Kokybiškos, atitinkančios teisės aktų nustatytus techninius reikalavimus automobilių atsarginės dalys užtikrina saugų automobilio eksploatavimą bei minimalų aplinkos teršimą. Lietuvos keliais rieda apie 1, 5 mln. lengvųjų automobilių, kurių amžiaus vidurkis yra 15–16 metų. Kad tokio amžiaus automobiliai būtų techniškai tvarkingi ir saugūs, reikalinga dažnesnė jų techninė priežiūra ir remontas, todėl atsarginių automobilių dalių poreikis didelis. Eksploatuojamų automobilių techninė būklė, remonto kokybė ir sauga didele dalimi priklauso nuo atsarginių automobilių dalių kokybės.
Reikalavimai automobilių atsarginėms dalims nustatyti Transporto priemonių ir sudėtinių transporto priemonių dalių atitikties įvertinimo tvarkos apraše (Žin., 2006, Nr. 41-1477), įsigaliojusiame nuo 2001 m. balandžio 27 dienos. Lietuvos rinkai tiekiamos naujos atsarginės automobilių dalys, išvardytos šios Tvarkos 8 priede, privalo būti sertifikuotos pagal ES direktyvas arba joms analogiškas Jungtinių Tautų Europos Ekonominės Komisijos taisykles. Šios dalys turi būti gamintojo paženklintos sertifikavimo žymenimis pagal Europos Sąjungos direktyvų arba joms analogiškų Jungtinių Tautų Europos Ekonominės Komisijos taisyklių ir Lietuvoje galiojančių teisės aktų reikalavimus.
Reikalavimai naudotoms atsarginėms automobilių dalims nustatyti Naudotų automobilių sudėtinių dalių tinkamumo toliau vartoti ir realizavimo tvarkoje (Žin., 2004, Nr. 52-1755). Šiame dokumente, kuris įsigaliojo nuo 2004 m. liepos 1 d., numatyta naudotų atsarginių automobilių dalių techninės būklės, ženklinimo, tinkamumo toliau vartoti nustatymo tvarka, pardavimo ypatumai bei garantijos suteikimo sąlygos.
Per tris šių metų ketvirčius Valstybinė ne maisto produktų inspekcija patikrino 182 parduotuves, prekiaujančias atsarginėmis automobilių dalimis. Pažeidimai nustatyti 72 parduotuvėse: buvo prekiaujama nesertifikuotomis ir gamintojo nepaženklintomis sertifikavimo žymeniu dalimis, nenurodamas gamintojo pavadinimas ar prekės ženklas ir nepateikiama naudojimo instrukcija valstybine kalba. Dėl atsarginių dalių kokybės gauta 21 vartotojo skundas. Ištyrus skundus nustatyta, kad 10 vartotojų skundų – pagrįsti.
Tiriant skundus išaiškėja, kad automobilių atsarginėmis dalimis prekiaujančios įmonės nežino arba gal ir nenori žinoti vartotojų teisių, kurias reglamentuoja Vartotojų teisių gynimo įstatymas, Daiktų grąžinimo ir keitimo taisyklės ir kiti teisės aktai.
Kilus ginčui su vartotoju, kai kurie pardavėjai šiais teisės aktais nesivadovauja, o vartotojų teisėtus reikalavimus vykdo tik įsikišus Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos inspektoriams, kurie išaiškina tokios veiklos neteisėtumą ir administracinę atsakomybę.
Vartotojas turi gerai atsiminti vieną pagrindinių savo teisių – gauti valstybės pagalbą dėl pažeistų teisių atstatymo. Jeigu vartotojui buvo parduota netinkamos kokybės atsarginė dalis ir pardavėjas su pirkėju neaptarė jos trūkumų, pirkėjas turi teisę pasirinktinai iš pardavėjo reikalauti:
1) netinkamos kokybės prekę pakeisti tinkamos kokybės preke;
2) neatlygintinai pašalinti prekės trūkumus ar atlyginti vartotojo išlaidas jiems ištaisyti;
3) sumažinti prekės kainą;
4) nutraukti pirkimo-pardavimo sutartį ir grąžinti už prekę sumokėtus pinigus.
Jeigu prekei nenustatytas kokybės garantijos terminas, vartotojas reikalavimus dėl prekės trūkumų gali pareikšti ne vėliau kaip per 2 metus nuo prekės įsigijimo dienos. Kai prekei nustatytas kokybės garantijos terminas, reikalavimai dėl prekės trūkumų gali būti pareiškiami, jeigu trūkumai nustatyti per garantijos laikotarpį. Kai prekės kokybės garantijos terminas trumpesnis nei 2 metai ir prekės trūkumai nustatyti pasibaigus garantijos terminui, tačiau nepraėjus daugiau kaip 2 metams nuo prekės įsigijimo dienos, pardavėjas atsako už prekės trūkumus, jeigu vartotojas įrodo, kad trūkumai atsirado iki prekės įsigijimo arba dėl iki prekės įsigijimo atsiradusių priežasčių, už kurias atsako pardavėjas.
Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos inspektoriai kontroliuoja prekių saugą ir kokybę. Jeigu įsigijote netinkamos kokybės atsarginę automobilio dalį, o raštu pareiškus pretenziją pardavėjui Jūsų teisėti reikalavimai nevykdomi, kreipkitės į inspekciją.
Skambinkite nemokamu tel. (8 800) 55 551, interneto tinklalapis www.inspekcija.lt .
Petras ZAVACKAS
Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos
vyriausiasis valstybinis
inspektorius
Automobilių dalys https://autralita.lt/
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.