„Santaka“ / Sūduvos metus ir veiklos dešimtmetį „Smiltys“ įprasmino per etnokultūrą / Kūryba

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kūryba

Dalinkitės:  


„Rieškučios iš praeities“.

Irenos ŠUNOKIENĖS pieš.


Sūduvos metus ir veiklos dešimtmetį „Smiltys“ įprasmino per etnokultūrą


Ypatingi 2022-ieji: Lietuva mini Sūduvos metus, o menų studijai „Smiltys“ – dešimtmetis.

Buvau maža mergaitė, dalyvė ir liudininkė įvykio, nutikusio mūsų sodyboje. Prieš dešimt metų čia Kybartų kultūros centras ir menų studija „Smiltys“ organizavo tapybos plenerą „Žmogaus ir gamtos vienovė“. Tuomet patyriau, kaip kartu kuriant, tapant gimsta bendrystė. Kaip lengva būti darant tai, kas patinka. Mačiau, kaip pilnatvės pajauta ir emocijų bei jausenų virsmas keičia žmones: jie jau nebebus tokie, kaip iki šiol – jų dvasią pakylėjo laisvės ir pažinimo gūsis.

2022-aisiais Lietuva mini Sūduvos metus, o menų studija „Smiltys“ – savo dešimtmetį. Šiems metams minėti „Smiltys“ išsikėlė tikslą tyrinėti, aiškintis, pažinti – vydėti – savo krašto, tautos, pasaulio istoriją pagal mūsų krašto šviesuolio – neįtikėtino talento, išskirtinės erudicijos etnokultūros tyrinėtojo, vilkaviškiečio Albino Kurtinaičio (g. 1934) išleistas knygas „Baltasis žodis“ bei „Dvigalvis ir dviuodegis žirgas“.

„Smiltelėms“ teko nelengvas uždavinys skaityti A. Kurtinaičio tekstus, susitelkti, išbūti nuojautose, trinti ribas tarp nežinios ir suvokimo – gauti žinią ir interpretacijomis perteikti drobėse.


Pasak A. Kurtinaičio, esame „Garnio vaikai“, tad kovo 25-ąją – Gandro dieną Šunskuose menų studijos , „Smiltys“ moterys: Irena Abraitienė, Irena Šunokienė, Ilona Mikalainienė, Aušrinė Dubauskienė – pristatė tapybos darbų parodą „Vydos“.

Dalyvės jautė, kad prie temos tik prisiliesta: buvo juntamas poreikis gilinti žinias. Tai paskatino tęsti pažintinę kelionę po A. Kurtinaičio knygų lobynus vasarą, liepos 11–15 dienomis, tapybos plenero „Sūduvos Vydos“ metu pilkapių, piliakalnių apsuptame Pajevonyje. Vieta buvo pasirinkta neatsitiktinai: Pajevonys yra minimas kaip buvusi 1524 metų prūsų ir jotvingių gyvenvietė. Teigiama, kad šioje vietoje buvusi pirmoji Sūduvos (Jotvingos) administracinė sostinė ir žynių – kunigaikščių (kunigų) dvasinis centras. Tikima, kad būta šešių šventyklų, čia gausu žinyčių, alkų, maldyklų, vyčių bažnyčių, dainikalnių, šventtakių. Būta saulėračio, padėjusio nustatyti mėnesio pirmą dieną, metų ketvirčio pirmą dieną bei pavasario ir rudens lygiadienį.

Plenero dalyviai – I. Abraitienė, I. Šunokienė, I. Mikalainienė, A. Dubauskienė. Viešnios iš Vilniaus – žemietės Teresė Juodėnienė bei Rita Zaikauskienė, prisijungė virbalietis Alvydas Dirsė, ir jau tapo tradicija, kad vykstant plenerams Pajevonyje skulptūrą kuria Linas Lukoševičius iš Vaišvilų kaimo. Aš, Gabija Dubauskaitė, ir Giedrė Mikalainytė ne kartą esame pakliuvusios į plenerų „spąstus“. Šįkart plenero atmosferą išbandė Ievutė ir Domas Zaikauskai.


Dalyvių drobėse radosi gyvastis: kai kur aliejiniai dažai tarsi užuominomis formas ryškino, kitur – švelniais teptuko prisilietimais minties trapumą fiksavo, delno prisilietimais tiesą antspaudavo, spalvų nubėgimų skleidžiami nuojautų viražai apie sūduvius, ypatingą šventikų gentį, bylojo.

O laiko distanciją pameti Tadarinės girioje (Tadarinė, verčiant iš sanskrito kalbos, – Ypatinga vieta). Čionai atvykusiojo neapleidžia nuojauta, jog esi stebimas augančių baltųjų ąžuoliukų pasistiebusių medžių, vardus turinčių akmenų, ir jau dviejų L. Lukoševičiaus sukurtų medžio skulptūrų.

Drobėse nugulę ypatingos Sūduvos ženklai eksponuojami parodose. O jų jau būta Pajevonyje, Vištyčio regioninio parko lankytojų centre, A. Kezio galerijoje Kybartuose, Virbalio viešojoje bibliotekoje. Paroda „Sūduvos Vydos“ eksponuojama Šunskų seniūnijos salėje, sausį svečiuosis Marijampolės kultūros centre.

Neturintiesiems galimybės kūrinių apžiūrėti parodinėse erdvėse parengta virtuali paroda. Šį Vakario Dubausko darbą jau netrukus bus galima pamatyti internete.

Kybartų kultūros centro menų studijos „Smiltys“ plenerą „Sūduvos Vydos“ finansuoja Vilkaviškio rajono savivaldybė.




Gabija DUBAUSKAITĖ

Užsk. 2485



...



Galerija: Smiltys




Publikuota: 2022-12-19 09:56:32

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai