„Santaka“ / Virbaliečiai neapleido tradicijų – šiemet kvietė ragauti bulvių patiekalų / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Prie patiekalų gamintojų nutįso norinčiųjų paragauti eilės.

Autorės nuotr.


Virbaliečiai neapleido tradicijų – šiemet kvietė ragauti bulvių patiekalų


Gardūs patiekalai ir nekantraujančių jų paragauti žmonių būrys – vaizdas, kuris atsiveria Virbalio miesto skvere. Virbaliečiai – kulinarinio paveldo puoselėtojai, todėl šiais metais gyventojus stebina patiekalais iš bulvių.

Priėjus prie stalų, nukrautų maistu, galima pastebėti lenteles su tautų ir patiekalų pavadinimais. Tampa aišku, kad patiekalai ne tik lietuviški, bet ir penkių Virbalyje gyvenusių tautų kulinarinis paveldas.

„Virbalis gali didžiuotis turtinga miesto istorija. Kadaise čia gyveno įvairiataučiai žmonės, todėl nuspręsta atgaivinti bent po vieną tautinį patiekalą“, – paveldo įvairovę komentuoja Virbalio kultūros namų kultūrinės veiklos vadybininkė Žydrūnė Gudiškienė.

Renginio dalyvius džiuginant Vilkaviškio kultūros centro moterų šokių kolektyvui „Vilkės“ (vad. Irena Šunokienė) ir Virbalio kultūros namų kapelai „Pliumpa“ (vad. Alfonsas Juškevičius), šventės dalyviai turi galimybę rinktis, kurį patiekalą ragaus pirmą.

Maistą ruošianti „Virbalio vartų“ bendruomenės moterų klubo vadovė Renata Buragienė primena, kad šiais metais šventė ypatinga – Virbalio miestas mini Magdeburgo teisių suteikimo 430-ąsias metines. Ji sutinka papasakoti apie visų renginyje skanaujamų patiekalų kilmę.



„Pagal prūsišką receptą turime bulvių ir mėsos troškinį, lietuviškų patiekalų: cepelinų, blynų. Kugelis yra žydiškas patiekalas, nes jį kepė ne tik iš bulvių, bet ir su varške, manais. Iš lenkų virtuvės pasiėmėme virtus kukuliukus iš bulvių ir varškės su saldžiu padažu. Lenkai juos daro ir su mėsa, ir su saldžiais pagardais, – pasakoja ji. – Šį kartą gaminome su saldžiu padažu, kad būtų galimybė rinktis – ir kas nori saldžiai, ir kas nori sūriai.“

R. Buragienė atskleidžia, kad šventės patiekalai kainos neturi – kiekvienas moka „pagal kišenę“. „Mums labdaringas darbas ne naujiena – kas kiek gali, tiek ir paaukoja“, – šypsosi ji.

Bulvių ir mėsos troškinį pristatydama „Virbalio vartų“ bendruomenės moterų klubo narė Rima Ližaitienė atskleidžia, kad originalų prūsišką receptą šiek tiek pakeitė.

„Nors mes visi manome, kad bulvių ir mėsos troškinys yra lietuviškas patiekalas, iš tiesų jis prūsiškas. Patiekalai per laiką tarp tautų susimaišė, tad sunku beatsirinkti. O mes šį receptą sugalvojome papildyti kopūstais“, – sako ji.



Įdomiausiu patiekalu būtų galima vadinti lenkišką bulvių pyragą su varške. Šis patiekalas ypatingas tuo, kad jį ragaujant bulvių skonio tarsi nesijaučia.

„Recepto ingredientai: bulvės, varškė, razinos, miltai, cukrus, citrinos žievelė“, – kulinarinėmis žiniomis dalijasi „Virbalio vartų“ bendruomenės moterų klubo narė Gailutė Ivaškevičiūtė.

Virbalio bendruomenės pirmininkas Stanislovas Lopeta teigia, kad kiekvienais metais gaminama vis daugiau porcijų, tačiau visiems sočiai pavalgyti vis tiek neužtenka, nes šioje šventėje lankytojų būna labai daug.

„Prieš pandemiją šventėme Pasaulinę cepelinų dieną. Buvome pasidarę 400 porcijų ne tik su mėsa, bet ir su varške, grybais, silke. Ir nė vienos neliko – per mažai buvo. Šventė vyko amatų centre, tad viduje tiek daug žmonių netilpo – lauke nutįso eilė. Kitais metais teks organizuoti kultūros namuose, didelėje salėje“, – neabejoja S. Lopeta.

Ragaudami patiekalus šventės dalyviai išgirsta apie bulvių naudą. Virbalio kultūros namų kultūrinės veiklos vadybininkė Žydrūnė Gudiškienė susirinkusiesiems atskleidžia, kad daugiausiai naudingų medžiagų yra šviežiose, neapdorotose bulvėse, o ypač daug – jų lupenose. Todėl patartina bulves virti ir kepti su lupenomis, o jeigu verdame nuskustas – dėti ne į šaltą, bet į verdantį vandenį, kad išsaugotume dalį vitaminų.



„Anksčiau buvo manyta, kad patiekalai iš bulvių ir pačios bulvės yra nesveikas maistas, tačiau pastaraisiais metais, po mokslininkų atliktų tyrimų, paaiškėjo, jog bulvės yra netgi naudingos“, – įžvalgomis dalinasi Ž. Gudiškienė.

Pakalbinti šventės dalyviai patiekalus vertina puikiai.

„Valgėme silkę su bulvėmis, grybais ir padažu. Ir prisivalgėme, ir muzikos pasiklausėme. Labai skanu ir įdomu“, – įspūdžiais dalijasi virbalietis Bronius Vaitkevičius.

Teresei Matikiūnienei iš Virbalio šventėje teko ragauti kugelio, troškinio ir bulvių pyrago, tad moteris negaili gerų žodžių bendruomenės „Virbalio vartai“ pirmininkui S. Lopetai. „Jeigu jo nebūtų, Virbalis numirtų. Pirmininkas organizuoja renginius, visada pakalbina ir pralinksmina. Pamatai, kad jis ateina, ir džiaugiesi tokiu žmogumi. Mums, senjorams, čia pasaka, kurioje norisi gyventi ir gyventi“, – džiaugiasi ji.

Virbalio kulinarinės paveldo dienos tikslas – puoselėti tradicinius, autentiškus amatus. Šventę jau trečius metus rengia Virbalio kultūros namai, Virbalio bendruomenė „Virbalio vartai“ ir jos moterų klubas.



Gabrielė ŽEMAITYTĖ



Galerija: Virbaliečiai




Publikuota: 2023-09-28 10:23:37

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Teisingumo paieškos sprogo it muilo burbulas
* Tarybos nutarimai: didins darželinukų grupes, statys daugiabutį
* Infoturo dalyvius žavėjo degustacijomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai