Sutuoktiniams nutraukti santuoką geriausia taikiai
Sutuoktiniai, kurių bendras gyvenimas tapo nebeįmanomas, gali santuoką nutraukti. Mūsų valstybėje šiuo metu santuoka gali būti nutraukta tiktai teisme ir yra trys santuokos nutraukimo būdai.
Paprasčiausias santuokos nutraukimo būdas – abiejų sutuoktinių bendru sutikimu, kai sutuoktiniai bendrai sutaria santuoką nutraukti ir tarpusavyje susitaria, kaip pasidalys bendrą turtą, su kuriuo iš jų gyvens nepilnamečiai vaikai, kaip juos išlaikys ir pan. Susitarimas turi būti įformintas sutartyje dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Ją reikia pateikti teismui kartu su prašymu nutraukti santuoką. Sutartyje klausimai dėl bendro turto dalybų, nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos ir išlaikymo bei kiti turi būti aptarti labai tiksliai ir detaliai, kad ateityje nekiltų nesusipratimų ir ginčų. Todėl geriausia kreiptis į teisininką, kuris padėtų tinkamai surašyti šią sutartį. Be to, yra dar dvi santuokos nutraukimo sutuoktinių bendru sutikimu sąlygos: nuo santuokos sudarymo turi būti praėję daugiau nei vieneri metai ir abu sutuoktiniai turi būti veiksnūs.
Prašymai dėl santuokos nutraukimo abiejų sutuoktinių bendru sutikimu žyminiu mokesčiu neapmokestinami ir jie išnagrinėjami per 30 dienų. Dažnai tokios bylos nagrinėjamos rašytinio proceso tvarka, t.y. sutuoktinių į posėdį net nekviečiant ir bylą nagrinėjant jiems posėdyje nedalyvaujant. Teismas, įsitikinęs, kad santuoka tikrai iširo, bei kad minėta sutartis neprieštarauja įstatymams, viešajai tvarkai, nepažeidžia kurio nors sutuoktinio ar nepilnamečių vaikų interesų, priima sprendimą santuoką nutraukti ir patvirtina sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių.
Pats sudėtingiausias santuokos nutraukimo būdas yra santuokos nutraukimas dėl sutuoktinio kaltės – kai sutuoktinis pažeidė savo kaip sutuoktinio pareigas (pareigą rūpintis vaikais ir visa šeima, teikti išlaikymą, gerbti sutuoktinį ir kt.), dėl ko bendras sutuoktinių gyvenimas tapo negalimas. Santuoka iširusia dėl kito sutuoktinio kaltės laikoma tuomet, kai jis nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą, yra neištikimas, žiauriai elgiasi su kitu sutuoktiniu ar šeimos nariais arba paliko šeimą ir daugiau kaip 1 metus visiškai ja nesirūpino. Šios kategorijos bylos sudėtingesnės dėl to, kad sutuoktinis, kuris prašo santuoką nutraukti, privalo įrodyti, jog santuoka iširo dėl kito sutuoktinio kaltės.
Santuokos nutraukimo dėl sutuoktinio kaltės bylos nagrinėjamos žodinio proceso tvarka, t.y. rengiamas posėdis, į kurį kviečiami ir apklausiami sutuoktiniai, liudytojai bei kiti asmenys. Dėl šių ir kitų priežasčių santuokos nutraukimo procesas neretai užsitęsia kur kas ilgiau nei 30 dienų. Šiose bylose bendro turto padalijimo, nepilnamečių vaikų ir sutuoktinių tarpusavio išlaikymo, nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos nustatymo ir kitus klausimus išsprendžia teismas, remdamasis byloje esančiais įrodymais. Ieškiniai dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės apmokestinami žyminiu mokesčiu, kuris siekia mažiausiai 100 Lt, o turint dalytino turto – dar daugiau (priklausomai nuo turto vertės). Žinoma, jeigu teismas sutuoktinio ieškinį dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės tenkins visiškai, sutuoktinio, kuris kreipėsi į teismą, prašymu jam bus priteistos iš kaltosios šalies visos turėtos bylinėjimosi išlaidos. Tačiau ne visuomet ieškinys tenkinamas visiškai, todėl visada išlieka rizika, kad bylinėjimosi išlaidos taip pat nebus visiškai atlygintos.
Rečiausiai praktikoje pasitaikantis santuokos nutraukimo būdas – santuokos nutraukimas vieno sutuoktinio prašymu. Šiuo būdu santuoką galima nutraukti tik esant bent vienai iš šių sąlygų: jeigu teismas yra patvirtinęs sutuoktinių gyvenimą skyrium ir sutuoktiniai skyrium gyvena jau daugiau nei 1 metus, jeigu vienas sutuoktinis pripažintas teismo sprendimu neveiksniu po santuokos sudarymo, jeigu vienas sutuoktinis teismo sprendimu pripažintas nežinia kur esančiu, jeigu vienas sutuoktinis atlieka laisvės atėmimo bausmę ilgiau kaip 1 metus už netyčinį nusikaltimą. Prašymai dėl santuokos nutraukimo šiuo būdu neapmokestinami žyminiu mokesčiu, jie išnagrinėjami per 30 dienų. Paprastai byla nagrinėjama žodinio proceso tvarka. Bendro turto padalijimo, nepilnamečių vaikų ir sutuoktinių tarpusavio išlaikymo, nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos nustatymo ir kitus klausimus išsprendžia teismas, remdamasis bylos medžiaga. Santuokos nutraukimo vieno sutuoktinio prašymu bylų ypatumas yra tas, kad šiose bylose įstatymas suteikia teisę teismui atsisakyti santuoką nutraukti. Taip gali atsitikti, jeigu teismas, atsižvelgęs į vieno sutuoktinio amžių, santuokos trukmę, sutuoktinių nepilnamečių vaikų interesus, mano, kad santuokos nutraukimas padarys esminės turtinės ar neturtinės žalos vienam sutuoktiniui ar jų nepilnamečiams vaikams.
Tuo atveju, kai yra visos sąlygos santuoką nutraukti abiejų sutuoktinių bendru sutikimu ir dėl vieno sutuoktino kaltės, sutuoktinis pats renkasi, kuriuo būdu santuoką nutraukti. Tačiau net ir tuo atveju, kai sutuoktinis mano, kad santuoka iširo dėl kito sutuoktinio kaltės, geriausias sprendimas yra bandyti susitarti ir santuoką nutraukti bendru sutarimu. Šis santuokos nutraukimo būdas yra ne tik paprastas ir greitas, bet ir sukelia mažiausiai neigiamų emocijų abiem sutuoktiniams. Nusprendę santuoką nutraukti bendru sutarimu, sutuoktiniai gali be pašalinių asmenų pasiekti bendrą susitarimą dėl turto padalijimo, nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos ir išlaikymo bei kitų santuokos nutraukimo pasekmių. Nagrinėjant ieškinį dėl santuokos nutraukimo dėl sutuoktinio kaltės, visų pirma, gali tekti teisme paviešinti šeimos privataus gyvenimo detales. Be to, kaltu dėl santuokos iširimo pripažintas sutuoktinis paprastai būna nepatenkintas teismo sprendimu nutraukti santuoką, išlieka pyktis, priešiški santykiai tarp buvusių sutuoktinių. O tai gali būti ypač svarbu, jei dėl turimų bendrų nepilnamečių vaikų ar kitų priežasčių jiems teks bendrauti ateityje. Be to, ir sutuoktinių vaikai patiria mažesnę traumą, kai jų tėvai santuoką nutraukia taikiai, o ne bylinėdamiesi teisme.
Odeta VILTRAKYTĖ
Vilkaviškio rajono apylinkės teismo
teisėjo padėjėja
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.