Šešupės euroregiono Šakių biuras 2005 11 30 dieną pasirašė sutartį dėl ES PHARE 2003 m. Bendradarbiavimo abipus sienos Baltijos jūros regione programos Vidutinių projektų fondo remiamo projekto „Dviračių turizmo infrastruktūros plėtra Šešupės euroregione“, kurio bendra vertė – milijonas šimtas šešiasdešimt tūkstančių litų. Projekto partneriai – Šakių rajono savivaldybė, Rusijos Federacijos Kaliningrado srities Krasnoznamensko savivaldybė ir Lenkijos Goldapo savivaldybė. Įgyvendinant projektą, vyko glaudus bendradarbiavimas su ES PHARE ir Pasaulio aplinkosaugos fondo mažųjų projektų programa.
Šio projekto tikslas – skatinti regioninę plėtrą ir dviračių bei ekologinį turizmą Šešupės euroregione, stiprinti bendradarbiavimą abipus sienos tarp Lietuvos, Lenkijos ir Kaliningrado srities pasienio vietos bendruomenių.
Šiuo metu projektas jau baigiamas įgyvendinti. Vienas iš šio projekto rezultatų – liepos 29 d. suorganizuotas tarptautinis septynių dienų turizmo galimybes Šešupės euroregione pristatantis dviračių žygis. Iš viso dviratininkai turėjo numinti apie 370 km, tačiau viršijo kilometrų skaičių dėl noro pamatyti kuo daugiau vietovių, taigi per 6 dienas buvo įveikta 430 km ilgio trasa Lietuvos ir Lenkijos keliais (65–75 km kasdien). Lenkijoje dviratininkai aplankė Goldapo miesto centrą ir paminklą I.Kantui, Romintos girią su jos pažintiniais takais, Stančikų viadukus, Romintos girios ir Suvalkų kraštovaizdžio parkus, taip pat nuostabųjį Vygrių vienuolyną. Važiuodami dviračiais per Lietuvą jie galėjo pasigrožėti gamta, aplankyti Vištyčio regioninį parką, Kudirkos Naumiesčio V.Kudirkos muziejų ir memorialines vietas, Sintautų, Sudargo, Kidulių, Plokščių, Gelgaudiškio ir Kriūkų miestelius, Panemunių regioninį parką bei jo pažintinius Gelgaudiškio ir Plokščių takus, Kidulių, Gelgaudiško, Zyplių ir Ilguvos dvarus. Žygio metu dalyvius lydėjo transportas, vežantis jų daiktus bei sugedusius dviračius ar pačius pavargusius dviratininkus. Nakvynės buvo organizuojamos iš anksto sutartose vietose: turistinėse bazėse, kaimo sodybose, prie panemunės piliakalnių, dvaruose ir svečių namuose. Dalyvių maitinimas taip pat buvo organizuotas nakvynės vietose ar greta jų esančiose kavinėse. Žygis baigėsi rugpjūčio 4 d. vakarone prie laužo Kriūkuose.
Zyplių dvare menininkai ir amatininkai rinkosi į šio projekto mokomuosius, pažintinius seminarus. Gegužės 30 d. vyko seminaras „Tradiciniai amatai ir dviračių turizmas“, liepos 28 d. – „Tradicinių amatų prekybos tinklas: tinklo veiklos principai, prekybos organizavimas, pardavimo būdai“. Išanalizavę tradicinių amatų tinklo plėtros galimybes ir pasidaliję gerąja patirtimi, rugsėjo 19 d. 21 dalyvis iš Vilkaviškio, Šakių, Jurbarko vyko į vienos dienos seminarą Lenkijoje, Goldapo savivaldybėje, tema „Prekyba amatais ir tradicinių amatų prekybos tinklo euroregione kūrimas“. Sutikti Goldapo turizmo centro direktoriaus Miroslaw Slapiko, svečiai turėjo galimybę pristatyti informacinių leidinių apie kaimo turizmo sodybų verslą, klestinčius amatus Vilkaviškio, Šakių ir Jurbarko rajonuose, buvo surengta pažintinė ekskursija. Aplankę keletą turistinių bazių pačiame Goldapo miestelyje ir aptarę matytus objektus, veiklos perspektyvas, turizmo srities specialistai, kaimo turizmo sodybų šeimininkai džiaugėsi galėdami palyginti sodybas, klientų poreikius, aptarė bendro tinklo sukūrimo galimybes.
Rugsėjo 26 d. įvyko projekto baigiamoji dviračių turizmui skiriama konferencija Sudarge ir Gelgaudiškyje. Konferencijoje įžanginį žodį daugiau kaip 70 dalyvių tarė Šakių savivaldybės meras J.Bertašius, jis pasidžiaugė bendrais darbo rezultatais. Apie jau atliktus senosios Sudargo gyvenvietės radinius, archeologinius tyrimus bei planuojamus kasinėjimus Sudargo piliakalnių grandinėje kalbėjo Lietuvos istorijos instituto Archeologijos skyriaus daktaras G.Zabiela. Apie senųjų piliakalnių išsaugojimą, piliakalnių komplekso pritaikymą turizmui papasakojo Lietuvos archeologų tarybos pirmininkas, projekto „Sudargo piliakalnių pritaikymas turizmui“ autorius Z.Baubonis. Po to įvyko pažintinis turas po Sudargo piliakalnių kompleksą. Visi galėjo pasidžiaugti, kad iš vykdomo projekto rekonstruota 3,08 km dviračių trasos Paežerėliai–Ilguva, įrengtos 5 prasilenkimo aikštelės trasoje Paežerėliai–Ilguva, 10 prasilenkimo aikštelių trasoje Gelgaudiškis–Ilguva, taip pat 2 stovyklavietės, 1 poilsiavietė, 8 dviratinininkų atokvėpio aikštelės, suprojektuota ir įrengta 20 rodyklių į objektus, 10 lankytinų objektų informacinių lentelių-stendų.
Po piliakalnių apžvalginio turo vykome į Gelgaudiškio miestelį. Ten su ekologinio turizmo situacija ir galimybėmis Lietuvoje supažindino Geologijos ir geografijos instituto daktaras E.Kriaučiūnas. Su projekto „Dviračių turizmo infrastruktūros plėtra Šešupės euroregione“ rezultatais ir ekologiniu turizmu Šešupės euroregione supažindino projekto vadovas Vitas Girdauskas. Dviračių žygių po Šešupės euroregioną ir ekologinio turizmo perspektyvas Šešupės euroregione pristatė Šešupės euroregiono turizmo informacijos centro direktorė Eglė Plančiūnienė. Kad tai gali būti bendri ateities projektai, sutiko ir su turizmo perspektyvomis Kaliningrade supažindino Šešupės euroregiono Krasnoznamensko biuro direktorė N.Konon.
Pagrindiniai projekto uždaviniai – skatinti dviračių turizmą abipus sienos, sustiprinti verslininkų gebėjimus turizmo srityje ir reklamuoti Lietuvos–Lenkijos–RF Kaliningrado srities pasienio regiono turizmo produktus bei sėkmingai įgyvendinti paslaugas.
Daiva RIKLIENĖ
Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro turizmo vadybininkė
Užsk.13907
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.