„Santaka“ / Dalį teisinių klausimų galima išspręsti be teismo / Teisėtvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Teisėtvarka

Dalinkitės:  


Dalį teisinių klausimų galima išspręsti be teismo


Teisinius klausimus, tokius kaip santuokos nutraukimas abiejų sutuoktinių sutikimu, kai sutuoktiniai neturi nepilnamečių vaikų, tėvystės pripažinimas, vedybų sutarties pakeitimas, leidimų būsto, kai jis laikomas šeimos turtu, pardavimui ar įkeitimui išdavimas ir kt., nuo šiol galima išspręsti paprasčiau – nesikreipiant į teismą.

Sumažės krūvis

Nuo sausio 1 d. įsigalioję Civilinio kodekso ir susijusių teisės aktų pakeitimai numato, kad kai nėra ginčo tarp šalių, tam tikrus teisinius klausimus galima išspręsti greičiau ir paprasčiau – kreipiantis į notarą ar antstolį.

Pagal naująjį reglamentavimą, notarai sprendžia teisinius klausimus be teismo dalyvavimo nutraukiant santuoką ir tvirtinant gyvenimą skyriumi sutuoktinių bendru sutikimu, kai sutuoktiniai neturi nepilnamečių vaikų; keičiant vedybų sutartį; sudarant nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandorius; tėvams sudarant sandorius, susijusius su nepilnamečio vaiko turtu; pripažįstant tėvystę, kai tarp suinteresuotų šalių nėra ginčo.

„Ankstesnis reglamentavimas numatė, kad asmenys net ir nesant ginčo privalėjo kreiptis į teismą, o toks procesas užtrunka, dažnam prireikia ir teisinės pagalbos, atstovavimo“, – teigė teisingumo viceministrė Jurga Greičienė.



Tikimasi, kad šie pakeitimai atneš trigubą naudą: asmenys sutaupys laiko ir lėšų, kurias iki šiol turėjo skirti atstovavimui teisme; apie 10 proc. sumažės teismų darbo krūvis, o tai savo ruožtu suteiks jiems galimybę daugiau dėmesio skirti ir greičiau išnagrinėti sudėtingesnes bylas.



Pasitiki visuomenė

„Teismams nebūdingų funkcijų atsisakymas leis daugiau laiko skirti kitoms byloms, ypač – sudėtingoms“, – sakė Teisėjų tarybos pirmininko pavaduotoja Egidija Tamošiūnienė, kartu pažymėdama, kad nuo to žmonių interesai nenukentės, kilus ginčui jie visada galės prašyti teisminės gynybos.

Pavyzdžiui, perleidžiant šeimos turtą buvo privaloma kreiptis į teismą ir gauti jo leidimą. Nuo šių metų šios privalomos procedūros nebeliko – norint perleisti šeimos turtą tereikia kreiptis tiesiogiai į notarą, kaip ir sudarant bet kokį kitą nekilnojamojo turto sandorį, ir notaras atliks veiksmus, kad užtikrintų nepilnamečių vaikų interesus, susijusius su būstu.

Sociologiniai tyrimai rodo, kad visuomenė itin pasitiki notarais, tad tikimasi, jog ir vykdant naujas jiems perduotas funkcijas bus užtikrinamas civilinių teisinių santykių teisėtumas ir stabilumas tvirtinant sandorius, užkirstas kelias ginčytinoms situacijoms ateityje.





Kainuos nepigiai

Už notarinius veiksmus bus imamas atlyginimas. Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto sandorio, jei perleidžiamas šeimos ar nepilnamečio vaiko turtas, tvirtinimas pas notarą gali papildomai kainuoti nuo 20 iki 250 eurų, priklausomai nuo turto vertės. Notarams nustatoma galimybė tokiu atveju imti papildomą atlygį už pagal įstatymus pavestus atlikti patikrinimo veiksmus.

Kalbant apie skyrybas, neturint dalijamo turto tai kainuotų nuo 39 iki 109 eurų, o dalijantis turtą – 0, 17 proc. nuo jo vertės, bet ne mažiau kaip 73 eurai ir ne daugiau kaip 2 508 eurai. Kai skyrybų atveju dalijamas turtas, notaro imamas atlyginimas už padalijimo tvirtinimą nesiskirs nuo taikomo kitais atvejais.

Kai sprendžiami su vaikais susiję klausimai, tarkime, tėvams sudarant sandorius, susijusius su nepilnamečio vaiko turtu, reikalingas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos valdymo srities institucijų įsitraukimas.

Tikimasi, kad naujai perduotas funkcijas notarai atliks sklandžiai, nereikalaudami iš sandorio šalių atlikti perteklinių veiksmų, ir susijusios institucijos bendradarbiaus sėkmingai. Kreipiantis į notarą dėl konkretaus sandorio tvirtinimo, visus susijusius veiksmus turėtų atlikti notarai – žmonėms nereikės ieškoti papildomos informacijos ar dokumentų, nebent reikalinga informacija turima tik paties asmens.



Be šių aptartų pakeitimų, dar viena teismų funkcija pereina antstoliams: nuo sausio 1 d. jie patvarkymais sprendžia praleisto termino vykdomajam dokumentui pateikti vykdyti atnaujinimo klausimą. Šis patvarkymas gali būti skundžiamas teismui.



Teisingumo ministerijos inf.



Publikuota: 2023-01-30 09:44:37

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai