„Santaka“ / Antrasis smidrų sezonas stirnėniškei atnešė sėkmę

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2 kambarių tvarkingą vidinį butą Maironio g., Vilkaviškyje (49 m², IV a., namas renovuotas, pilnai išmokėta renovacija, langai plastikiniai, pakeisti radiatoriai, įstiklintas balkonas, kambariai nepereinami, durys šarvuotos, dvigubos, signalizacija, 56 000 Eur). Tel. 0 614 82 403.
Galioja iki: 2024-10-19 16:04:57



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2024-05-30 16:04

Dalinkitės:  


Smidrų augintoja Monika Liorantaitė ragina nelaukti ir mėgautis smidrais, nes sezonas jau įpusėjęs.

Asmeninio albumo nuotr.


Antrasis smidrų sezonas stirnėniškei atnešė sėkmę

Toma BIRŠTONĖ


Trimis hektarais neplanuoju apsiriboti. Plotą noriu padvigubinti“, – pokalbį optimistiškai pradėjo jaunoji smidrų augintoja Monika Liorantaitė iš Stirnėnų kaimo.



Nieko neišmanė

Gyvenimas susiklostė taip, kad didmiestyje gyvenusi Monika prieš ketverius metus turėjo grįžti į gimtinę padėti tėvams. Dirbdama žemės ūkio kooperatyve „Senoji kryžkelė“ ji turėjo rūpintis, kad laiku būtų atlikti rugiapjūtės darbai, parduotas derlius. Kaip pasakojo pašnekovė, tuomet jos žinios žemės ūkio srityje buvo tokios menkos, kad prisiminus ima juokas. „Rapsai man atrodė lyg gražiai žydinčios gėlės“, – šmaikštavo pašnekovė.

Juokai greitai baigėsi, kai mergina suprato, kad jos laukia rimtas darbas. Per tris aktyvius sezonus ji pamilo žemdirbystę, tačiau vėliau veiklą nusprendė pakreipti kita linkme ir auginti smidrus, dar vadinamus šparagais.

Gavusi Europos Sąjungos paramą ir sulaukusi daigų iš Olandijos stirnėniškė jais apsodino pirmąjį hektarą žemės. Po metų smidrų plotai patrigubėjo. Kaip pasakojo pašnekovė, šparagų auginimas ją įsuko taip greitai, kad ji net nepagalvojo, kur reikės produkciją realizuoti.



Galima rasti „Norfoje“ ir „Lidl“



Pernai pirmieji Monikos „Suvalkijos smidrų“ ryšulėliai iškeliavo į Kauno restoranus ir kavines. Nemažai nupirko pažįstami, artimieji. Šį sezoną moteris jau dirba tik su vietiniais verslininkais. Šparagų galima įsigyti „Premo“ parduotuvėje Vilkaviškyje bei paskanauti kavinėje „Pegasas“.

Monika pasakojo, kad nuo pat pradžių bandė užmegzti ryšius su keliais prekybos tinklais. Rašė jiems elektroninius laiškus, skambino, bet nesulaukdavo jokio atsako. Visgi Monikos įdirbis nenuėjo veltui. Neseniai ji sudarė sutartį su prekybos centru „Norfa“, o šios savaitės pradžioje pirmoji smidrų partija pasiekė ir „Lidl“ parduotuves.

„Maniau, kad visa tai įgyvendinti man reikės keleto metų, bet planą įvykdžiau žymiai greičiau“, – sėkme džiaugėsi M. Liorantaitė.

Per savaitę iš Stirnėnų iškeliauja apie 800 kg produkcijos. Monika pasakojo, kad kol tinkamai paruošė pirmąją smidrų partiją, užtruko porą dienų. Dabar darbas vyksta sklandžiau.



Sezonas jau perkopė į antrąją pusę

Anksčiau kaimo sodybose smidrai buvo auginami kaip dekoratyvinis krūmas, o vyresnio amžiaus žmonėms jie žinomi spragaručio pavadinimu. Dabar ši daržovė tapo gurmanų delikatesu. Ji ne tik skani, bet ir sveika, pasižyminti įvairių naudingųjų medžiagų gausa. Deja, smidrų sezonas gana trumpas – vos pusantro mėnesio. Kadangi Suvalkijoje šiemet jis prasidėjo dviem savaitėmis anksčiau, Monika ragina nesnausti ir mėgautis šparagais dabar, nes sezonas jau perkopęs į antrąją pusę.



Pašnekovė džiaugiasi, kad smidrai tampa vis populiaresni, nes pradžioje Monika dvejojo, ar jos pasirinkta verslo kryptis yra tinkama.

„Daugelis pradedančiųjų augintojų, tarp jų buvau ir aš, mano, kad už smidrų kilogramą gaus dešimt eurų ir daugiau, bet realybė ne tokia. Darbo čia išties daug, ir jis nėra pakankamai įvertintas. Be to, pastebėjau vieną įdomų dalyką. Didmiesčiuose smidrus pirkėjai vertina, bet suvalkiečiai į šią daržovę reaguoja atsargiai ir perka nedrąsiai“, – pasakojo pašnekovė.



Gali užaugti per parą

M. Liorantaitės laukuose auga dvi žaliųjų smidrų rūšys ir mūsų akiai neįprasti violetiniai šparagai. Pasak Monikos, pastarieji kiek saldesni, primena riešuto skonį.

Paklausta, ar sudėtinga auginti šias daržoves, pašnekovė sakė, kad tam reikia kantrybės. Visų pirma, pasodinus daigus, reikia išlaukti dvejus ar trejus metus, kad augalas gerai įsišaknytų. Be to, pirmaisiais metais derlius praktiškai neimamas. Tačiau gera naujiena ta, kad smidrai toje pačioje vietoje gali derėti net 15 metų.

Pasak pašnekovės, šios daržovės auga tiesiog akyse. Kai oro sąlygos palankios, netrūksta drėgmės, smidrai gali paaugti ir apie 15–17 cm per parą. Laiku nenupjovus, jie pradedi medėti, todėl pradėjus imti derlių lauką tenka pereiti ryte ir vakare.





Ne tik su šonine

Smidrų ūkyje išties daug rankų darbo. Kai prasidėjo pirmieji šiųmečiai ūglių pjovimai, į talką Stirnėnuose sugužėjo nemažai Monikos giminaičių ir draugų. Tačiau jaunoji ūkininkė supranta, kad ateityje ji turės samdyti darbininkus, nes derliaus kiekis kasmet vis didės. Be to, ateityje Monika planuoja smidrų plotus padvigubinti.

Pasak daržovių augintojos, žmonės dažniausiai smidrus kepa apsukę šonine ant grotelių, bet pašnekovė ragina paeksperimentuoti ir dėti juos į omletą, troškinius, makaronus arba valgyti tiesiai iš lysvės, nes termiškai neapdorota daržovė būna pati vertingiausia. Augintoja pabrėžė, kad gaminant smidrus svarbiausia jų neperkepti ar nepervirti, nes tuomet jie suglebs, praras ne tik savo formą, bet ir skonį. Monika pataria: jeigu norite išsaugoti smidrus šviežius, būtina juos laikyti šaldytuve, o geriausia pamerkti į vandenį arba susukti į drėgną audinio skiautę.





Galerija: smidrai




Publikuota: 2024-05-30 16:04:18

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Debatų dalyvius užklupo nepatogūs klausimai
* Sodai ūkininkus nustebino gausiu šiemetiniu obuolių derliumi
* Dienos kaime: tarp neįprastų agurkų ir... nuotaikingų eilėraščių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai