Nepaisant taikomų apsaugos priemonių, gyvūnų pasiutligė grėsmingai plinta. Šiemet rajone nustatyti 28 šios ligos atvejai. Niekas nežino, kiek laukinių gyvūnų nugaišo miškuose arba laukuose. Per paskutinius mėnesius pasiutligė buvo nustatyta 7 galvijams, 2 katėms, 1 usūriniam šuniui ir ožkai. Esant tokiai situacijai, iškilo reali grėsmė šia liga užsikrėsti ir žmonėms.
Mokslo ir praktikos pasiekimai rodo, kad greičiausias būdas likviduoti šią ligą yra laukinių žvėrių oralinė vakcinacija. Pasinaudojus ES skirtomis lėšomis, Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse ji pradėta vykdyti nuo 2006 m. pavasario. Programa tęsis tol, kol bus likviduota liga.
Primename, kad pasiutligė – ūmi, virusinė, nepagydoma, užkrečiama liga. Kasmet pasaulyje nuo jos miršta apie 30 000 žmonių, nugaišta daug laukinių ir naminių gyvūnų.
Nuo 1960 m. Lietuvoje nuo pasiutligės mirė 11 žmonių. Per 2006 metų septynis mėnesius mūsų šalyje buvo nustatyta 1480 gyvūnų pasiutligės atvejų. Vilkaviškio rajone šiais metais užregistruoti 28 šios ligos atvejai.
Pasiutlige sergantys gyvūnai virusus išskiria su seilėmis, todėl dažniausiai užsikrečiama įkandus tokiam gyvūnui, užkrėsto gyvūno seilėms ar užkrėstiems audiniams patekus ant pažeistos odos ir gleivinių. Lietuvoje pagrindiniai pasiutligės sukėlėjo platintojai yra rudosios lapės, usūriniai šunys ir kiaunės.
Pasiutlige sergančių gyvūnų elgsena pasikeičia. Naminiai gyvūnai būna sutrikę, susijaudinę ar agresyvūs, laukiniai – atklysta į gyvenvietes ir puola naminius gyvūnus bei žmones. Padidėja sergančiųjų jautrumas šviesai, garsui ir lietimui. Gyvūnai seilėjasi, pakinta jų eisena, balsas, atsiranda raumenų traukuliai, išsivysto raumenų silpnumas bei paralyžius, galiausiai jie nugaišta.
2006 m. spalio 17 d. pradėtas antrasis laukinių gyvūnų vakcinacijos etapas. Vilkaviškio rajone laukiniai žvėrys bus vakcinuojami gruodžio mėnesį naudojant jaukus. Atliekant vakcinaciją didelėje teritorijoje, jaukai yra išmėtomi iš lėktuvų. Viename kvadratiniame kilometre jų turi būti išmėtoma ne mažiau kaip 20 vienetų, kitur jaukai išdėliojami rankomis. Suėdę jauką su vakcina, gyvūnai įgyja imunitetą nuo šios ligos. Procedūra atliekama du kartus per metus – pavasarį ir rudenį.
Dėl ilgo inkubacijos laikotarpio pirmaisiais vakcinacijos metais pasiutligės atvejų skaičius nesumažėja. Tinkamai atliekant vakcinaciją, pasiutligę galima sumažinti per penkerius metus. Ilgalaikė kampanija leidžia likviduoti pasiutligę visoje šalies teritorijoje.
Radus jaukus su pasiutligės vakcina, jų negalima liesti. Jeigu jie aptinkami prie gyvenamųjų namų ir kelia pavojų žmonėms, būtina apie tai nedelsiant pranešti Vilkaviškio rajono valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. 52 243, 52 249.
Palietus jauką, būtina plauti rankas muilu ir vandeniu. Jeigu vakcinos turinys pateko į burną, nosį ar akis, būtina tuoj pat kreiptis į gydymo įstaigą. Tokiu atveju žmonės turi būti vakcinuojami nuo pasiutligės. Jaukai su pasiutligės vakcina nepavojingi naminiams gyvūnams.
Vilkaviškio rajono valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.