Eglė KVIESULAITIENĖ
Jautresnius žmones gan dažnai, ypač niūriuoju metų laiku, apninka būsena, kai kamuoja liūdesys, nerimas ir tarsi nieko nebesinori daryti. Depresines nuotaikas medikai siūlo sklaidyti relaksacija. Tam Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos skyriuje įrengtas specialus kabinetas.
Kaltas gyvenimo tempas
Ko gero, daugelis rajono gyventojų net nežino, kad Vilkaviškio PSPC turi naują tarnybą – Psichikos sveikatos skyrių, drauge su Greitosios pagalbos medikais įsikūrusį buvusios Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės pastate. Centre dirba psichiatrai Jovita Paulauskaitė bei Audrius Mozūraitis, socialinė darbuotoja Irma Bernotienė, psichologė Edita Žilienė ir psichikos sveikatos slaugytojos Margarita Kraulėdienė bei Ona Grygelaitienė. Kol kas skyriui dar trūksta kai kurių baldų, neįrengta registratūra, tačiau ir medikai, ir pacientai čia jaučiasi kur kas geriau, nei besistumdydami bendruose poliklinikos koridoriuose. Psichikos ligos kamuojami žmonės ten dažnai jausdavosi nejaukiai, kai juos nužiūrinėdavo smalsios kitų pacientų akys.
Kasdien prie gydytojų psichiatrų kabinetų durų nutįsta pacientų eilės, nes psichikos ar bent psichologinių problemų turi vis daugiau su šiuolaikinio gyvenimo tempu nespėjančių žmonių.
Požiūris keičiasi
Anot gydytojos J.Paulauskaitės, žmones kiekvieną dieną veikia įvairūs stresai. Daugelis patiria traumuojančius išgyvenimus dėl netekčių, prievartos, priklausomybių, nesėkmių darbe ar asmeniniame gyvenime, materialinių problemų ar kitokių priežasčių. Dėl to vis dažniau trūksta energijos, žmonės blogai jaučiasi, būna įsitempę ar net praranda pusiausvyrą.
Anksčiau žmonės baimindavosi užsukti pas psichiatrą, nes visuomenė psichikos ligas vertino kaip gėdingas. Pastaruoju metu požiūris pasikeitė, tad ir pacientai kreipiasi vis noriau.
– Dažnai blogai pasijutusiam žmogui, įtariančiam, kad susirgo depresija, pakanka vien pokalbio su gydytoju, – aiškino psichiatrė J.Paulauskaitė. – Žmogus išsikalba, išsipasakoja, gydytojas jį išklauso, pataria ir pacientui palengvėja.
Relaksacija prie krioklio
Panašių sutrikimų ar depresijos atvejais nepamainomas gydymas relaksacijos kabinete. Čia apsilankiusieji dažnai patirtus pojūčius lygina su relaksaciniu gydymu Druskininkų sanatorijoje. Kabinete – specialūs foteliai, kurie atsisėdus išsitiesia į patogų minkštasuolį. Paciento kojos apgaubiamos natūralaus milo užklotais, skamba nervų sistemą atpalaiduojanti muzika.
Specialių instrukcijų nėra, tad norintys atsipalaiduoti gali užsimerkti ar žvelgti į sieną su kalnų krioklio vaizdu. Įjungiami natūralaus upelio čiurlenimo, krioklio ošimo, paukščių čiulbesio garsai. Kabinete stovi dirbtinis akvariumas, aromatinė žvakė skleidžia levandos, eukalipto, kitus teigiamai veikiančius kvapus. Relaksacijos seansas vyksta 30–60 minučių. Dėl tamsaus metų laiko kenčiantys pacientai gydomi šviesos terapija. Tam naudojama speciali lempa. Centro medikai parašė projektą ir tikisi gauti lėšų, kad galėtų dar labiau tobulinti kabinetą, jo įrangą.
Gydytoja J.Paulauskaitė teigė, kad relaksacijos poveikį pajutę pacientai prašo skirti jiems terapijos seansų, ateina net šeimomis. Relaksacija naudinga ne vien psichikos ligomis sergantiems žmonėms, ji atpalaiduoja ir teigiamai veikia susinervinus, susijaudinus.
Gydomi vaistais
Dažnai net neįtartum, kad visuomenėje gerbiamas, išsilavinęs, aukštas pareigas užimantis žmogus gali turėti psichikos problemų. Tačiau artimieji kenčia nuo jo agresijos, smurto, seksualinės prievartos, o išgėręs alkoholio jis tampa nevaldomas. Gydytoja J.Paulauskaitė aiškino, kad vienkartiniai elgesio nukrypimai dar nereiškia, jog žmogus – psichikos ligonis. Tačiau nuolat taip besielgiantis asmuo, tikėtina, turi psichikos problemų. Elgesio sutrikimus gali sukelti net neteisingas auklėjimas vaikystėje.
Kai sunkų nusikaltimą padaro sutrikusios psichikos žmogus, visuomenė tarsi jaučiasi nesaugi. Tačiau statistika teigia, kad sveikieji padaro dešimteriopai daugiau nusikaltimų nei psichikos ligoniai. Anot J.Paulauskaitės, per ilgametę jos darbo praktiką nepasitaikė, kad bent vienas atvykęs pacientas su ja elgtųsi agresyviai. Tad žmonės dažnai be reikalo nerimauja dėl psichikos ligonių keliamos grėsmės. Žinoma, ligos paūmėjimo metu, kai ligonis kelia grėsmę savo ar kitų gyvybei, jis guldomas į psichiatrijos ligoninę. Bet dauguma ligonių gydomi ambulatoriškai, vartoja vaistus, kurių dabar yra daug ir pakankamai efektyvių.
Susirgti gali visi
Anot gydytojos J.Paulauskaitės, psichikos liga gali užklupti bet kurį iš mūsų. Ja suserga ne tik silpnos nervų sistemos žmonės. Smegenų veiklos sutrikimų gali likti po galvos traumų, insulto, besaikio alkoholio, narkotikų vartojimo, stiprių stresų, net infekcinių ligų.
Kol kas niekas negali atsakyti, nuo ko susergama Alzhaimerio, kitomis sunkiomis psichikos ligomis. Nėra receptų, kaip apsisaugoti nuo psichikos ligų. Reikėtų vengti stresų, nesigraužti dėl smulkmenų, nepiktnaudžiauti alkoholiu, nevartoti narkotikų – viso to, kas tiesiogiai veikia psichiką. Tačiau niekas negali garantuoti, kad net labai sveikai gyvenus jus neužklups senatvinė silpnaprotystė ar kita psichikos liga.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.