„Santaka“ / J. Telešius: „Kanklių muzika – tai vaistas nuo šiuolaikinį pasaulį užgulančio kurtumo“ / Tapatybės įspaudai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2 kambarių tvarkingą vidinį butą Maironio g., Vilkaviškyje (49 m², IV a., namas renovuotas, pilnai išmokėta renovacija, langai plastikiniai, pakeisti radiatoriai, įstiklintas balkonas, kambariai nepereinami, durys šarvuotos, dvigubos, signalizacija, 56 000 Eur). Tel. 0 614 82 403.
Galioja iki: 2024-10-19 16:04:57

Parduoda dirbamą žemę Sausininkų k., Bartninkų sen. Tel. 0 614 06 069.
Galioja iki: 2024-10-20 08:58:54

Parduoda atjunkytus paršelius. Tel. 0 614 11 665.
Galioja iki: 2024-10-20 14:10:20



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Tapatybės įspaudai

Dalinkitės:  


Nuotrauka iš knygos „Vienišas kanklininkas Juozas Telešius“.

J. Telešius: „Kanklių muzika – tai vaistas nuo šiuolaikinį pasaulį užgulančio kurtumo“


Prieš 110 metų, rugpjūčio 24 d., gimė Alvite gyvenęs kanklininkas, liaudies muzikantas, kaimo šviesuolis Juozas Telešius, kurio atminimą planuojama pagerbti rudenį.

Juozas su kanklėmis susipažino pradinėje mokykloje. Įkvėptas XX a. pradžios tautinio atgimimo, savarankiškai išmoko kankliuoti ir visą gyvenimą puoselėjo kanklių muziką. Jis sukūrė individualią skambinimo kanklėmis techniką. Visą gyvenimą atidavęs šiam instrumentui, savarankiškai eksperimentavęs, kanklių meistras turėtų būti įdomus šių dienų kankliuotojams. O mūsų tikslas – kad šis žmogus, nors ir žinomas besidomintiesiems kanklėmis, nebūtų pamirštas.

Jau rugsėjo 15 d. visus pakviesime į sekmadienio popietę Alvito bendruomenės kiemelyje „Pasižvalgymai po Alvito kraštą“. Muzikinėje literatūrinėje kompozicijoje „Ar žinot jūs tą kraštą brangų, dailų“ prisiminsime ne tik kanklininką Juozą Telešių, bet ir kitus iš šio krašto kilusius, gyvenusius ir gyvenančius kūrėjus. Svečiuosis Vilkaviškio muzikos mokyklos kanklių ansamblis „Sadutė“, bus eksponuojama paroda iš Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus fondų.



O spalio 14 d. atidengsime skulptūrinį suolelį, skirtą J. Telešiui įamžinti. Ant jo bus išdrožti muzikanto pasakyti žodžiai: „Kanklių muzika – tai vaistas nuo šiuolaikinį pasaulį užgulančio kurtumo.“ Šis akcentas gražiai įsilies į jau pradėtą kūrėjų taką įvairiose Alvito erdvėse. Vėliau susitiksime su kompozitoriumi, atlikėju, mokytoju ir kanklių meistru Jonu Chodkevičiumi.

Vyresnieji alvitiečiai J. Telešių prisimena kaip linksmą, mandagų žmogų, kaimyną. Į pasisveikinimą „Labą dieną“ jis atsakydavo padėkodamas: „Ačiū už labą“. Vaikus jis pralinksmindavo „šokindamas“ lėles, o suaugusiuosius – linksmais pasakojimais.

Mokydamasis pradinėje mokykloje J. Telešius pasigamino savo pirmąsias kankles. Tai buvo tradicinės suvalkietiško tipo kanklės su užrietimu kairėje pusėje ir apvaliu dešiniuoju galu. Matematikos mokytojas suderino kankles ir šiek tiek pamokė, sakydamas: „Toliau atsirinksi pats.“ To ir užteko, kad Juozas savarankiškai išmoktų skambinti tradiciniu būdu, o vėliau ir kurtų savus skambinimo būdus.

Smalsumas skatino J. Telešių įvaldyti kuo daugiau muzikos instrumentų. Jis mokėjo griežti smuiku, groti klarnetu. Muzikuojama buvo ir šeimoje. Tėtis, pagaminęs dvivagę žagrę, išmainė ją į smuiką, o Juozukas pasigamino cimbolus – susidarė šeimos kapela. Tarnaudamas kariuomenėje J. Telešius savarankiškai iš vadovėlio mokėsi groti akordeonu, kartu mokydamas ir kitus. Vyras visą gyvenimą giedojo bažnyčios chore. Tačiau svarbiausias muzikos instrumentas jam visą gyvenimą buvo kanklės. Juozas sakęs: „Kanklių muzika man labiausiai patiko – ne tik kad lietuviška, kaip retai sutinkama, bet ir kaip labai tylaus ir švelnaus balso, be to, aš jas laikiau kaip neatrastas bei neištirtas žemes keliautojams.“



Sūnus Eugenijus pasakojo: „Tėtis buvo Lietuvos patriotas, kankliavimu jis išreiškė pasipriešinimą to meto valdžiai. Eiliuoti, kurti ar perfrazuoti tekstus jam puikiai sekdavosi.“

Sovietų okupacijos laikais muzikantas savo kankles mažai kam terodė, tačiau keičiantis politinei bei kultūrinei situacijai Lietuvoje kanklininkas pradėjo aktyviau koncertuoti, dalyvauti įvairiuose renginiuose, rūpintis kanklių populiarinimu. Kanklininkas dovanojo ar pusvelčiui pardavė apie pusę tūkstančio savo darbo instrumentų.

Kanklininko – muzikanto ir meistro – talentas ryškiausiai atsiskleidė J. Telešiui sulaukus brandaus amžiaus. Anot artimųjų, ėmęsis daryti kankles, „šį darbą jis galėjo dirbti dieną ir naktį, be poilsio, su meile imdavo medį, varžtą, stygą.“ Galėdavo per visą Lietuvą pervažiuoti ieškodamas varžtelių. Jei negaudavo stygų, pats jas darė iš troso vielučių. Namuose stovėjo jo rankomis sukurti baldai, išdailinti gražiausiais raižiniais.

Juozas Telešius gimė 1913 m. Dzūkijoje. Tėvas Vincas buvo kalvis, motina Juozapa – vargonininko duktė. Ji turėjo skambų balsą, dainuodavo akompanuodama sau gitara. Juozas šeimoje buvo vyriausias iš aštuonių vaikų. Būdamas keturiolikos metų pradėjo dirbti Leipalingio spirito varykloje. Mokėsi šio miestelio pradžios mokykloje, vėliau – Kaune spirito pramonės technologijos kursuose, tarnavo Lietuvos kariuomenėje Marijampolėje. Dirbo įvairiose spirito varyklose. O nuo 1932 m. gyveno Alvite (Vilkaviškio r.), 1942 m. vedė Antaniną Balevičiūtę, užaugino sūnų Eugenijų. Kanklininkas mirė 2001 m., palaidotas Alvito kapinėse.



Džiaugiamės, kad šio žmogaus kūryba gyva ne tik žmonių atmintyje, bet ir įamžinta vaizdo ir garso juostose. Medžiaga, surinkta įvairių folkloro ekspedicijų metu, ir jo gamintos kanklės bei dokumentinė medžiaga saugoma ne tik Telešių šeimos archyve, bet ir Kauno miesto muziejaus tautinės muzikos instrumentų skyriuje, Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus, Leipalingio muziejaus fonduose. Jo skambinimo technika aprašyta kolektyvinėje monografijoje „Senosios kanklės ir kankliavimas“, 2015 m. buvo išleista knyga „Vienišas kanklininkas Juozas Telešius“, kurią sudarė Laura Lukenskienė. Į ją gražiai sugulė prisiminimai apie šį kūrėją ir jo kūryba.

Tikime, kad J. Telešius yra ir bus įdomus šių dienų kontekste. Smagu, kad Alvite yra jaunimo, kuris domisi kankliavimu.



Angelė BLAŽAITIENĖ

Vilkaviškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Alvito filialo bibliotekininkė



Galerija: Projektas




Publikuota: 2024-09-06 08:12:40

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Debatų dalyvius užklupo nepatogūs klausimai
* Sodai ūkininkus nustebino gausiu šiemetiniu obuolių derliumi
* Dienos kaime: tarp neįprastų agurkų ir... nuotaikingų eilėraščių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai