Eglė MIČIULIENĖ
Gegužė į pabaigą taip užkaitino, kad oras virpėjo nuo karščio. O blogi kvapai tokiu metu, kai ir taip nėra kuo kvėpuoti, žmones ypač erzina. Turbūt dėl to redakcija, baigiantis pavasariui, sulaukė ne vieno skambučio iš gyventojų, neapsikentusių dėl smarvės iš griovių, pakelių ir rūsių.
Neseniai dėl kanalizacijos problemų į „Santaką“ kreipėsi Virbalio gyventojas.
Kartą jau nubaudė
Virbalietis Jonas Kemerzūnas sakė neturintis ramybės per kaimynus, kurių kanalizacijos nuotekos bėga į pakelės griovį ir teka pro jo namus.
J.Kemerzūnas pasakojo, kad jo kaimynės Danutės Majauskienės šeimyna jau anksčiau tvindė griovį dvokiančiomis nuotekomis. Žmogus maždaug prieš porą metų kaimynams buvo iškvietęs aplinkosaugininkus. Pareigūnai surašė baudą. Žmonės susimokėjo pinigus ir įkasė cisterną nuotekoms rinkti.
J.Kemerzūnas tvirtino, jog kurį laiką griovys buvo švarus, bet netrukus per jį vėl pradėjo tekėti dvokiantis skystis. Paklausus, o kur bėga nuotekos iš paties J.Kemerzūno namų, šis atsakė: „Mano niekur neišbėga. Vienas gyvenu, mažai vandens sunaudoju“.
Net arklys neėda
Su Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento Vilkaviškio rajono agentūros inspektoriumi Vaidu Venckumi nuvažiavome į Virbalį.
Grioviu greta J.Kemerzūno namų išties vinguriavo balzgano vandens upelis. Pro duris išėjęs šeimininkas rodė už tvoros besiganantį arklį ir aiškino, kad net gyvulys susmirdusios žolės neėda. O iš Kybartų atvažiuojantis sūnus nenori šienauti smarve žliugsinčio pagriovio.
Gretimame kieme mus pasitiko namo savininkės D.Majauskienės marti Asta Majauskienė.
– Pernai įkasėme didelę cisterną ir traukiame iš jos nuotekas. Kartais kas mėnesį, kartais – ir kas dvi savaites. Bet kiekvieną kartą nenutaikysi, kai cisterna prisipildo, tai kažkiek prabėga, – neslėpė moteris. – Jeigu eitumėte mūsų gatve, panašiai rastumėte visur. Pasižiūrėkite – taigi ir Kemerzūnas tą patį daro.
Nenori kariauti
A.Majauskienė pasakojo, kad J.Kemerzūnas žiemą iš savo nuotekų šulinio sėmė turinį ir pylė į duobę, kurią pats iškasė griovyje, kitų kaimynų pusėje.
– Aš irgi galėjau skambinti ir skųsti, bet mes to karo nenorime. Aš nežinau, kuo tam žmogui jau keletą metų užkliūvame. Anksčiau dėl sklypo ribos, dėl žemių skundėsi. Jis, pavyzdžiui, bites prie pat mūsų tvoros laiko. Pavasarį į savo gėlynus negaliu išeiti – gelia. Turime langus ir duris užsidaryti. Bet kenčiame, niekur nesiskundžiame. Juk kaimynystėje gyvename, kam šitaip pyktis, – priekaištavo A.Majauskienė.
Tuo metu su dviračiu parmynusi senoji namo šeimininkė D.Majauskienė išpyškino savo argumentus: „Taigi „nesiženijau“ už jo, tai kad galėtų – dabar pakartų!“ – rėžė moteris. Įsižeidęs J.Kemerzūnas moteriškę palydėjo keiksmais.
Įspėjimas negalioja
D.Majauskienė nesiginčijo, kad jų namuose gyvenantys penki žmonės sunaudoja nemažai vandens. Moteris sakė, kad nuotekos iš jos cisternos buvo išvežtos gal prieš dvi savaites.
Vienas gyvenantis J.Kemerzūnas sakė savo kanalizacijos šulinėlio turinį išvežęs pernai.
Tačiau atidarius tiek Majauskų nuotekų kaupimo cisterną, tiek J.Kemerzūno kanalizacijos šulinį buvo aiškiai matyti, kad abu jie – pilnutėliai. Nuotekos plaukė iki pat vamzdžių, nuvestų kažkur po žeme.
Aplinkosaugininkas V.Venckus teigė, jog tokiu atveju įstatymas įspėjimo nenumato. Todėl už aplinkos teršimą nuotekomis pareigūnas abiem kaimynams surašė baudų protokolus. Tiesa, J.Kemerzūnui, kuris yra invalidas, pritaikyta penkiasdešimčia litų mažesnė nuobauda nei Majauskams.
Laukia kanalizacijos
A.Majauskienė sakė kaip išganymo laukianti, kada jų krašte bus išvedžiotos kanalizacijos sistemos – tuomet bėdos baigsis.
O kol jų nėra, V.Venckus abiem gyventojams dar kartą priminė, kad išvežant nuotekas būtina iš vairuotojo pareikalauti šį faktą liudijančio dokumento.
Tuo tarpu nė vienas iš kaimynų neturėjo jokio čekio, įrodančio, jog nuotekos buvo išvežtos ir pristatytos į valymo įrenginius.
Pastaroji problema, pasak aplinkosaugininkų, egzistuoja visame rajone, kur dar nėra išvedžiotų kanalizacijos sistemų. Gyventojai samdo vairuotojus, kad jie autocisternomis išvežtų kanalizacijos turinį. Tačiau nesąžiningas vairuotojas pinigus gali dėti į kišenę ir nuotekas išpilti (ir ne vienas išpila) ne į vandens valymo įrenginius, bet kur nors laukuose. O neturint kvituko nepavyks įrodyti, kad nuotekos iš jūsų namo aplinkos neteršia, nors tuo metu griovys bus ir sausas.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.