Rajono Savivaldybės darbuotojai, atsakingi už vietinę rinkliavą, jau nebežino, kaip ir kalbėtis su kai kuriais rajono gyventojais, piktybiškai vengiančiais mokėti už buitinių atliekų surinkimą. Rinkliavos organizatoriams vis dažniau tenka imtis kraštutinių priemonių ir kreiptis į teismą, kad iš skolininkų būtų išieškotos per keletą metų susikaupusios kelių šimtų litų skolos.
Šįkart pagalbos kreiptasi ir į spaudą – gal viešumas padės išspręsti problemą.
– Įvairiais būdais bandome užkirsti kelią skoloms, vienas jų – įspėjimų rašymas. Paskutinį kartą skolininkams parašiau 900 „laiškelių“, – sakė rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Vabalas.
Pasak jo, įspėjimai, kuriuose užsimenama ir apie galimybę skolininką perduoti teismui, rašomi tiems, kurie už atliekų surinkimą įsiskolinę ne mažiau kaip 50 litų (maždaug kelių mėnesių šeimos mokestis). Ši priemonė palyginti veiksminga. Kai kurie gyventojai iškart susimoka visą skolą, kiti bent jau parodo pastangas po truputį ją likviduoti ir pagal galimybes sumoka dalį sumos.
Tačiau yra kategorija žmonių, kurie į jokius raginimus nereaguoja, skolų nemoka, o kiti už neva „savivaliavimą“ dar ir apskundžia Savivaldybę Seimo nariams ar net ir Prezidentui.
Paanalizavus suvestinę matyti, kaip „banguoja“ surinktų mokesčių srautai. Pinigų į Savivaldybės kasą paprastai plūsteli po masinio minėtų įspėjimų išsiuntinėjimo. Štai šių metų sausį už šiukšlių išvežimą buvo surinkta apie 100 tūkst. litų, o balandį – jau tik 78 tūkst. litų. Gegužės pirmosiomis dienomis išsiuntinėjus Savivaldybės „laiškelius“ su linkėjimais kuo greičiau susimokėti skolas, praėjusį mėnesį surinkta net 155 tūkst. litų vietinės rinkliavos mokesčio.
Įdomi tendencija, kad iš įspėtųjų pinigus sumoka dažniausiai tie gyventojai, kurie būna skolingi nuo 50 iki 80 Lt. Rečiau pajuda didelės įsisenėjusios sumos.
Yra grupė asmenų, kurie, įvedus vietinę rinkliavą, atsisakė mokėti mokesčius, ir tik vėliau, kai buvo asmeniškai su jais pasirašyta sutartis, mokestį pradėjo mokėti, ankstesnio įsiskolinimo, beje, vis tiek nepripažindami.
– Bet juk tos ankstesnės skolos Savivaldybė tikrai nenurašys, ją vis tiek reikės sumokėti, – kai kurių gyventojų užsispyrimu stebėjosi S.Vabalas.
Tokiais atvejais Savivaldybei belieka vienas kelias – teismas.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas minėjo, kad dėl nemažų įsiskolinimų Savivaldybė į teismą perdavė vilkaviškiečius Kazimierą Kukį, kuris nesumokėjęs 228 Lt vietinės rinkliavos mokesčio, Joną Kęstutį Simanauską – 361 Lt, pilviškiečius Arvydą Pietarį – 482 Lt, Eugenijų Benekeraitį – 416 Lt, virbalietę Zofiją Kijauskienę – 515 Lt, kybartiečius Teresę Antanavičienę – 489 Lt, Eveliną Vasiliauskienę – 507 Lt, Valeriją Kriščiūnienę – 501 Lt, Snieguolę Ramoškienę – 468 Lt ir kitus (kai kurie suskubo nemalonius reikalus susitvarkyti dar iki teismo sprendimo).
Prie šio sąrašo dar būtų galima pridėti ir visą „puokštę“ čigonų pavardžių, tačiau jų, ko gero, skirtingai nei sąmoningų mūsų žmonių, neįveiks nei teismai, nei viešumas.
Dar keisčiau skolininkų sąraše atrodo valdžios atstovų pavardės. Rajono Tarybos narių Antano Birgiolo ir Linos Kružinauskienės šeimos taip pat nesumokėję dalies vietinės rinkliavos mokesčio: Birgiolai Savivaldybei įsiskolinę per šimtą litų, Kružinauskai – kiek mažiau.
Net ir po įspėjimų raštu skolų nesuskubo sumokėti pora buvusių Savivaldybės darbuotojų, keletas mokyklose ir kitose svarbiose įstaigose dirbančių ar net atsakingas pareigas užimančių žmonių. Tarp skolininkų yra ir žinomų verslininkų, gydytojų, užsiimančių privačia praktika, bai kitų profesijų darbuotojų. Tai žmonės, kurie tikrai gali susimokėti už suteiktas paslaugas, bet kažkodėl delsia. Jų skolų sumos nėra didelės, tačiau parodančios pareigos jausmo stoką.
Lyginant vietoves, daugiausia Savivaldybei įsiskolinęs Kybartų miestas, gerokai lenkiantis Vilkaviškį.
Palyginti gerai už atliekų surinkimo paslaugą atsiskaito kaimo gyventojai. Ypač mažai skolininkų yra Virbalio, Klausučių, Vištyčio, Gižų seniūnijose.
Didžiulis galvos skausmas daugeliui paslaugų teikėjų yra ištisi namai, kuriuose gyvena daug asocialių arba socialiai remtinų šeimų. Tai – vadinamieji Vilkaviškio bendrabučiai: S.Nėries g. 40 (10 šeimų, vengiančių mokėti už šiukšlių išvežimą ir kitus mokesčius), Šiaurės g. 7a (7 šeimos), Vilniaus g. 4 (13 šeimų), Vilniaus g. 6 (9 šeimos), taip pat garsusis šešiaaukštis su Savivaldybei priklausančiais butais Pilviškių g. 27 (13 šeimų) ir kt.
Vietinė rinkliava palaipsniui plečiasi ir baigia apimti visą rajoną. Atliekų surinkimo paslaugomis jau gali naudotis netgi tolesnių kaimų gyvenviečių ir net vienkiemų gyventojai. Pavyzdžiui, 2004 metų kovo mėnesį buitinių atliekų surinkimo sistema apėmė 22,8 tūkst. gyventojų, dabar ji jungia 35,3 tūkst. žmonių. Daugėja paslaugomis besinaudojančių klientų, vadinamųjų teršėjų, plečiasi ir skolininkų ratas bei didėja jų nesumokėtų mokesčių sumos. Bendra gyventojų skola rajono Savivaldybei kas mėnesį siekia pusantro šimto tūkstančių litų ir didesnes sumas.
Rajono Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Kasparaitis sakė, kad Savivaldybė nesiruošia nuolaidžiauti skolininkams, ypač piktybiškai vengiantiems mokėti vietinės rinkliavos mokestį. Periodiškai skolininkų pavardės bus skelbiamos spaudoje.
Tačiau džiugu, kad vis daugiau atsiranda žmonių, vertinančių šį patogų atliekų surinkimo būdą, ir vis mažiau belieka niurgzlių, teigiančių, kad jie šiukšlių neturi.
„Santakos“ inform.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.