„Santaka“ / Paežerių dvare nuskambėjo Sūduvių amatų šventė / Kultūra

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kultūra

Dalinkitės:  


Gražiausių mūsų krašto rūmų kiemą šeštadienį užpildė gausybė svečių.

Kęstučio INKRATOS nuotr.


Paežerių dvare nuskambėjo Sūduvių amatų šventė


Birželio 1 d., Paežerių dvare vyko penkioliktoji tradicinė, Sūduvių amatų šventė, sukvietusi gausų būrį amatininkų, meno mėgėjų kolektyvų, mūsų krašto gyventojų ir svečių. Čia kiekvienas turėjo ką pamatyti ir ką veikti.

Pirmieji nuo pat ryto šventinėmis nuotaikomis alsavusios Paežerių dvaro sodybos svečiai buvo amatininkai, gausiai rinkęsi ne tik iš Vilkaviškio krašto, bet ir iš kitų Lietuvos vietovių. Čia jie diskutavo apie tradicinių amatų centro steigimą dvare, ruošėsi savo gaminių ir amatų pristatymams bei edukacijoms.

Popietę pradėjo rinktis ir visi kiti šventę švęsti nusiteikę žmonės. Juos pasitiko renginio vedėjai – žinomas operos solistas Liudas Mikalauskas bei muziejininkė Kristina Šneiderienė.

Susirinkusiuosius pasveikino Vilkaviškio rajono savivaldybės vicemeras Joris Juškauskas bei šventę organizavusio Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus direktorė Odeta Riklienė. Kalbėti buvo pakviesti ir pirmosios Sūduvių amatų šventės krikštatėviai – tuometinis Marijampolės apskrities viršininkas Albinas Mitrulevičius bei tuometinė Suvalkijos (Sūduvos) regioninio kultūros centro direktorė Gražina Pauliukonienė.



Vėliau šventės vedėjas L. Mikalauskas istorijos vingiais nukėlė žiūrovus į 18-ojo amžiaus klasicizmo epochos laikus, kuomet ir buvo pastatytas klasicistinio stiliaus Paežerių dvaras. Kartu pasirodė šį istorijos laikmetį atkūrę bei į dvariškių rolę įsikūniję „Festa Cortese“ šokio trupės nariai iš Vilniaus.

Susidomėję visi stebėjo eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ pristatymą. Šio klubo prezidentė Daiva Luchtanienė šventės dalyviams papasakojo apie savo įkurtos organizacijos rekonstrukcijas bei narius: tautinių juostų audėjas, kailiadirbius, verpėjus, puodžius, batsiuvius, gintaro apdirbėją bei gamintoją, medžio dirbinių drožėjus.

Su visais šios bendruomenės atstovais bei kitais šventėje dalyvavusiais amatininkais buvo galima pabendrauti, išvysti, kaip šie žmonės atkuria archeologinius radinius. Norintieji patys galėjo išbandyti įvairius amatus, įsigyti dirbinių.

Nemažai edukacijų tiek vaikams, tiek suaugusiesiems siūlė ir Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotojai: buvo galima susipažinti, kaip Paežerių dvare buvo kepama duona, mušamas sviestas, rūkinamos dešros, kokiais prietaisais buvo rūpinamasi dvaro skalbinių švara, kt.



Šventėje kiekvienas atvykėlis turėjo kuo užsiimti. Visose dvaro erdvėse vyko įvairios veiklos: edukacijos, parodos, žaidimai.

Vaikų, jaunimo dėmesį traukė Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyriaus kampelis. Mokytojai ir mokiniai čia demonstravo siuvėjo, virėjo ir suvirintojo profesijas, ne tik kvietė jas išbandyti, bet ir skatino jų mokytis šioje ugdymo įstaigoje.

Atvykusiųjų laukė „Uosijos“ žirgyno žirgai ir poniai. Mažieji šventės dalyviai veržėsi į vaikų kiemą, kur jie galėjo pažaisti bei susipažinti su bitutėmis ir bitininko profesija. Išalkusieji buvo vaišinami karštais bulviniais blynais, šiupinine sriuba, medžiotojų virta šurpa, vietiniais ledais ir kitais skanėstais.

Svarbi šventinės programos dalis – koncertai. Scenoje pasirodė nemažai Vilkaviškio krašto liaudies dainų bei šokių kolektyvų. Žiūrovus linksmino Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro šokių kolektyvai „Vyželė“ ir „Vilsona“, Vilkaviškio kultūros centro folkloro ansambliai „Lankupa“, „Šilojai“ ir „Sūduviai“.

Rajono gyventojus bei svečius džiugino ir iš kitų Lietuvos kampelių atvykę saviveiklos kolektyvai: jau minėta vilniškių senojo šokio trupė „Festa Cortese“, Kalvarijos kultūros centro Jungėnų kaimo kapela „Gegužio žiedai“, Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro teatras „Vaivora“, folkloro ansamblis „Nalšia“ iš Vilniaus bei Punsko lietuvių etninės draugijos folkloro ansamblis „Gimtinė“ iš Lenkijos.



Koncertą užbaigė žinoma ir daugelio mėgstama patriotinio roko grupė „Thundertale“. Rokeriai taip įaudrino publiką, jog kartu su jais dainavę žiūrovai niekaip nenorėjo skirstytis, o trankiai atliekamą populiarią tautišką dainą „Žemėj Lietuvos“ grupei teko kartoti kelis kartus.



Paulina DOBILIAUSKAITĖ



Galerija: Sūduvių amatų šventė




Publikuota: 2024-06-10 09:05:45

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Vilkaviškio autobusų stotis – tvariausias pastatas Pabaltijy
* Sostinė nesužavėjo: kybartietis į gimtinę parsivežė ir žmoną
* Augant susirgimų skaičiui žmonės turi patys apsispręsti dėl skiepų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai