„Santaka“ / Po kyšininkavimo aferos Odesoje – kritikos strėlės ir prezidentui V. Zelenskiui

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2023-08-10 17:01

Dalinkitės:  


Lvivo gatvėse stovi stendai su žuvusių karių nuotraukomis, tačiau verslininkai nori, kad taip būtų viešinamos ir nesąžiningų valdininkų pavardės.

Autoriaus nuotr.


Po kyšininkavimo aferos Odesoje – kritikos strėlės ir prezidentui V. Zelenskiui


Ukrainos visuomenę šokiravo pranešimas apie Odesos karinio komisariato vadovo Jevheno Borisovo praturtėjimą karo meto. Ukrainoje klestinti korupcija turi būti išrauta su šaknimis.Įsakė suimti

Keli nepriklausomi žurnalistai demaskavo, jog J. Borisovo mamos bei žmonos vardu Ispanijos Marbelos mieste buvo nupirktas namas, butas ir keturi automobiliai, atsiėję 4,6 mln. eurų. Reaguodamas į kilusį visuomenės pasipiktinimą prezidentas Volodymyras Zelenskis nurodė areštuoti J. Borisovą ir teisti. Toks prezidento nurodymas Ukrainoje sukėlė ne tik pagyrų šalies vadovui audrą, bet ir diskusijas, kodėl taip ilgai nebuvo reaguojama į demaskuojančius straipsnius žiniasklaidoje.

Ukrainoje jau visus metus sklinda kalbos apie tai, jog kai kuriuose miestuose karinių komisariatų vadovai lobsta už kyšius išduodami raštus apie konkrečių vyrų netinkamumą tarnauti armijoje. Pagal karo meto įstatymą visi vyrai nuo 18 iki 60 metų privalo užsiregistruoti komisariatuose ir laukti šaukimo tarnybon. Nuo tokios pareigos yra atleidžiami sergantys sunkiomis ligomis ar neįgalūs asmenys, taip pat auginantieji tris ir daugiau vaikų, besimokantieji aukštojoje mokykloje, užimantieji svarbias valstybės pareigas, vieninteliai neįgalių tėvų globėjai, dar keliais išimčių atvejais.Karui užsitęsus ir paaiškėjus, jog aršiose fronto kovose žūva ne tik daugybė priešų, bet ir ukrainiečių, dalis vietos vyrų nusprendė išvengti tarnybos.

Vieni už kyšius bando susiveikti leidimą išvykti į užsienį, kiti siekia gauti pažymas apie išgalvotas ligas, dar kiti prašo ištrinti pavardę iš šaukiamųjų registro arba nukelti ją į eilės galą.

Kalbama, kad J. Borisovas buvo ypač gobšus. Jis nurodė Odesos gatvėse suiminėti vyrus, neturinčius pažymų apie registraciją kariniame komisariate. Esą tokiu būdu buvo norima įbauginti tarnybos vengiančius asmenis, kad jie atskubėtų su kyšiu.

Objektyviai nustatyti, kodėl vieni vyrai į frontą siunčiami skubiai, o kitų šaukimas nuolat atidedamas, nėra lengva.

Tai nesąžiningiems pareigūnams suteikia galimybę pelnytis, dėl to sklinda gandai, kyla visuomenės nepasitenkinimas. Galima diskutuoti, ar karo metu tokius faktus reikia viešinti, ar geriau juos nutylėti. Mat tokių istorijų nusitvėrusi Maskva dar labiau sutirština spalvas ir propagandą skleidžia po visą pasaulį. Tokiu būdu Kremlius vykdo informacinį karą, siekia diskredituoti Kyjivą tikėdamas, kad Vakarai sumažins savo paramą Ukrainai.

Spėjama, kad norėdama išsaugoti tautos vienybę bei kovingą dvasią ir nenorėdama gadinti tarptautinio įvaizdžio Ukrainos vadovybė neviešina kai kurių kompromituojančių faktų. Dėl tų pačių priežasčių ji neskelbia kare sužeistų ir žuvusių karių skaičiaus.

Viešina skandalus

Oficialioje, vyriausybės kontroliuojamoje Ukrainos žiniasklaidoje vyrauja pranešimai iš fronto bei pagyros prezidentui, kariams, tačiau privačioje žiniasklaidoje temų ratas platesnis.

Drąsiausiai apie negeroves diskutuojama internete, kur dalis tinklalapių bei nuomonės formuotojų nevengia kritikuoti vyriausybės ir karo vadų vykdomos politikos, nesugebėjimo kovoti su korupcija.

Vienu iš drąsiausiai opias problemas gvildenančių tinklalapių yra Vakarų Ukrainos auditorijai skirtas „zaxid.net“, kurio redakcija kartu su televizija „Telekanal 24“ ir radijo stotimis „Radio 24“ bei „Lux FM“ yra įsikūrusios Lvive. Tinklalapis drąsiai viešina skandalus, į kuriuos įsivelia aukšti valdininkai, muitininkai, kariškiai, ir nebijo spausdinti apžvalgininkų, pritariančių NATO sprendimui kol kas nepriimti Ukrainos į organizacijos gretas, tekstų.

Taip rašantys apžvalgininkai teigia, jog NATO bendrijos yra verti vien fronte pasiaukojančiai kovojantys ir stebuklingą ištvermę bei sumanumą rodantys kariai, o politikai ir valdininkai privalo visų pirma atlikti „namų darbus“ – suvaldyti korupciją, biudžeto lėšų švaistymą, humanitarinės pagalbos vagystes ir elito nebaudžiamumą. Be to, šalis privalo užbaigti desovietizaciją, derusifikaciją ir sykiu išvalyti politinę bei karinę vadovybę nuo Maskvos agentų, nes priešingu atveju visi NATO planai per Kyjivą nutekės į Kremlių.Rusijos agentų bei kolaborantų išdavystės karo pradžioje iš dalies nulėmė spartų priešo žengimą, taip pat turi įtakos kai kurioms dabartinėms nesėkmėms fronte. Tačiau tiesą apie tai, greičiausiai, sužinosime tik po karo, nes oficialioji spauda ir šalies vadovai kol kas apie tai tyli.Šerifo įvaizdis

Prieš keletą dienų „zaxid.net“ išspausdino įdomų apžvalgininko Romano Lechniuko straipsnį apie Odesos kyšininko Jevheno Borisovo nušalinimo aplinkybes. Straipsnyje „Baudžianti prezidento ranka ir valstybingumo formavimas“ primenama, jog teisėsauga ilgai nereagavo į tinklaraštininkų viešinamus demaskavimus, o kyšininkas suimtas tik prezidentui įsakius.

Buvo primintos ir kelios kitos korupcinės bylos, pradėtos tik gavus asmeninį Volodymyro Zelenskio nurodymą, nors apie valdininkų savivalę visuomenė diskutavo seniai. Priminta ir tai, jog tik prezidentui pagrūmojus neseniai iš pareigų buvo atleistas karo metu į Maldyvus už mokesčių mokėtojų pinigus skridęs Seimo narys Jurijus Aristovas, savivaldybėms duotas nurodymas nebeišlaidauti fontanų statyboms bei koncertams, o lėšas skirti paramai kovojantiesiems fronte.

Apžvalgininko teigimu, asmeniškai nurodydamas suimti ar nušalinti prasikaltusius politikus ir valdininkus V. Zelenskis kuriasi „teisingo šerifo“ įvaizdį, tačiau ši situacija puikiai iliustruoja, kad šalyje – netvarka. Teismai, prokuratūra ir ekonominė policija nevykdo savo tiesioginių pareigų – nekovoja su korupcija, o dalis toliau nuo fronto esančių savivaldybių lėšas švaisto pramogoms.

Apžvalgininkas apgailestavo, kad prezidentas V. Zelenskis tapo vienvaldžiu šalies vadovu, o premjero ir parlamento vaidmuo visiškai sumenko. Apgailestavo ir dėl to, jog prezidentas nėra vienodai griežtas visiems, ir pro pirštus žiūri į savo pavaldinių bei buvusių partiečių prasižengimus.

Neseniai „zaxid.net“ publikavo straipsnius apie tai, kad už 4 000 eurų kyšį vienas Červonogrado advokatas padeda šaukiamojo amžiaus vyrams pabėgti į užsienį, o muitinėje pradingo iš JAV atsiųsta milijono dolerių vertės humanitarinės paramos siunta.Vieni įveikti neįstengs

Prieš pusantro mėnesio Ukrainos verslininkų sąjunga išplatino viešą kreipimąsi į prezidentą, kuriame teigiama, jog valdininkų savivalė bei kyšininkavimas pasiekė neregėtas aukštumas, trikdančias net šalies kovinę galią. Verslininkai prašė V. Zelenskio sudaryti specialų sąrašą, į kurį būtų įtraukiami nesąžiningi valdininkai.

Tinklalapis „zaxid.net“ daugiausia dėmesio visgi skiria ne negerovių demaskavimui, o karių didvyriškumui ir civilių teikiamos paramos frontui aprašymams.

Tokia tad yra daugialypė dabartinės Ukrainos realybė – didžioji dalis tautos aukojasi dėl pergalės, o dalis toliau nesąžiningai lobsta, išsisukinėja nuo kariuomenės, blokuoja kovą su korupcija.Lietuvos žiniasklaida taip pat visą dėmesį skiria pokyčiams fronte bei Rusijos vykdomam civilinių objektų bombardavimui, bet nepateikia visos Ukrainos gyvenimo panoramos.

Ukrainos pergalė šiame kare yra gyvybiškai svarbi Lietuvai, tačiau remdami Kyjivo kovą privalome suprasti realią šios šalies situaciją, kad suvoktume, jog tiekdami karinę pagalbą privalome remti ir nepriklausomą žiniasklaidą bei kitas organizacijas, demaskuojančias korupciją ir valdininkų savivalę. Turime suvokti, jog po karo remti tokias organizacijas bus vienas svarbiausių uždavinių, mat korupcija Ukrainoje yra įsišaknijusi labai giliai, ir vien savo jėgomis ukrainiečiai jos neįveiks.Eldoradas BUTRIMAS

Specialiai iš Lvivo

Galerija: teismas
Publikuota: 2023-08-10 17:01:25

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Policijos komisariate – jaunų pareigūnų desantas
* Moskvičius pats „pasiprašė“ prie jūros
* Knygos pristatymas: per gyvenimą ir eilėraščio meną...
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kuris vasaros mėnuo atostogauti Jums geriausias?
Birželis.
Liepa.
Rugpjūtis.
Nematau skirtumo.
Vasarą neatostogauju.Kalbos patarimai

Apie žodį „rinkiminis“
Žodžio „rinkiminis“ daryba buvo vertinama kaip nebūdinga (priesagos -inis vediniai paprastai nedaromi iš abstraktų). Tačiau žodžio „rinkimai“ reikšmė sukonkretėjo ir vediniai „rinkiminis“, „priešrinkiminis“, „porinkiminis“ vertintini kaip galimi.
Atkreiptinas dėmesys, kad termininiuose junginiuose vartojamas nusakomasis kilmininkas, pvz.: rinkimų apygarda, rinkimų apylinkė, rinkimų komisija, rinkimų programa.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai