„Santaka“ / Besikeičianti situacija verčia koreguoti bibliotekų tinklą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Perka naudotas skardos lankstymo stakles (gali būti iškomplektuotos). Tel. 8 635 46 640.
Galioja iki: 2024-02-23 10:26:21

Parduoda javų kombainą INTERNATIONAL-431 (pjaunamoji 3,6 m, 6 cilindrų variklis, pilnai veikiantis). Perka šieno ir šienainio ritinius. Tel. 8 631 87 876.
Galioja iki: 2024-03-01 11:26:25

Parduoda naują nedidelį savos gamybos šildymo katilą-viryklę (tinka jungti per mašinsuolį, 700 Eur), naują pripučiamą 3,1 m valtį (650 Eur). Atlieka lengvųjų automobilių kėbulo suvirinimo darbus, dengia kėbulą antikorozine danga. Tel. 8 614 21 817.
Galioja iki: 2024-03-01 11:31:28Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2023-10-05 17:19

Dalinkitės:  


Vilkaviškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Vilija Gilienė parodė būsimų Kybartų bibliotekos patalpų planą.

Autoriaus nuotr.


Besikeičianti situacija verčia koreguoti bibliotekų tinklą

Andrius GRYGELAITIS


Redakcija sulaukė prašymo pasidomėti rajono bibliotekose vykstančiais pokyčiais. Laiške nuogąstaujama, kad greitu metu mūsų krašte bus uždaryta nemažai kaimiškųjų bibliotekų. Pabandėme išsiaiškinti tikrąją padėtį.Prasidėjusi pertvarka

Sovietmečiu Vilkaviškio rajone veikė maždaug pusšimtis bibliotekų. Besikeičiant situacijai jų skaičius ėmė drastiškai mažėti. Keletą pastarųjų dešimtmečių rajone veikė 32 bibliotekos – Vilkaviškio viešoji, Kybartų ir Virbalio miestų bei 29 kaimų filialai. Pastaraisiais metais, vykdant bibliotekos struktūrinių padalinių tinklo pertvarkymą, uždaryti 6 kaimų filialai. Šiuo metu svarstoma dar apie keleto filialų uždarymą. Tiesa, konkretūs sprendimai nėra priimti, tačiau tai turėtų būti padaryta artimiausiais mėnesiais – iki naujojo Savivaldybės biudžeto svarstymo.

„Bibliotekų tinklo pokyčius lemia ekonominės, socialinės bei demografinės aplinkybės, besikeičiantys bendruomenių poreikiai. Pastaraisiais metais pakito skaitymo bei informacijos vartojimo įpročiai. Siekiame, kad bibliotekos būtų erdvios, šiuolaikiškos, inovatyvios, o ne tik atliktų knygų išdavimo funkcijas. Deja, visur to užtikrinti negalime. Šiandien tik dalis vartotojų ateina dėl knygų bei spaudos. Kita dalis bibliotekose lankosi dėl įvairių renginių, edukacijų, nemokamo interneto, kompiuterinio raštingumo mokymų“, – pasakojo Vilkaviškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Vilija Gilienė.
Nepalieka be knygų

Vadovė pabrėžė, kad visada prieš uždarant kurį nors kaimo filialą su vietos bendruomene tariamasi, diskutuojama, išklausoma jos poreikių bei lūkesčių.

Net ir uždarius filialus žmonės be knygų ir informacinių paslaugų nepaliekami. Jų vietoje įrengiami knygų išdavimo taškai, kuriuos pagal iš anksto nustatytą grafiką aptarnauja iš gretimų filialų atvykstantys darbuotojai.

„Šie išdavimo taškai labai pasiteisino. Mes juose paliekame po keletą šimtų knygų, tačiau žmonės gali rinktis ir iš tų leidinių, kurių ten nėra. Tereikia norimų knygų užsisakyti pas atvykstantį bibliotekininką“, – teigė pašnekovė.

Savivaldybės vicemeras Joris Juškauskas pasakojo lankęsis didžiojoje dalyje filialų ir bendravęs su jų darbuotojais.

„Daugumos filialų patalpos tvarkingos, prižiūrėtos. Visgi kalbėdamas su ten dirbančiais asmenimis ir analizuodamas turimus duomenis pastebėjau, kad lankytojų srautai kasmet mažėja. Dėl to reikia peržiūrėti ir įvertinti bibliotekų tinklo planą. Tam tikrų išlaidų optimizavimas galėtų leisti įgyvendinti skaitmenizacijos priemones, kurios, tikiu, sukurtų didesnių galimybių skaitytojams. Šiuo metu analizuojame bibliotekų lankytojų srautus, atstumus tarp filialų, daugybę kitų duomenų. Tai padarę kalbėsimės su vietos bendruomenėmis bei kartu ieškosime efektyvių ir ekonomiškų sprendimų“, – teigė J. Juškauskas.
Planuoja įsigyti bibliobusą

Pasak vicemero, priešingai nei galima pamanyti, bibliotekų tinklo pokyčiais siekiama ne apriboti gyventojų priėjimą prie knygų, o kaip tik išplėsti teikiamų paslaugų spektrą. Savivaldybė planuoja įsigyti bibliobusą, kuriuo net ir į atokiausius rajono kampelius bus vežamos knygos. Bibliobuse taip pat turėtų būti interneto prieiga, spausdintuvas, kopijavimo aparatas.

Norintieji taip pat galės nemokamai naudotis tarpbibliotekinio abonemento paslauga – jiems bus atvežamos net tos iš anksto užsakytos knygos, kurių neturi nė viena Vilkaviškio rajono biblioteka, tačiau jų yra kitose šalies bibliotekose. Šia paslauga jau dabar gali naudotis visi rajono skaitytojai.

