„Santaka“ / Pasaulio tautų teisuolių kapai pažymėti simboliniu ženklu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2023-04-20 16:33

Dalinkitės:  


Vilkaviškio kapinėse Pasaulio tautų teisuolių kapus žymėjęs architektas Tauras Budzys pasakojo, jog procedūros dėl šio garbės vardo suteikimo asmeniui pradedamos tik tada, kai to kreipiasi pats išgelbėtas žydas, jo vaikai, anūkai ar giminaičiai.

Autorės nuotr.


Pasaulio tautų teisuolių kapai pažymėti simboliniu ženklu

Simona SIMANAVIČIENĖ


Prieš šešerius metus architektas Tauras Budzys pradėjo savo misiją – ėmėsi žymėti Pasaulio tautų teisuolio vardą pelniusių žmonių kapus. Architektas buvo atvykęs į Vilkaviškio rajoną, kur amžinojo poilsio atgulę pagarbos nusipelnę kraštiečiai.



Žydų gelbėtojai tampa matomi

Praėjusį penktadienį Vilkaviškio miesto civilinėse kapinėse (Kapų g.) T. Budzys plušėjo visą pusdienį. Buvo numatęs pažymėti penkis Pasaulio tautų teisuolių antkapinius paminklus.

Mūsų kraštas architektui nesvetimas: čia jis keletą kartų lankėsi rudenį, užpernai ir dar anksčiau. Pasirodo, Vilkaviškio, Pilviškių, Virbalio, Kybartų, Alvito ir Lankeliškių kapinėse ilsisi daug žydus gelbėjusių rajono gyventojų. Orientuotis mūsų krašte vilniečiui padėjo Algimantas Antanas Greimas, kurio tėvai Jonas ir Uršulė taip pat yra paskelbti Teisuoliais.

„Kai buvau Pilviškiuose, įsiminė istorija apie pilviškiečių Michailovų šeimą. Aleksejaus Michailovo tėtis buvo rusas, o mama vokietė. Kadangi jis mokėjo tris kalbas, į trobą dažnai užsukdavo kareiviai. Rusai patenkinti, nes susikalba rusiškai, vokiečiai – nes moka vokiškai, o kad po klėties laiptais žydai slepiami – niekas nežinojo. Jis sakė: „Nebijojau nei vokiečių, nei rusų, bijojau kaimynų“, – išgirstą pilviškiečių Jelizavetos ir Aleksejaus šeimos istoriją perpasakojo T. Budzys.



Sprendimą padėti žydams turėdavo priimti visi namiškiai, todėl kvapą gniaužė T. Budzio papasakojimai apie vilkaviškiečių Kilikevičių, Savickų šeimas. Galvą nulenkti reikėtų ir prieš našlės Uršulės Stankevičienės pasiaukojimą, kai pati augindama devynis vaikus duonos atrado ir žydaitei Adai. Šie žmonės negalėjo tiesiog stebėti, kaip žudomi niekuo nekalti vaikai, moterys, vyrai, seneliai, todėl dalijosi maistu, rengė slėptuves, rizikavo savo ir artimųjų gyvybėmis.

Iki šios dienos architektas T. Budzys skritulio formos žalvario žymenį pritaisė ant 28 mūsų kraštiečių paminklų. Tautos atminimo institutas Izraelyje (Jad Vašem) Pasaulio tautų teisuoliais yra pripažinęs 47 per II pasaulinį karą žydus gelbėjusius Vilkaviškio rajono gyventojus. Iš viso Teisuoliais yra paskelbti 924 Lietuvos piliečiai.

„Ne visus žmones pavyksta rasti, tai sunkiausia užduotis. Vieni išvykę į vakarus – Ameriką, kitas šalis, o kai kurių gyvenimas baigėsi Sibiro tremtyje. Iš viso esu radęs virš 400 Teisuolių, o pažymėjęs 349 kapavietes. Kiek pavyks surasti, tiek ir žymėsiu“, – užtikrintai kalbėjo T. Budzys.

Pašnekovo sugalvotos idėjos ir įdėto darbo dėka šie atminimo verti žmonės tampa matomi. Pasirodo, niekur kitur pasaulyje Teisuolių kapai nėra žymimi.





Idėja – iš nuoskaudos ir pykčio

Kad daro gerą darbą, vilnietis Tauras Budzys sakė nejaučiantis, bet kito pasirinkimo prieš šešerius metus, rodos, irgi neturėjo.

„Kaip tik vyko eskalacija, kad mes, lietuviai – žydšaudžiai, tai kriokė rašytoja Rūta Vanagaitė, – pasakoti apie sumanymą pradėjo T. Budzys. Įvardijimas žydšaudžiais turbūt skaudino dažną lietuvį, o ypač T. Budzį, kurio dėdė Feliksas Ereminas yra Pasaulio tautų teisuolis. – Aš nesijaučiu žydšaudžiu, nes žinau, kad mano giminaitis, rizikuodamas savo gyvybe, gelbėjo žydus.“

Nors jau tada buvo užgauti jausmai, idėja ženklinti Teisuolių kapus gimė kiek vėliau. T. Budzys gyvena netoli Vilniaus Antakalnio kapinių, kuriose yra palaidotas žymus Lietuvos pediatras Petras Baublys. Jis taip pat yra Teisuolis. „Supykau. Galvojau – štai, guli žmogus, ir retas žino, ką svarbaus jis yra nuveikęs“, – lemtingą apsisprendimo akimirką prisiminė T. Budzys.

Apgalvojęs, kad ženklo viduryje turi būti vaizduojamos dvi susikibusios rankos, kurias juosia trimis – lietuvių, anglų ir jidiš – kalbomis parašytas užrašas „Pasaulio tautų teisuolis“, architektas kreipėsi į pažįstamą skulptorių Joną Gencevičių. T. Budzys maloniai nustebino tarstelėjęs, jog šis menininkas vaikystėje gyveno Virbalio Miesto Laukų kaime.



Kai išliejo pirmuosius apie 8 cm skersmens ženklus, Tauras jais pirmiausia pažymėjo savo dėdės Felikso kapą, paskui vienuolės Marijos Rusteikaitės amžinojo poilsio vietą, įamžino ir P. Baublio drąsą.



Palaimino popiežius

Nors ženklai gaminami iš žalvario, nebrangaus metalo, jų gamyba T. Budziui atsieina nemažai. Šią unikalią idėją iki praėjusių metų rėmė tik privatūs asmenys, architekto klientai. Visi bandymai belstis į valdininkų ir Holokausto aukų atminimą saugančių institucijų duris buvo bevaisiai. Ir tik nuo 2022 m. šis projektas pradėtas iš dalies finansuoti Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

T. Budzys yra pažymėjęs ne vieną šimtą antkapinių paminklų. Jų galėjo būti ir daugiau, tačiau ne visi artimieji sutinka, kad simbolis būtų uždėtas. Vieni bijo, kad bandydami ženklą nuimti kapavietę nuniokos vandalai, o kiti galvoja, jog už tai reikės susimokėti.

Kadangi T. Budzys kapų nežymi to nesuderinęs su artimaisiais, keblumų kyla šių beieškant. Todėl kai nusviro rankos, keletą kartų pagalbos prašė feisbuke. „Tai labai padėjo: dar tą pačią dieną sužinojau, kas prižiūri kapą, gavau artimųjų telefono numerį“, – žmonių pagalba džiaugėsi geradaris.

Keblumų taip pat kilo nusprendus žymenis uždėti ant Teisuoliais paskelbtų Lietuvos kunigų kapaviečių. Tada gavęs naudingą patarimą T. Budzys kreipėsi į Lietuvos vyskupų konferenciją. „Pasirodo, šios institucijos sprendimai skelbiami „Valstybės žiniose“. Tik ne Lietuvos, o Vatikano. Lietuvos nuncijus kaip tik ten viešėjo ir apie mano darbą papasakojo popiežiui, – negalėdamas patikėti tuo, kas nutiko, prisiminė T. Budzys. – Tada popiežius pasakė: „Tebūnie palaimintas tas žmogus ir jo darbai.“

Tauras šyptelėjo, jog tiek metų, kiek jis šį darbą dirba lauke, dar niekada nelijo. Besišnekučiuojant Vilkaviškio kapinėse vienas tamsus debesis vijo kitą, tačiau nė lašas taip ir neiškrito.



Informaciją kaupia kataloge

T. Budzys pasakojo, jog mažuose miesteliuose Pasaulio tautų teisuolių ypač daug. Galime didžiuotis, kad Lietuva – antra šalis pasaulyje po Olandijos, pagal gyventojų skaičių turinti tiek daug šių garbių žmonių.

Paženklinęs kapą T. Budzys padaro paminklo nuotrauką, brėžinį, kur nurodo kapavietės vietą, koordinates. Šią informaciją jo dukra Barbora Karnienė deda į elektroninį katalogą www.teisuoliuatminimas.lt, kuriame taip pat kaupiami Teisuolių artimųjų bei išgelbėtų žydų atsiminimai.



„Aš, kai sugalvojau, nei žmonai, nei sūnui nieko nesakiau. Tik dukrai prasitariau, o ji man ir sako: „Daryk, tėvai, kaip Napoleonas – svarbu įsivelti į mūšį, o paskui kaip nors bus“, – kalbėjo T. Budzys.





Galerija: ženklas




Publikuota: 2023-04-20 16:33:15

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ūkininkai nesusitaria su saulės jėgainę statančia įmone
* Šiandien prasideda išankstinis balsavimas
* Rajono etikos sargai saviems politikams galvų nekapoja
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai