Tapkime draugais!

Visiems, parduodantiems bulves, privaloma registracija ir kontrolė

Paskelbė:

Paskelbta:


Nors jau praėjo beveik metai, kai buvo išleistas žemės ūkio ministrės 2006 m. sausio 11 d. įsakymas Nr. 3D-10 „Dėl maistinių bulvių augintojų registravimo Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre ir jų kontrolės“ (Žin., 2006, Nr. 6-228), vis dar kyla nemalonių nesusipratimų dėl prekybos bulvėmis ir jos kontrolės. Augintojai skundžiasi, kad norintieji prekiauti bulvėmis esą verčiami registruotis Fitosanitariniame registre. Apie registravimosi tvarką jau ne kartą buvo rašyta spaudoje, kalbėta per Lietuvos radiją, vietines radijo stočių laidas, seminarų metu, leisti specialūs leidiniai, tačiau žmonėms iki šiol nėra visiškai aišku, kam Fitosanitariniame registre reikia registruotis, o kam – neprivaloma.

Ne tik teisė prekiauti,
bet ir įsipareigojimai


Žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos organizavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Petras Zablockis paaiškino, kad nuo 1998 m. šalies teritorijoje buvo nustatyta nemažai bulvių žiedinio puvinio (kenksmingų organizmų) židinių, todėl, Lietuvai įstojus į ES, Europos Komisija prekiauti bulvėmis kitose ES šalyse uždraudė. Lietuvai buvo suteiktas pereinamasis laikotarpis, kurį, įvertinusi gerėjančią padėtį šalies bulvių sektoriuje, ES Maisto ir veterinarijos misija (auditas) panaikino nuo 2006 m. sausio 1 d.

Pasak P.Zablockio, nuo to laiko Lietuvai leista prekiauti sėklinėmis ir maistinėmis bulvėmis su kitomis ES šalimis. Tačiau kartu su leidimu prekiauti šalis turėjo prisiimti ir tam tikrų papildomų įsipareigojimų, kurie leistų visapusiškai kontroliuoti bulvių žiedinio puvinio grėsmę ir padėtų jos išvengti. Pagrindiniai įsipareigojimai buvo nusakyti žemės ūkio ministrės įsakymu Nr. 3D-10 „Dėl maistinių bulvių augintojų registravimo Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre ir jų kontrolės“. Minėtuoju įsakymu reglamentuota prekyba maistinėmis bulvėmis Lietuvoje. Svarbiausias įsipareigojimo akcentas – visi prekybos bulvėmis etapai turi būti taip sutvarkyti, kad būtų galima surasti augintoją, jei išaiškėtų, kad bulvės užsikrėtusios puviniu ar kitais kenksmingais organizmais.

Kas privalo registruotis

Komentuodamas ministrės įsakymą, Petras Zablockis pabrėžė, kad pirmame punkte nustatyta, kurie maistinių bulvių augintojai privalo būti registruojami Fitosanitariniame registre. Norėdami registruotis, jie turi kreiptis į Valstybinės augalų apsaugos tarnybos regioninius skyrius. „Registre privalės būti registruoti 5 ha ir daugiau bulvių turintys augintojai, nepriklausomai nuo bulvių paskirties. Visi, kas nori prekiauti bulvėmis, registruotis privalo nepriklausomai nuo to, kokį bulvių plotą augina, net jei ir mažesnį kaip 5 ha“, – atkreipė dėmesį ŽŪM pareigūnas.

Įsakymo trečiame punkte nustatyta, jog „Lietuvoje išaugintos maistinės bulvės turi būti gabenamos ir realizuojamos su etikete ant pakuotės. Etiketėje nurodomas maistinių bulvių augintojo ar pakuotojo registravimo Fitosanitariniame registre pažymėjimo numeris ir maistinių bulvių siuntos numeris“. P.Zablockis paaiškino, kad, norint nustatyti, iš kur ir į kur bulvės keliauja, jos turi būti gabenamos ir realizuojamos su etikete ant pakuotės, nepriklausomai nuo pakuotės dydžio. Etiketę klijuoti privaloma ir ant vieno kilogramo, ir ant tonos ar kitokio dydžio pakuotės. Siuntos numerį suteikia pats augintojas ar pakuotojas, numeruodamas siuntas eilės tvarka, todėl būtina vesti apskaitą (pildyti registracijos žurnalą). Bulvių pakuotojas turi užtikrinti, kad būtų galima atrasti maistinių bulvių augintoją.

Valstybinės augalų apsaugos tarnybos inspektoriai pagal galimybes tikrina visas prekybos vietas – bazes, sandėlius, turgavietes.

ŽŪM pareigūnas paaiškino, kad nuo šių metų pradžios atsirado du nauji dokumentai – sėklinių bulvių pasas ir maistinių bulvių etiketė. Šie dokumentai kaip tik ir padeda nustatyti bulvių kilmės vietą ir jų judėjimą.

Žemės ūkio ministrės įsakymas reglamentuoja ir maistinių bulvių supirkimą: „Fiziniai ir juridiniai asmenys, užsiimantys maistinių bulvių rūšiavimu, pakavimu ir prekyba, Lietuvoje išaugintas bulves gali supirkti tik iš Fitosanitariniame registre registruotų maistinių bulvių augintojų“. Perkant bulves iš registruotų augintojų, yra garantija, kad visos ūkyje užaugintos bulvės yra ištirtos dėl kenksmingų organizmų.

„Jei iš Lietuvos į kitas Europos Sąjungos šalis patektų užkrėstos bulvės, draudimas jomis prekiauti gali būti atnaujintas“, – pažymėjo P.Zablockis. Vežant bulves į kitas šalis, svarbu laikytis ne tik fitosanitarinių, bet ir kokybės reikalavimų.

Įsakymą vykdyti
privaloma


P.Zablockis sakė suprantantis smulkiųjų bulvių augintojų norą remtis tik jiems parankesniu žemės ūkio ministrės įsakymo pirmuoju punktu, tačiau jis atkreipė dėmesį, kad privaloma vykdyti visus punktus. Pasak specialisto, kitoks žemės ūkio ministrės įsakymo aiškinimas yra neįmanomas ir prieštarautų teisės akto priėmimo tikslui – nustatyti privalomą visų maistinių bulvių, skirtų realizacijai, kontrolę.

ŽŪM pareigūnas pabrėžė, kad šiuo metu į Fitosanitarinį registrą netraukiami ir nekontroliuojami tik tie augintojai, kurie augina iki 5 ha bulvių ir jas visas sunaudoja savo ūkio vidaus reikmėms.

Žemės ūkio ministerija, įvertindama įgytą patirtį, svarsto augintojų registravimo Fitosanitariniame registre procedūrų supaprastinimo galimybes.

Išsamesnę informaciją teikia ŽŪM Bendrosios rinkos departamento direktoriaus pavaduotojas Petras Zablockis tel. (8 5) 239 13 73.

Žemės ūkio ministerijos
informacija

Užsk.14800

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content