Lietuva – pirmoji Baltijos šalių valstybė, kuri vykdo piktybinių navikų prevencinę programą. Vyrai kviečiami pasirūpinti savo „antrąja širdimi“ – prostata. Tai apsaugos juos nuo sunkių galimos ligos pasekmių.
Svarbiausia – ankstyva diagnozė
Statistikos duomenimis, vyrų mirtingumas nuo piktybinių prostatos navikų (po plaučių ir skrandžio vėžio) užima trečiąją vietą. Tad nenuostabu, kad pradėta įgyvendinti priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, finansuojama iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.
Kokia gi programos esmė? Visų pirma, siekiama diagnozuoti ankstyvąsias priešinės liaukos vėžio stadijas, taikyti radikalius gydymo metodus, siekiant pailginti sergančiųjų gyvenimo trukmę, sumažinti neįgalumą ir mirties atvejus. Programos teikiamomis galimybėmis kviečiame pasinaudoti 50–75 metų vyrus. Tačiau jeigu jums 45-eri ir jūsų giminėje kas nors yra sirgęs priešinės liaukos vėžiu, taip pat galite pasitikrinti sveikatą nemokamai. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose užregistruota apie 378 tūkst. minėto amžiaus vyrų.
Vyrai aktyvesni
Planuojama, kad iki 2010 m. programoje numatytomis paslaugomis turėtų pasinaudoti apie 80 proc. vyresnio amžiaus vyrų, t.y. per metus – daugiau nei 60 tūkst.
2006 metais šiai programai iš PSDF skirta 4,7 mln. litų. Tikimasi, kad urologo konsultacijos paslauga bus suteikta kas dešimtam pacientui. Gydymo įstaigoms iš programos lėšų yra apmokamos dvi paslaugos: informavimo apie ankstyvąją priešinės liaukos vėžio diagnostiką ir prostatos specifinio antigeno nustatymo paslauga (36,3 Lt) bei urologo konsultacijos ir priešinės liaukos biopsijos paslauga (386,1 Lt). Šios paslaugos suteikiamos ne dažniau kaip vieną kartą per metus.
Per aštuonis šių metų mėnesius priešinės liaukos vėžio prevencijos programos paslaugų suteikta 61 300 vyrų, t. y. pusantro karto daugiau, nei planuota per šį laikotarpį. Sausio–rugpjūčio mėnesiais atlikus 2171 priešinės liaukos biopsiją nustatyti 765 įvairių stadijų prostatos vėžio atvejai. Specialistai teigia, kad prostatos vėžiu sergantys vyresniojo amžiaus vyrai turėtų būti dažniau gydomi vaistais, o ne operuojami.
Reikia pasakyti, kad priešinės liaukos vėžio prevencinė programa vykdoma bene geriausiai. Vyrai yra aktyvesni nei moterys, kurios taip pat gali pasinaudoti keliomis joms skirtomis prevencinėmis programomis.
Nerekomenduojama
vyresniems nei 75-erių
Lietuvos bei Europos urologų asociacija nerekomenduoja prostatos specifinio antigeno atrankinio patikrinimo vyresniems kaip 75 metų vyrams. Dažniausiai ši liga vyresnio amžiaus paciento gyvenimo trukmei įtakos neturi, todėl reikėtų vengti pavojingų gydymo metodų. Ši prevencinė programa nediskriminuoja vyresnių kaip 75 metų vyrų, nes pagal medicinines indikacijas asmens sveikatos priežiūros paslaugos yra nemokamai teikiamos bet kokio amžiaus apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu.
Veronika PEČKIENĖ
Kauno teritorinės ligonių kasos vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.