„Tikimės bibliobusą įsigyti kitais metais. Tokio tipo transporto priemones jau turi Prienų, Raseinių rajonų ir kai kurios kitos savivaldybės, o visai netrukus bibliobusas riedės ir Marijampolės savivaldybės keliais. Kiek domėjomės, visiškai įrengtas bibliobusas kaimynams kainuos apie 70 tūkst. eurų“, – pasakojo J. Juškauskas.Perkels Kybartų biblioteką

Pokyčių laukia ne vien kaimiškosios, tačiau ir viena didžiausių rajone – Kybartų biblioteka.

Nuo 1961 m. ji glaudžiasi antrajame Kybartų kultūros centro aukšte. Per daugiau nei šešias dešimtis metų įstaiga buvo remontuota tik kosmetiškai, tad darbuotojams ir skaitytojams ten sudaromos sąlygos tikrai nėra pačios geriausios. Be to, užlipti į antrąjį pastato aukštą daugeliui vyresnio amžiaus skaitytojų ne visada būna lengva.


Planuojama biblioteką perkelti į visai šalia esančias Savivaldybei priklausančias buvusio Kybartų knygyno patalpas J. Basanavičiaus g. 36, pirmajame aukšte.

„Ši vieta mūsų skaitytojams turėtų būti daug patogesnė. Kybartų filialą ketinome sutvarkyti maždaug prieš 15 metų, pasinaudoję Bibliotekų renovacijos ir modernizavimo programa. Į ją buvo įtraukta ir Vilkaviškio viešoji biblioteka. Deja, daug vilčių teikusi programa buvo sustabdyta dėl tuo metu į šalį atslinkusios krizės. Teko nemažai palaukti, kol vėl galime įgyvendinti savo sumanymus. Tikimės naujose patalpose remonto ir rangos darbus pradėti jau artimiausiu metu“, – vylėsi Vilija Gilienė.

Dar šiais metais prie būsimųjų Kybartų bibliotekos patalpų bus pastatytas naujas knygomatas su integruota knygų grąžinimo dėže. Panašus įrenginys jau kurį laiką stovi Vilkaviškyje prie laikinųjų bibliotekos patalpų P. Jašinsko g. 2A. Jis suteikia galimybę pasiimti užsakytas knygas visomis savaitės dienomis, bet kuriuo paros metu.Netrukus kraustysis

Nekantriai pokyčių laukia ir Vilkaviškio viešosios bibliotekos darbuotojai bei skaitytojai. Pastaruoju metu įstaiga dėl remonto darbų buvo priversta glaustis kitose patalpose. Suaugusiųjų ir Vaikų skaitytojų aptarnavimo skyriai lankytojus šiuo metu priima netoli poliklinikos, P. Jašinsko gatvėje, o administracija, Knygų komplektavimo ir tvarkymo bei Bibliografijos ir informacijos skyriai įsikūrę buvusiame Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos bendrabutyje, Nepriklausomybės gatvėje. Negana to, dalis knygų sukrauta buvusiame kariniame komisariate, J. Basanavičiaus gatvėje.

Šiuo metu pagrindinės Vilkaviškio viešosios bibliotekos patalpos, esančios Sodų gatvėje, jau baigtos remontuoti. Grįžimą į nuolatines patalpas kol kas stabdo tik tai, kad vėluoja naujų baldų gamyba.

„Turime per 50 tūkst. knygų, kurioms reikia daugybės lentynų. Kol kas dar sunku pasakyti, kada jų sulauksime, tačiau tikimės, jog tai neužtruks. Jau artimiausiu metu planuojame pradėti kraustytis. Iš pradžių į suremontuotas patalpas kelsis visi darbuotojai, kurie glaudžiasi Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos bendrabutyje. Skaitytojams suremontuotos bibliotekos patalpas norėtume atverti dar iki šildymo sezono pradžios“, – kalbėjo V. Gilienė.Įtakos neturi

Direktorė pasakojo, jog rajone vykstančios bibliotekų tinklo permainos visiškai neturi įtakos skaitytojų kiekiui. Dalyje kaimiškųjų vietovių lankytojų išties mažėja, tačiau bendri jų srautai auga. Pavyzdžiui, 2021 m. visose Vilkaviškio rajono bibliotekose gyventojai apsilankė 89,7 tūkst. kartų, o praėjusiais metais – net 97,3 tūkst. kartų.

„Plečiame savo teikiamų paslaugų pasiūlą ir kokybę, o tai žmonės labai vertina. Dalyvaujame įvairiuose projektuose, atsižvelgdami į vartotojų poreikius organizuojame tradicinius ir inovatyvius renginius, edukacijas“, – vardijo V. Gilienė.


Galerija: biblioteka
Publikuota: 2023-10-05 17:19:39

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Atnaujinta viešoji biblioteka – šviesi, jauki ir moderni
* Situacija Vilkaviškio rajone įvertinta kaip viena prasčiausių
* Istoriniai „Bruklino“ medaliai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar savo parašu paremsite kandidatus Prezidento rinkimuose?
Jau pasirašiau savo iniciatyva.
Jei paprašys asmeniškai – pasirašysiu.
Nesirašysiu nė už vieną.
Dar nenusprendžiau.Kalbos patarimai

Pieninis ar pieniškas šokoladas?
Kalbos požiūriu taisyklingi abu variantai. Priesagos -iškas būdvardis vartojamas nusakant daikto požymį. Jis paprastai vartojamas šnekoje, laisvuosiuose stiliuose: pieniškas šokoladas, pieniškas valgis, pieniški ledai, pieniška sriuba.
Sudarant terminus, kai reikia pabrėžti rūšį, vartojamas priesagos -inis būdvardis: pieninis šokoladas, grietininis šokoladas, riešutinis šokoladas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai