„Santaka“ / Mero posto siekiančių politikų debatuose – rimti ir juoką keliantys atsakymai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2023-02-27 16:59

Dalinkitės:  


Į susitikimą su rajono verslininkais iš šešių kandidatų į rajono Savivaldybės mero pareigas atvyko penki (iš kairės): Karolis Paulavičius, Algirdas Neiberka, Valentinas Gražulis, Žilvinas Gelgota ir Saulenas Aželskas. Algidui Karaliui skirta kėdė liko tuščia.

Lino DUBICKO nuotr.


Mero posto siekiančių politikų debatuose – rimti ir juoką keliantys atsakymai

Dangyra APANAVIČIENĖ


Verslininkų susitikime su kandidatais į Vilkaviškio rajono savivaldybės mero pareigas diskutuota ne tik apie verslą.



Šmaikščiai prisistatė

Į Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų bei Vilkaviškyje veikiančios rūmų atstovybės organizuotus debatus, pavadintus „Vilkaviškis rytoj“, iš šešių kandidatų į rajono Savivaldybės mero pareigas atvyko penki: Saulenas Aželskas (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), Valentinas Gražulis (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“), Žilvinas Gelgota (politinis komitetas „Naujas startas Vilkaviškio kraštui“), Algirdas Neiberka (Socialdemokratų partija) ir Karolis Paulavičius (Lietuvos liberalų sąjūdis). Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Algidas Karalius renginyje nepasirodė.

Debatus vedęs politologas, visiems iš televizorių ekranų gerai pažįstamas doc. dr. Vytautas Dumbliauskas pirmiausia pristatė „žaidimo“ taisykles ir pakvietė kandidatus prisistatyti bei pateikti argumentus, kodėl už juos rinkėjai turėtų balsuoti. Išsakydami savo kandidatavimo motyvus kai kurie kandidatai nestokojo šmaikštumo. Jauniausias iš visų K. Paulavičius sakė suprantantis, koks sunkus yra Savivaldybės vadovo darbas, todėl jam gaila jau dešimtmetį dirbančio dabartinio mero ir norįs, kad jis tiesiog pailsėtų.




Žino, nuo ko pradėtų

Paklausti, kokią mato Vilkaviškio rajono viziją ir vystymosi kryptį, kone visi mero posto siekiantys politikai patvirtino, kad Vilkaviškis neturi savo veido, tačiau nė vienas nepateikė konkrečių pasiūlymų, koks visgi turėtų būti tas veidas. Užtat visi žinojo, nuo ko pradėtų darbą laimėję mero rinkimus, kokius pirmuosius sprendimus priimtų.

A. Neiberka, kaip daugiausia patirties šioje srityje turintis politikas, sakė iškart imtųsi formuoti komandą ir tęstų pradėtus pokyčius. Ž. Gelgota pirmiausia susitiktų su Savivaldybės darbuotojais, įstaigų vadovais, tikslinių grupių atstovais ir išsiaiškintų situaciją. Esamą padėtį iš pat pradžių taip pat įvertintų ir K. Paulavičius. V. Gražulis – „išsigrynintų“ Tarybą, pasikeltų ir peržiūrėtų Savivaldybės parengtus projektus, o S. Aželskas, susipažinęs su administracijos darbuotojais, eitų apžiūrėti miesto ir vizualiai įsitikinti, ką reikia tvarkyti.



Apie verslo plėtrą ir ežerų pakrantes

Nemažai debatų laiko buvo skirta diskusijoms apie verslo plėtrą, investicijas. „Ką daryti, kad verslai klestėtų, kaip pritraukti į rajoną investuotojų, kurie čia sukurtų naujų darbo vietų?“ – klausė debatų vedėjas dr. V. Dumbliauskas.


Konkrečiai į šį klausimą atsakė ir paprastą logišką sprendimą pateikė Ž. Gelgota: „Įtikinčiau Tarybą skirti lėšų ir investicijų paieškoms pasamdyčiau kompetentingus specialistus ar kompaniją.“ Kiti kandidatai akcentavo aktyvesnio bendravimo su verslininkais svarbą, lengvatų taikymą. Situaciją labiau iš šalies įvertinęs K. Paulavičius buvo įsitikinęs, kad Vilkaviškio rajono geografinė padėtis ypač tinkama logistikai vystyti, tad ta kryptimi, pasak politiko, ir vertėtų eiti formuojant bendrą rajono viziją.

Verslininkų nuomone, rajonas neišnaudoja Paežerių ir Vištyčio ežerų potencialo rekreacijai, sportui bei poilsiui. Tam pritarė ir visi kandidatai, tačiau ne visi galėjo pasakyti, kaip su šia problema tvarkytųsi. S. Aželskui atrodė, kad ežerų įveiklinimas – beviltiškas reikalas. Vištytį jis pavadino mirusiu miesteliu, o dėl to, kad Lietuva Vištytyje „pakrantės turi minimaliai“, pasak politiko, „turizmą į ežerą galime pamiršti“. Pesimistiškai jis kalbėjo ir apie Paežerių ežerą. „Vanduo nešvarus, nes jį teršia įtekanti upė. Trūksta atrakcionų, paslaugų, prekybos“, – nieko konkretaus nepasiūlęs kalbėjo S. Aželskas.

Kiti politikai į Vištyčio atgaivinimą žvelgė kiek optimistiškiau. Ž. Gelgota teigė, kad įmanoma šiame krašte išvystyti atvykstamąjį turizmą, įrengiant slidinėjimo trasą, sukuriant kitų paslaugų, o buvusią Vištyčio mokyklą gal net būtų galima paversti nuotoliu dirbančių specialistų baze. V. Gražulis svarstytų apie reabilitacijos centro įkūrimą trijų valstybių sankirtoje.


Karolis Paulavičius, kalbėdamas apie turizmo vystymą prie Paežerių ežero, kaip pagrindinę kryptį nurodė buriavimą, šios sporto šakos plėtojimą. Jam pritarė ir dabartinis meras Algirdas Neiberka, išvardijęs pastaraisiais metais Vištytyje padarytus darbus, paminėjęs, ką dar ketinama nuveikti, kalbėjo apie jau suplanuotą pėsčiųjų ir dviračių taką aplink Paežerių ežerą.



„Sidabrinė ekonomika“

Verslininkams rūpėjo, kokių veiksmų naujasis meras imtųsi, kad Vilkaviškio kraštas būtų pasirengęs tvarkytis su „sidabrinės ekonomikos“ koncepcijos iššūkiais.

Žilvino Gelgotos nuomone, visuomenės senėjimo problema – tai kartu ir iššūkis verslams. „Galėtų atsirasti daugiau socialinių įstaigų, prie kurių kurtųsi įvairūs versliukai“, – sakė jis. K. Paulavičius taip pat kalbėjo, kad šia situacija galėtų pasinaudoti verslas: „Reikia steigti senelių namus, į juos pritraukti žmonių iš kitų rajonų, kurti dienos centrus, kuriuose dirbantys žmonės galėtų palikti savo sergančius tėvus. Reikia didinti senjorų užimtumą, įtraukti juos į savanorystę.“ A. Neiberka teigė, jog ateina laikas, kai Savivaldybei teks galvoti apie prisidėjimą prie darbo vietų senjorams išsaugojimo. Saulenas Aželskas kėlė naujų būstų, į kuriuos norėtų įsikelti kaimo senjorai, stygiaus problemą Vilkaviškio mieste. Valentino Gražulio teigimu, „svarbu dirbantiems senjorams išlaikyti atlyginimą, pasirūpinti jų sveikata.“



Užsipuolė dėl mokesčių

Kandidatų į merus buvo klausiama, kokią jie mato Vilkaviškio ligoninės ateitį. Jokia paslaptis, kad šiai gydymo įstaigai, kaip ir daugeliui kitų rajoninių ligoninių, ne kartą grėsė ir tebegresia atsidurti išlikimo kryžkelėje. Visi mero postą pasiruošę laimėti politikai buvo įsitikinę, kad ligoninę išsaugoti reikia, svarstė, kokiais būdais būtų galima pritraukti jaunų medikų, kaip pagerinti gydymo paslaugų kokybę, žadėjo Savivaldybės paramą.

Debatuose taip pat buvo diskutuojama nedarbo, Savivaldybės skolų, švietimo, žaliojo kurso, energetinės nepriklausomybės ir kitomis temomis. Į daugelį klausimų politikai atsakė abstrakčiai, kai kurie labiau stengėsi pasinaudoti proga ir išdėstyti savo programines nuostatas, o ne pateikti konkrečius atsakymus.

Kai kalba pasisuko apie pajamų į Savivaldybės biudžetą surinkimą, debatai virto tikru nuomonių mūšiu. Gana triukšmingai buvo sureaguota į verslininko iš salės pasvarstymą, kad kai kurie daug uždirbantys „rinkimų flagmanai“ pajamų mokesčio į biudžetą sumoka tik simboliškai.

Gana atidžiai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pateiktas politikų deklaracijas išstudijavęs žmogus Ž. Gelgotos paklausė, kodėl jis, 2021 m. uždirbęs beveik 75 tūkst. Eur, gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sumokėjo tik apie 2 tūkst. Eur, kai tuo tarpu meras, atlyginimo gavęs pusantro karto mažiau, GPM sumokėjo penkis kartus didesnę sumą – 10 tūkst. Eur.


Politikas bandė paaiškinti, kad jo pajamos susideda iš dviejų dalių: gauna atlyginimą įmonėje, kurioje dirba, kitos pajamos – iš individualios veiklos, kuri ne visada būna sėkminga, patirtos sąnaudos kartais viršija pajamas ir net uždarbio nebelieka. Todėl ne visos pajamos būna apmokestinamos.

Karštos diskusijos įsiplieskė net tarp pačių salėje sėdėjusių verslininkų: vieni palaikė Ž. Gelgotą, kiti sakė, kad yra netvarka – politikas ir stiprus verslininkas mokesčių moka per mažai.

Galop žvilgsniai nukrypo į politikos naujoką K. Paulavičių, kuris VRK deklaravęs, kad 2021 m. teuždirbo 3,4 tūkst. Eur, o mokesčių per visus metus sumokėjo tik 100 Eur. „Esate kaip Tadas Blinda – absoliutus beturtis. Ar tik nebus mero alga jums šių rinkimų siekiamybė? Kaip išgyvenate iš tokių pajamų?“ – klausė verslininkai.



Nepatogių temų neišvengė

„Gnybiančių“ klausimų sulaukė ir kiti kandidatai. Prisiminus ankstesnius debatus, kuriuose V. Gražulis teigė, jog išrinktas meru pultų šokti kankaną apie kiekvieną verslininką, kad darbuotojams pakeltų atlyginimus, politikas buvo paklaustas, kodėl jis, būdamas vadovu, dabar nekelia atlyginimų. „Ar laukiate, kad dabartinis meras pašoktų kankaną?“ – klausimą palydėjo salės juokas. V. Gražulis atsakė, kad atlyginimus šiemet darbuotojams jis pakėlė 15 proc.


Aktyviai būstų statybos klausimą kėlęs S. Aželskas ankstesniuose debatuose taip pat buvo prasitaręs, kad jeigu Vilkaviškyje iškiltų naujas daugiabutis, iškart tris butus jame įsigytų. Paklaustas, kokiu tikslu, kandidatas į merus atsakė: „Vieną butą nupirkčiau savo tėvams, kitą – žmonos tėvams, o trečią – sau, senatvei.“

K. Paulavičiaus buvo pasiteirauta, ar jam, nebaigusiam aukštojo mokslo, pakaktų žinių ir kompetencijos vadovauti rajono Savivaldybei. Politikas atsakė, kad neseniai atnaujino mokslus ir dar šiemet planuoja juos baigti.

A. Neiberkai teko atsakyti į klausimą, kodėl ignoruoja verslo bendruomenės siūlymą Savivaldybei kelti žemės ūkio paskirties valstybinės žemės nuomos mokestį, kai dabartinė nuomos kaina – juokinga lyginant su komercine. „Kodėl stabdote šį procesą, juk tai papildomos pajamos į biudžetą?“ – klausė verslininkai. A. Neiberka atsakė, kad tai priklauso ir nuo Verslo tarybos, kurioje ne vien verslininkai, bet ir žemės ūkio sektoriaus bei savivaldos atstovai, sprendimo.

Debatus linksma gaida užbaigė smagiai juos vedęs dr. V. Dumbliauskas. „Turiu jums gerą žinią, – jau kiek pavargusią auditoriją suklusti privertė politologas. – Vienas iš šių vyrų bus meras!“ „Gal tas, kurio nėra?“ – paskutinį klausimą iš salės palydėjo garsus juokas ir aplodismentai.






Galerija: debatai




Publikuota: 2023-02-27 16:59:20

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai