Tapkime draugais!

Saugokime kepenis, kaip jos saugo mūsų organizmą

Paskelbė:

Paskelbta:


Kepenys – stambiausia virškinimo liauka bei didžiausias vidaus organas, užimantis beveik visą ertmę po dešiniuoju šonkaulio lanku. Jos yra pagrindinė organizmo laboratorija, dalyvaujanti baltymų, riebalų, angliavandenių ir kitų medžiagų apykaitoje.

Kepenys atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų: valo ir išgrynina tekantį pro jas kraują, skaido daugelį į kraują patekusių cheminių medžiagų, sintetina kitas medžiagas. Ši liauka apsaugo organizmą nuo infekcijų, iš kraujo pašalina bakterijas ir kitas toksines medžiagas. Kepenyse saugomi energijos ištekliai, kurių reikia raumenims, taip pat jos svarbios reguliuojant cukraus kiekį kraujyje, kontroliuojant cholesterolio ir kai kurių hormonų bei fermentų kiekį. Šio vidaus organo pagrindinė funkcija – filtruoti tai, ką suvalgome. Tai unikalus „filtras“, kurį ir užsiteršusį galima išvalyti bei visiškai arba iš dalies atnaujinti jo sugebėjimą valyti kraują.

Kepenys dar vadinamos žmogaus organizmo laboratorija. Jos neutralizuoja įvairias kraujyje cirkuliuojančias kenksmingas medžiagas. Tačiau mes nesaugome šio organo, todėl susergame įvairiomis kepenų ligomis. Kad išvengtume susirgimų, reikia žinoti, kas ir kaip organe vyksta, kokiomis priemonėmis galima jam padėti, jog darbas būtų sklandus.

Kepenų pažeidimas gali baigtis mirtimi. Yra daugybė veiksnių, žalojančių mūsų kepenis. Dažniausi pažeidimai – kepenų uždegimai arba hepatitai. Liaukos funkciją blogina alkoholis, įvairūs medikamentai, kai kurios maisto produktų sudedamosios dalys, toksiniai aplinkos veiksniai. Šiuo metu yra apie 1000 vaistų, kurie gali pažeisti kepenis. Dažniausiai kepenis pažeidžia antibiotikai, psichotropiniai preparatai, nesteroidiniai medikamentai nuo uždegimo. Taip pat pavojingi kai kurie vaistai nuo tuberkuliozės, grybelio, kontraceptikai, anestetikai, kalcio kanalų blokatoriai. Ypač atsargiai reikėtų vartoti paracetamolį.

Dėl vidurių užkietėjimo toksinai pro žarnų sieneles pakartotinai įsiurbiami į kraują, kepenys turi papildomai juos perdirbti ir gali neatlaikyti tokio krūvio.

Kepenų ligos labai apgaulingos. Pradinėse stadijose nebūna simptomų. Sunerimti, kad kepenys pažeistos, reikėtų, jei: padažnėjo tempimo jausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku, dažnai pasireiškia virškinimo sutrikimų, silpnumas, apetito stoka, pykinimas, alkoholio netoleravimas.

Nuolat žalojamų kepenų ląstelės gali visiškai sunykti (ši liga vadinama kepenų ciroze), o tai gali baigtis mirtimi. Kepenų ligos gydomos hepatoprotektoriais. Tai vaistinės medžiagos, mažinančios kepenų struktūros pokyčius bei gerinančios jų funkciją. Dažniausiai hepatoprotektoriai gaminami iš vaistinio augalo margalapio margainio.

Margalapis margainis (Silybum marianum) nuo graikų ir romėnų laikų vartojamas kaip vaistinis augalas. Devyniolikto amžiaus pabaigoje ir dvidešimto pradžioje įvairių šalių gydytojai vartojo margalapio margainio preparatus kepenų, blužnies ir inkstų ligoms gydyti. Paskutiniais dešimtmečiais atliktų mokslinių tyrimų duomenimis nustatyta, kad margalapio margainio aktyviosios medžiagos, ypač silimarinas, saugo kepenis nuo virusų, toksinų, alkoholio ir hepatotoksinių vaistų (acetaminofeno) sukeliamų pažeidimų. Natūropatinės medicinos šalininkai rekomenduoja margalapio margainio preparatus vartoti gydymui ar profilaktiškai, sergant įvairiomis kepenų ligomis (virusiniu hepatitu, alkoholiniu kepenų suriebėjimu ir esant kepenų toksiniui pažeidimui, pavyzdžiui, anglies tetrachloridu).

Aktyvioji margalapių margainių medžiaga yra vadinama silimarinu. Jis priklauso flavonolignandų medžiagų grupei. Silimarinas susideda iš trijų sudėtinių medžiagų: silibino, silidianino ir silikristino.

Silimarinas ne tik apsaugo kepenis, bet ir padeda atsistatyti pažeistoms jų ląstelėms. Silimarinas stabilizuoja kepenų ląstelės membraną, apsaugodamas jas nuo kenksmingų poveikių ir padėdamas atsistatyti pažeistoms kepenų ląstelėms, gerina ląstelinių struktūrų funkcijas, turi apsauginį poveikį. Apsinuodijus alkoholiu ar vaistais šis preparatas yra tinkama pagalba, o virusui pažeidus kepenis – kaip papildomas preparatas šalia pagrindinio gydymo, nes jis yra pakankamai saugus.

Norėdami, kad nebūtų kepenų sutrikimų, visų pirma stenkitės saikingai vaišintis. Kuo mažiau vartokite alkoholinių gėrimų, nes alkoholis negailestingai pažeidžia kepenis.

Ana STEFANOVIČ

Gydytoja

Užsk. 3464

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content