„Santaka“ / Didžiausias ateities iššūkis – donorystės skatinimas / Kito link

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kito link

Dalinkitės:  



Didžiausias ateities iššūkis – donorystės skatinimas


2022-ieji organų donorystei buvo sėkmingi: kepenų transplantacijų skaičius – rekordinis, registruotas vyriausias organų donoras Lietuvoje. Žiūrint į ateitį itin svarbu skatinti donorystę.

Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) duomenimis, 2022 m. buvo registruota 117 potencialių donorų, iš jų efektyviais tapo 46, o 31 donoras buvo multiorganinis.

Pernai atliktos 193 organų ir ragenų transplantacijos. Jos dovanojo viltį pasveikti ir sugrįžti į visavertį gyvenimą daugybei sunkių ligonių.

Praėjusiais metais buvo registruotas vyriausias efektyvus organų donoras Lietuvos istorijoje. Jam buvo 85-eri. Po atliktų tyrimų paaiškėjo, kad transplantacijai tiko šio donoro inkstai.

2022-ieji įeis į istoriją kaip metai, per kuriuos buvo atlikta daugiausiai kepenų transplantacijų iki šiol – net 32. Santaros klinikose atlikta 13, Kauno klinikose – 19 transplantacijų.

Praeitais metais Santaros klinikose pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikta sėkminga kepenų transplantacija iš neplakančios širdies donoro.

Praėjusiais metais iš viso buvo atliktos 84 inkstų transplantacijos, iš kurių 5 buvo gyvo donoro inkstų transplantacijos. Taip pat atliktos 9 širdies, 1 plaučio (transplantuotas tik vienas iš dviejų donoro plaučių), 1 kasos-inksto komplekso ir 66 ragenų transplantacijos.



Per 2022-uosius į Lietuvą iš užsienio buvo atgabenti 2 inkstai ir 3 kepenys. Lietuvoje neradus tinkamų recipientų donorinių plaučių transplantacijai, 6 kartus jie buvo pasiūlyti kitų šalių recipientams.

Nuolat augantį transplantacijų skaičių lemia nuoseklus, ilgametis medikų komandų darbas, įstaigų pastangos nuolat kelti gydytojų kompetenciją. Prie to taip pat prisideda žinių apie organų donorystę sklaida, nes dėl jos pamažu keičiasi žmonių požiūris į šią jautrią temą.

Praėjusiais metais net 4 812 žmonių išreiškė pritarimą organų donorystei ir pasirašė Donoro korteles, 2021-aisiais tą padarė 4 772 asmenys.

Medikų nuomone, didžiausias iššūkis žiūrint į ateitį yra tolesnis donorystės skatinimas. Prie kepenų ir kitų organų transplantacijų skaičiaus augimo prisidėtų ir numanomo sutikimo donorystės modelio įvedimas. Užsienio pavyzdžiai rodo, kad įvedus tokį donorystės modelį dažniausiai padidėdavo ir atliekamų transplantacijų skaičiai. Taikant numanomo sutikimo donorystės modelį visi šalies piliečiai yra laikomi potencialiais organų donorais, nebent yra išreiškę nesutikimą.

Apie galimybę dovanoti organus sergantiems žmonėms yra pradedama kalbėti tik tada, kai reanimacijoje žmogui yra konstatuojama klinikinė smegenų mirtis arba sustojęs kvėpavimas ir nutrūkusi kraujotaka. Svarbu suprasti, kad smegenų mirtis – ne koma. Konstatavus smegenų mirtį žmogus nebepabus, nes jo smegenų veikla neatsikurs.



Netekties skausmas ir liūdesys artimiesiems apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę, pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti, ar galės atvykti transplantacijos operacijos į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti, ar donoro organas tikrai tinkamas.

Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inkstų ir inksto-kasos komplekso laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, laukiantiems ragenų – galimybę regėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

2022 m. gruodžio 31 d. duomenimis, Lietuvoje transplantacijos laukė 317 žmonių: 69 reikėjo inksto, 1 kasos-inksto komplekso, 32 širdies, 8 plaučių, 4 širdies-plaučių komplekso, 44 kepenų, 159 ragenų transplantacijos. Tarp laukiančiųjų – 4 vaikai. Šių ligonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo arba artimojo organus po mirties.



Pritarimą organų donorystei galima išreikšti pačiam užpildant prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“ vaistinėje, „Gintarinėje vaistinėje“ ir „Eurovaistinėje“.



Nacionalinio transplantacijos biuro inf.



Publikuota: 2023-02-06 10:28:21

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai