Tapkime draugais!

Sūduvos regionas vėl atgaivino savo etnografinę sodybą

Paskelbė:

Paskelbta:


Rumšiškių liaudies buities muziejuje tarp 140 įvairių į etnografines sodybas suskirstytų statinių Sūduvai skirtame kampelyje labiausiai išsiskiria turtingo Suvalkijos ūkininko trobesiai, ūksmingas, erdvus kiemas. Šeštą kartą į jį, tarsi į tėviškę, iš visos Sūduvos rinkosi meno mėgėjų kolektyvai, savo dirbinių parodas išskleidė tautodailininkai, kūrėsi kulinarinio paveldo kiemeliai.

Šių metų šventės programai „dirigavo“ jos vedėjai vilkaviškiečiai: Sūduvos regiono dienos scenarijų paruošusi Suvalkijos (Sūduvos) regiono kultūros centro renginių organizatorė Janina Kurtinaitienė ir dr. Jono Basanavičiaus sodybos-muziejaus vyr. fondų saugotojas Sigitas Plečkaitis.

Kaip ir ankstesniais metais, šeimininkai – Lietuvos liaudies buities muziejaus darbuotojai – džiaugėsi, kad sūduviai neužmiršta savo sodybos, pagyvina ją linksmu šurmuliu. Apie tai kalbėjo direktorė Violeta Reipaitė.

Susirinkusius pasveikino vienas iš nedaugelio renginyje dalyvavusių valdžios atstovų – Marijampolės apskrities viršininko pavaduotojas Albinas Papečkys. Šakių rajono savivaldybės meras Juozas Bertašius muziejui įteikė dovanų ir taip paneigė nuomonę apie suvalkiečių šykštumą.

Nuo širdies lig širdies mano protėvių gijos,

Po beržais, po darbais jau pavargę delnai…

Mūsų kelio malda – ta giesmė Suvalkijos,

Tik uždek ją ant lūpų – ir švies amžinai…


Po šių ir kitų gražių posmų kiemo vejoje vienas kitą keitė meno mėgėjų kolektyvai. Autentiškas, iš tėvų ir senelių išmoktas Kalvarijos krašto dainas dainavo Brukų kaimo folkloro ansamblis (vadovė Romualda Vasikonienė). Kolektyvas yra dalyvavęs ne vienoje Dainų šventėje, tarptautiniuose festivaliuose, išleidęs kompaktinių plokštelių. Smagias melodijas užgrojo Šakių rajono Girėnų kaimo kapela (vadovas Antanas Sperauskas). Beje, pernai jo vyrai pūtė dūdas. Laidos „Gero ūpo“ mėgėjai iškart atpažino Trakiškių kaimo kapelą „Savi“, vadovaujamą Birutės Zavistauskienės. Kazlų Rūdos savivaldybės Būdos kaime susibūrusi ne tik kaimo kapela, kuriai vadovauja Vida Bagdonienė. Merginos su savo vadove Ramune Bagdonaite groja ir gitaromis. Tokio ansamblio suvalkietiškas kiemas dar nebuvo sulaukęs. Marijampolės kultūros centras į žaliąją veją išleido tautinių šokių kolektyvą „Sidabra“ (vadovė Virginija Sagulina). Marijampolė buvo atsivežusi ir kapelą, jokiems kalbininkams neleidžiamu taisyti pavadinimu „Giriniai obuolukai“ (vadovas Algis Jančas). Šventės metu kiemas ir prieklėtis scena buvo tapęs Kudirkos Naumiesčio kultūros namų teatrui. Jis suvaidino nuotaikingą A.Griciaus komediją „Buvo buvo kaip nebuvo“, priminusią absurdiškus kolūkinio kaimo laikus.

Paskutiniuose šventės akorduose vyravo jaunystė: koncertavo vilkaviškiečiai – septynerius metus grojanti Vaikų ir jaunimo centro kaimo kapela (vadovė Irena Ščėsnienė) ir jau dešimt metų šokantis šio centro kolektyvas „Vyželė“ (vadovė Sonata Jankienė). Nuotaikingiems jaunuolių šokiams žiūrovai negailėjo aplodismentų ir susižavėjimo šūksnių.

Sūduvos regiono dienose Suvalkijos ūkininko sodyboje ankstesniais metais yra koncertavę Vilkaviškio kultūros namų „Sūduviai“, Kybartų, Vištyčio šokėjai, Girėnų, Pilviškių muzikantai ir dainininkai. Kasmet dalyvauja ir dailiųjų amatų atstovai. Šį kartą savo parodas buvo surengę seserys Rasa Margelienė (Pilviškiai) ir Audronė Malinauskienė (Bebrininkai), Vaidutė Diržiuvienė (Vilkaviškis) ir kt.

Liaudies buities muziejus šventės organizatoriams, meno kolektyvų vadovams įteikė padėkos raštus. Pusdienis sodyboje pralėkė nenuobodžiaujant nei žiūrovams, nei dalyviams. Veikė kulinariniai garsių apskrities firmų („Kratonas“, „Arvi“ ir kt.) kiemeliai, tradicinius savo blynus kepė iš Karklinių kaimo atvykęs fanatiškas tokių renginių mėgėjas Jurgis Tekorius. Buvo ir žirgų – pasivėžinti brikele ar pajodinėti. Atsisveikinimo žodį šventės dalyviams tarusi Marijampolės
apskrities Regioninės plėtros departamento vyr. specialistė Danguolė Micutienė šį kartą nesakė, jog susitiksime po metų. Gali būti, jog Sūduvos regiono diena etnografinei savo ūkininko sodybai metus leis atsipūsti, o su dar didesniu šurmuliu atgis 2009-aisiais, minint Lietuvos vardo tūkstantmetį.

Kristina BIGELYTĖ

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content