„Santaka“ / Jaunoms mamoms: „Kūdikių maitinimas – ne raketų mokslas“

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2024-04-19 09:22

Dalinkitės:  



Jaunoms mamoms: „Kūdikių maitinimas – ne raketų mokslas“


Dviejų dukrų mama, komunikacijos specialistė, nuomonės formuotoja Medeina Andriulienė neabejoja: kai į savo galvą ir užrašus sukrauni daug naudingos informacijos, anksčiau ar vėliau ateina laikas ja pasidalyti su kitais. Tai ji ir padarė savo knygoje „Nuo pirmo kąsnio“. Svarbiausia mintis joje – kūdikystėje sukurti valgymo įpročiai kloja pagrindus visam gyvenimui. M. Andriulienė į knygą sudėjo savo pirmosios dukrelės Anos auginimo patirtį, aptarė naujausias mokslininkų rekomendacijas ir tyrimus, saugų ir sveiką maistą. Taip pat pasidalijo receptais ir idėjomis, ką kūdikiui paruošti, kad maistas ir valgymas jam neatrodytų nuobodus.

– Medeina, Jūsų knyga gimė tada, kai socialiniuose tinkluose pradėjote dalytis savo patirtimi. Kokių klausimų mamos dažniausiai užduodavo ir kur ieškodavote atsakymų?

– Kai pradėjau primaitinti savo dukrą Aną, socialiniuose tinkluose vis pasidalydavau patiekalų, kuriuos jai gamindavau, receptais. Sulaukdavau atgarsių, prašymų dalytis daugiau.

Informacijos ieškau užsienio šaltiniuose, seku naujausią mokslinę literatūrą, sveikatos organizacijų rekomendacijas. Kiek žinau, Lietuvoje specialistų, kurie domėtųsi tik kūdikių primaitinimu, nėra. Dažniausiai tai – tik viena iš dietistų ar dietologų temų. Būtent tai, kad neradau susistemintos informacijos lietuvių kalba, mane ir paskatino ryžtis avantiūrai parašyti knygą.



– Įkvepianti Jūsų frazė knygoje: „Kūdikio maitinimas tikrai ne raketų mokslas – tereikia šiek tiek žinių, fantazijos ir kantrybės.“ Ir vis dėlto, daugeliui mamų, ypač toms, kurios tik pradeda, tai – kosmosas. Su kokiais stereotipais susidūrėte?

– Manau, kad stereotipų vis dar likę labai daug. Vieni gula kryžiumi, kad pradėti primaitinimą reikia keturių mėnesių, kiti – kad šešių. Vieni keturių duoda lašinio pačiulpti, kiti iki metų vengia net žuvies. Beveik visi kūdikiams vis dar siūlo prėską, neįdomų maistą: tą pačią trintą morką, bulvę. Žodžiu, vis dar daug dezinformacijos, pasenusių nuostatų, neaiškumo, nors į daugelį klausimų mokslas jau seniai pateikęs atsakymus. Na, kad ir tai, kodėl reikėtų vaikučiui nuo primaitinimo pradžios reguliariai duoti riešutų sviesto.

– Ką reiškia vaikui susipažinti su maistu? Nuo ko reikėtų pradėti pažintį?

– Pasaulio mitybos specialistai sutaria: iki metų vaikutis tik susipažįsta su kietuoju maistu. Tai reiškia, kad jis vis dar pasisotina mamos pienu ar mišinuku, o kietasis maistas turėtų atsirasti kaip jo tyrinėjimų, žaidimų ir džiaugsmo šaltinis. Todėl svarbiausia yra ne tai, nuo ko, o kaip pradėti. Neverčiant, skatinant gerą emociją, leidžiant tyrinėti.



Kitas svarbus aspektas – primaitinimą šeštą kūdikystės mėnesį pradedame todėl, kad tuo metu dažniausiai vaikučiui vien iš mamos pieno ar mišinio ima nebeužtekti geležies, kuri patenkintų augančio organizmo poreikį. Todėl pradedant primaitinimą protinga daug dėmesio skirti geležies turintiems produktams: raudonai mėsai, tamsiai žalioms daržovėms, ankštiniams, jūrų gėrybėms, kiaušiniams, kviečiams, avižoms, bolivinėms balandoms ir kitiems produktams.

– Kartais mamos džiaugiasi: kūdikis viską valgo, netgi alyvuoges. Kaip atskirti, kuris maistas mažyliui tinkamas, o kurio dar reikėtų palaukti?

– Ir puiku, kad valgo alyvuoges! Aš pritariu didžiausiai įmanomai įvairovei, liberalumui, drąsai valgyti ir džiaugtis maistu. Jau geriau per drąsiai nei ta pati bulvė kasdien. Tačiau, žinoma, yra ir kūdikiams netinkamų produktų: rūkyti, sūdyti gaminiai. Bent iki metų rekomenduojama vengti pridėtinės druskos ir cukraus. Taip pat iki metų patariama vengti medaus dėl galimos botulizmo rizikos.

– Kodėl taip nutinka, kad kai kurie vaikai yra visiškai nevalgūs, o kai kurie kemša viską iš eilės? Koks amžiaus tarpsnis yra geriausias formuoti valgymo įgūdžius?



– Aplinka vaikui daro didžiulę įtaką. Mokslas jau įrodė, kad primaitinimas pakloja pagrindus tam, kaip vaikas valgys likusį gyvenimą. Ar bijos liesti maistą? Išdrįs mėginti naujus produktus? Klausys savo sotumo? Neabejoju, kad šiuos įgūdžius galime ugdyti. Labai svarbu neversti, kad vaikutis valgytų. Yra tikrai ne vienas būdas, kaip paskatinti vaiką valgyti, nemažai technikų aprašau savo knygoje. Įgimtas nevalgumas – labai retas, tai daugiau išimtis, o ne taisyklė. Jei vaiko svoris ir raida normalūs, tuomet akcentuokite ne suvalgyto maisto kiekį, vaiką ne spauskite valgyti, o kurkite jo santykį su maistu. Stenkitės, kad valgymas būtų kuo džiaugsmingesnis, dėmesį sutelkite į pokalbį, nepaliaukite siūlyti įvairaus maisto. Dar vienas naudingas patarimas – įtraukite desertą į patiekalą. Patiekite jį ne atskirai, o toje pačioje lėkštėje, kaip ir visas patiekalas. Dažnai tėvai bijo, kad vaikas desertą ir tevalgys, tačiau kuo labiau ribojame ir draudžiame saldumynus, tuo labiau vaikas jų nori. Tą poreikį normalizavus, vaikas ima klausyti savo norų, atsiranda balansas.

– Daugelio vaikų siaubas yra daržovės. Kaip įpratinti jas valgyti?

– Tik pratinimo būdu ir niekada nepasiduodant. Įtraukite į meniu kuo įvairesnių daržovių nuo primaitinimo pradžios ir nenustokite jų siūlyti, nesiaurinkite pasirinkimo pagal tai, ką žinote, kad vaikas valgo. Kuo daugiau kartų pasiūlysite tam tikrą maistą, tuo didesnė tikimybė, jog vaikas jį pamėgs.

– Ar yra dalykų, kurių nevalgo Jūsų vaikai?

– Apie tai ir yra sveikas maitinimasis – laisvė klausyti savęs, valgyti intuityviai. Džiaugiuosi, kai mano vaikai valgo įvairiai ir sočiai. Ana, pavyzdžiui, nemėgsta pupelių, tačiau vis tiek jų dažnai pasiūlau, tikėdama, kad vieną dieną jas pamėgs.



Laisvė RADZEVIČIENĖ



Publikuota: 2024-04-19 09:22:42

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kūno kultūros mokytoja: „Bijau bandyti naujas sporto šakas“
* Nurodymui pakeisti S. Nėries gatvių pavadinimus Taryba nepakluso
* Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai: kam atiduosime savo balsą?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai