„Santaka“ / Metai prasidėjo nauja tvarka tėvams ir jaunavedžiams / Įdomu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Įdomu

Dalinkitės:  



Metai prasidėjo nauja tvarka tėvams ir jaunavedžiams


Prasisuko dar vienų metų ratas, rajonui dovanojęs naujų gyventojų, o kartu atnešęs kone dvigubai daugiau netekčių. Naujieji metai prasidėjo Civilinės būklės aktų įrašų registravimo taisyklių pasikeitimais, kurie aktualūs jaunavedžiams ir vaikelių susilaukusiems rajono gyventojams.

Mirčių dvigubai daugiau nei gimimų

Kad ir kaip norėtųsi, jog naujagimių skaičius mūsų rajone gerokai lenktų liūdnąją statistiką, įrašai Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojų dokumentuose liudija ką kita. 2022 metais mūsų rajone įregistruoti tik 269 kūdikiai – 135 berniukai ir 134 mergaitės, iš kurių 65 gimė užsienyje – Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Danijoje ir kt. – gyvenantiems mūsų kraštiečiams. Dvi šeimos patyrė dvigubą laimę – susilaukė dvynių.

13 kūdikių augs be tėčio dėmesio, nes tiek vaikelių pernai sulaukė vienišos mamos. Nors daugelis kūdikių gimė oficialiai sukurtose šeimose, 73 vaikams tėvystė pripažinta registruojant gimimą (59 vaikams iš karto po gimimo, 14 – vėliau).



Jauniausia mama rajone pernai tapo penkiolikmetė, jauniausiu tėvu – dvidešimtmetis. Vyriausi vaikelių susilaukė 47 metų moteris ir 56-erių vyras.

Visgi kur kas gausesnė liūdnoji statistika. Pernai anapilin iškeliavo 599 mūsų rajono gyventojai. Guodžia nebent tai, kad 2021 m. mirčių registruota 142 daugiau.

Per 2022 metus mirė 306 vyrai ir 293 moterys, 17 iš jų – užsienio valstybėse. Du iš pernai amžinybėn iškeliavusių rajono gyventojų – vyras ir moteris – buvo sulaukę garbaus 99 metų amžiaus. Tačiau artimiesiems teko laidoti ir jaunus žmones: 34 metų vyrą bei 27 metų moterį, taip pat išgyventi vaikų – 5 ir 6 metų berniukų bei 2 mėnesių mergaitės mirtis.

Daugiausiai rajono gyventojų gyvybių nusineša širdies ir kraujagyslių ligos, taip pat vėžys. Tačiau daug žmonių pasiglemžė COVID -19 pandemija ir šios ligos komplikacija – plaučių uždegimas.

19 rajono gyventojų gyvybė užgeso dėl nelaimingų atsitikimų, 11 žmonių iš gyvenimo pasitraukė savo noru.



Skiriasi kas antra susituokusi pora

Praėjusiais metais Civilinės metrikacijos skyriuje įregistruota 211 santuokų. Į apskaitą įtrauktos 57 Bažnyčios sudarytos santuokos, 11 porų tuokėsi užsienio valstybėse, 14 santuokų jauniesiems pageidaujant įregistruotos kitose pasirinktose rajono vietose.



Nors pastaruoju metu populiarios šeiminės padėties nenurodančios moterų pavardės, mūsų rajono gyventojos daugiausiai rinkosi tradicinę moteriškos pavardės formą, sudarytą iš vyriškos pavardės su priesaga -ienė ar -(i)uvienė.

Vadovaujantis teismo sprendimais, įregistruotos 127 ištuokos, į apskaitą įtrauktos 8 užsienyje nutrauktos santuokos. Beje, trumpiausia santuoka truko vos 9 mėnesius, ilgiausia, kuri vis tiek baigėsi skyrybomis, – 55 metus.



Keitėsi tėvystės pripažinimo tvarka

Pasikeitus Civilinės būklės aktų įrašų registravimo taisyklėms, nuo šių metų tėvystės pripažinimą jau galima registruoti kitu būdu – į Civilinės metrikacijos skyrių atvykus abiem vaiko tėveliams. Iki tol tėvystės pripažinimą civilinės metrikacijos įstaiga registruodavo savo iniciatyva, remdamasi notaro ar teismo patvirtintu pareiškimu dėl tėvystės pripažinimo ar notaro patvirtintu pareiškimu dėl vaiko kilmės iš tėvo nustatymo.

Tad tėvai nuo šiol turės teisę rinktis, ar vykti pas notarą, ar tiesiog į Civilinės metrikacijos skyrių. Tėvystės pripažinimą civilinės metrikacijos įstaiga registruoja remdamasi vyro, kuris laiko save tėvu, kartu su vaiko motina pateiktu prašymu.



Vyras, laikantis save tėvu, kartu su vaiko motina prašymą įregistruoti tėvystės pripažinimą civilinės metrikacijos įstaigai gali paduoti tiesiogiai arba per MGVD informacinę sistemą. Teisingumo ministro nustatytos formos prašyme vyras, laikantis save tėvu, turi nurodyti pripažįstąs tėvystę, o vaiko motina turi sutikti su tėvystės pripažinimu.

Jei civilinės metrikacijos įstaigai prašymą įregistruoti tėvystės pripažinimą teikia nepilnametis asmuo, jo tėvai, globėjai ar rūpintojai rašytinius sutikimus gali pateikti atvykę į civilinės metrikacijos įstaigą.

Jei tėvai, globėjai ar rūpintojai į civilinės metrikacijos įstaigą neatvyksta ir jų rašytinius sutikimus pateikia pareiškėjai, šie dokumentai turi būti patvirtinti notaro arba parašo tikrumas turi būti paliudytas savivaldybės seniūnijos seniūno, Lietuvos Respublikos konsulinio pareigūno ar kito kompetentingo užsienio valstybės pareigūno.

Pasitaiko atvejų, kai pripažinti tėvystę prašoma vyresniam nei 10 metų vaikui. Tuomet civilinės metrikacijos įstaigai turi būti pateiktas rašytinis vaiko sutikimas dėl tėvystės pripažinimo.



Jaunavedžių pavardžių viešai neskebs

Nuo šių metų dėl asmens duomenų apsaugos nebebus skelbiama informacija apie ketinančias susituokti poras. Iki šių metų civilinės metrikacijos specialistai teisingumo ministro įsakymu ir Civilinės būklės aktų registravimo įstatymu buvo įpareigoti ne vėliau kaip prieš dvi savaites iki santuokos registravimo dienos apie tai viešai paskelbti savivaldybės interneto svetainėje.

Tad tie, kas informacijos apie draugų, bendradarbių ar giminaičių santuokos registravimo laiką ieškodavo viešojoje erdvėje, dabar jos ten neberas. Norint atvykti į vedybų ceremoniją ir pasveikinti apie santuokos laiką teks klausti pačių jaunavedžių.



Žydrūnė BLAUZDŽIŪNIENĖ

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja



Publikuota: 2023-02-01 11:03:06

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai