„Santaka“ / Žemdirbiams pristatytos laukiančios naujovės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2023-03-20 16:32

Dalinkitės:  


Vilkaviškio kultūros centre vykusi konferencija sutraukė daugybę krašto žemdirbių.

Autoriaus nuotr.


Žemdirbiams pristatytos laukiančios naujovės

Andrius GRYGELAITIS


Gausiai į Vilkaviškio kultūros centrą susirinkę rajono ūkininkai išgirdo artėjančios pasėlių deklaravimo naujienas, aptarė pieno sektoriaus problemas.



Viceministras pagyrė

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus ir Lietuvos šeimų ūkininkų sąjungos organizuota konferencija „Šeimos ūkio perspektyvos Lietuvoje“ sutraukė kelis šimtus žemdirbių iš viso rajono. Ūkininkus pasveikinusi Žemės ūkio skyriaus vedėja Lina Grygelaitienė pripažino, kad šio pavasario žemdirbiai laukia su kaip niekada dideliu nerimu. Artėjantis pasėlių deklaravimo laikotarpis žada daug naujovių, kurios ūkininkams iki šiol dar nėra iki galo aiškios. Renginio metu ir patys žemdirbiai pripažino, kad naujos taisyklės ir reikalavimai jiems gali tapti didele našta.

Šiais metais pasėlių deklaravimas prasidės balandžio 17 d. ir tęsis iki birželio 20 d. Pavėluotai paraiškas dar bus galima pateikti iki birželio 30 d.

Apie visas laukiančias naujoves susirinkusiesiems papasakojo Žemės ūkio ministerijos viceministras Egidijus Giedraitis. Jis pasidžiaugė, kad tiek spalį, kuomet Vilkaviškyje lankėsi pirmą sykį, tiek dabar į susitikimą su juo atvyko itin daug žemdirbių.



„Tai rodo, kad Vilkaviškio krašto ūkininkams rūpi naujovės. Per savo kadenciją jau apvažiavau beveik visą Lietuvą. Tikrai yra nedaug savivaldybių, kuriose žemdirbiai būtų tokie pat aktyvūs“, – pagyrų vilkaviškiečiams negailėjo viceministras.



Apipylė klausimais

E. Giedraitis susirinkusiems ūkininkams pristatė paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių ypatumus.

Šiais metais deklaruojančiųjų pasėlius laukia kaip niekada daug naujovių. Panaikinta žalinimo programa, pasikeitę Geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės (GAAB) reikalavimai, ekoschemos – tai tik keletas iš jų. Nors reikalavimai ir taisyklės kol kas daugeliui dar kelia itin daug klausimų, tačiau jų besilaikančiųjų laukia solidžios išmokos. 2023–2027 m. laikotarpyje Lietuvos žemdirbiams iš Europos Sąjungos biudžeto numatyta beveik 4,3 mlrd. eurų. 75 proc. šios sumos bus skirta tiesioginėms išmokoms.

Apie laukiančius pokyčius kalbėjęs E. Giedraitis vos spėjo atsakinėti į Vilkaviškio rajono ūkininkų užduodamus klausimus. Daugiausiai jų buvo susiję su daugiamečių pievų apsauga, paviršinių vandens telkinių apsauginės juostos reikalavimais, tarpiniais pasėliais, augalų kaitos ariamojoje žemėje būtinybe ar parama smulkiesiems bei vidutiniams ūkiams.



Iš žemdirbių viceministras sulaukė ne tik gausybės klausimų, bet ir priekaištų. Pavyzdžiui, ūkininkai piktinosi tuo, kad dėl prieš keletą metų įvykdytos aukštųjų mokyklų reformos, kuomet Lietuvos žemės ūkio universitetas (LŽŪU) buvo prijungtas prie Vytauto Didžiojo universiteto, nukentėjo ir šalies žemdirbiai. Siekiant įregistruoti ūkininko ūkį ar norint gauti didesnes tam tikras išmokas būtina pateikti žemės ūkio srities išsilavinimą įrodančius dokumentus ar įgytą profesinio pasirengimo pažymėjimą. Deja, po reformos Žemės ūkio ministerija ėmė nepripažinti LŽŪU diplomų. E. Giedraitis tikino suprantantis situacijos absurdiškumą ir pažadėjo visa tai ištaisyti.



Ilgalaikių sankcijų nebus

Konferencijoje dalyvavęs Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Kontrolės departamento direktorius Liutauras Šimkus pristatė automatinę laukų nuolatinio stebėjimo sistemą ALNSIS. Ši sistema apdoroja aplink Žemę skraidančių palydovų surinktus duomenis ir pateikia juos NMA specialistams. Tokiu būdu jie nuotoliniu būdu gali vykdyti įvairias patikras. Sistemos patikimumas – 99 proc.

„Su šia sistema dirbame jau trejus metus. Esame ja labai patenkinti.

Ateityje fizinių patikrų dar labiau mažės. ALNSIS duomenis atnaujina kas 10 dienų. Jei ūkininkų laukuose matome tam tikrų neatitikimų, skiriame laiko juos ištaisyti. Kartais pasitaiko, kad sistema išties klaidingai užfiksuoja pažeidimus. Tuomet žemdirbys tiesiai iš laukų gali mums atsiųsti nuotrauką, įrodančią jo tiesą.



Mūsų tikslas nėra bausti žmones. Norime jiems padėti“, – pabrėžė Liutauras Šimkus.

NMA Žemės ūkio paramos departamento direktorė Endrika Raibytė susirinkusiesiems papasakojo apie esminius šiais metais įsigaliojusių sankcijų pokyčius. Anot jos, svarbiausia, kad vienokius ar kitokius pažeidimus padariusiems žemdirbiams nebelieka ilgalaikių sankcijų. Jos bus taikomos tik einamaisiais metais.



Ragino vienytis

Konferenciją moderavusi Lietuvos šeimos ūkių sąjungos vicepirmininkė Eglė Markevičiūtė vieną po kito į sceną kvietė įvairius svečius.

Lietuvos žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Vytautas Buivydas kalbėjo apie ūkių svarbą kartų kaitai ir kaimo gyvybingumui.

Jis taip pat apžvelgė Aplinkos ministerijos pateiktą Žemės įstatymo pakeitimo projektą, kuriame numatoma neberiboti didžiausio leistino įsigyti nuosavybės teise žemės ūkio paskirties žemės ploto.

Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ vadovas Jonas Kuzminskas aptarė žemės ūkio kooperacijos perspektyvas Lietuvoje. Jis išskyrė ir svarbiausias pieno ūkio problemas bei apžvelgė galimus jų sprendimo būdus. Anot J. Kuzminsko, bene vienintelis kelias išbristi iš pienininkystės sektoriaus krizės – ūkininkų vienybė ir kooperacija.

Apie tai kalbėjo ir svečias iš Lenkijos – Punsko valsčiaus viršaitis Vytautas Liškauskas. Jis apžvelgė savo šalies ūkininkų situaciją, papasakojo apie jų džiaugsmus ir kylančius iššūkius.





Galerija: Konferencija




Publikuota: 2023-03-20 16:32:45

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai