. Deksnienė.



Vaistininkė teigia, kad sergant cukriniu diabetu yra labai svarbu susikurti naujus kasdienius įpročius, palengvinsiančius ligos simptomus. Taip pat ji pataria su šiais įpročiais susipažinti ir tiems žmonėms, kurie nori sumažinti cukrinio diabeto riziką.

Mažo glikemijos indekso mityba

Vaistininkė pataria į mitybą įtraukti mažą glikemijos indeksą turinčius maisto produktus. Anot jos, tai švieži vaisiai, daržovės, visadaliai grūdai, riešutai, neriebi žuvis bei alyvuogių aliejus.

„Vertėtų iš maisto raciono pašalinti baltą duoną, baltus ryžius, patiekalus iš baltų miltų, saldumynus, greitą maistą ir vaisvandenius. Dauguma šių produktų turi daug sočiųjų riebalų ir transriebalų, skatinačių cukrinį diabetą“, – pasakoja J. Deksnienė.

Antsvorio reguliavimas

Jei žmogus yra linkęs į antsvorį ir turi riziką susirgti cukriniu diabetu, o galbūt juo jau serga, vaistininkė pataria išbandyti vieną antsvorio reguliavimo taisyklę.

„Tokiais atvejais rekomenduojama numesti 7 proc. savo kūno svorio. Jokių kardinalių pokyčių neprireiks. Pavyzdžiui, jei sveriate 70 kilogramų, jums būtų patartina numesti 5 kilogramus, taip ženkliai sumažinant cukrinio diabeto riziką. Be to, net ir sergant diabetu labai rekomenduojama į savo rutiną įtraukti fizinę veiklą – bent ilgesnius pasivaikščiojimus gryname ore“, – pataria J. Deksnienė.



Nepraleiskite pusryčių

„Niekam ne paslaptis, kad pusryčiai vienas svarbiausių dienos valgymų, ne išimtis ir diabetikams. Valgantys pusryčius tampa daug atsparesni insulino pertekliui. Nevalgant naktį organizmas badauja, tad jeigu nepusryčiaujame, kepenys pradeda išskirti sukauptą gliukozę, kad palaikytų reikiamą jos kiekį kraujyje. Taip kepenys paskatintos dirbti intensyviau ir išskirti per didelį gliukozės kiekį“, – pasakoja J. Deksnienė.

Maisto papildai

Sergant diabetu, reikėtų įsivertinti, kiek mitybos apribojimai iš jūsų organizmo atima maistinių medžiagų ir ar pavyksta jų gauti su maistu. Jeigu ne, vaistininkė pataria išbandyti įvairius maisto papildus, skirtus būtent diabetikams. Jų sudėtyje netrūksta B grupės vitaminų, chromo, todėl mažiau norisi saldumynų.

Nuolatinis gliukozės kiekio stebėjimas

Nuolatinis gliukozės kiekio stebėjimas kraujyje yra būtinas. Iki šiol tai buvo galima daryti tik kasdien imant kraują iš piršto su adata, tačiau dabar I tipo diabetikai gali stebėti gliukozės kiekį per telefono ar kito išmanaus įrenginio ekraną vos prie rankos prisitvirtinus gliukozės kiekio matuoklį.



Pranešimas spaudai



Publikuota: 2022-11-14 10:53:30

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai