Optimistiškas žvilgsnis į ateitį
Kaip ir kiekvieną vasarą, taip ir šią skautai pakėlė sparnus į skautišką gyvenimą vainikuojančias stovyklas. Vilkaviškio „Aušros“ vidurinės mokyklos skautai priklauso Marijampolės kraštui, kuris vienija Marijampolės bei kelias Kauno apskrities draugoves. Būtent krašto stovykla „Buvo 100, bus ir 2“ atidarė skautiškos vasaros sezoną. Keistokas stovyklos pavadinimas įvardija skautijos šimtmečio jubiliejų bei optimistišką žvilgsnį į ateitį. Buvo susitarta, kad stovyklos pavadinimo konkursą laimėjęs skautas stovyklaus pigiau. Pasipylė gausybė pavadinimų: originalių ir nelabai, juokingų ir rimtų.
Nors vilkaviškiečiai pavadinimo konkurso nelaimėjo, jų dalyvavimas stovykloje tikrai neliko nepastebėtas. Visur jie buvo aktyvūs, pasitempę, pilni idėjų ir noro patirti kuo daugiau įspūdžių – tiek gyvendami su patyrusiais skautais (patyrusių skautų pastovyklei vadovavau aš ir brolis Mindaugas iš Kybartų), tiek svetingai juos sutikusioje Pilviškių pastovyklėje.
Šiais metais Marijampolės krašto stovykla vyko anksčiau nei įprastai. Stovyklos laikas buvo derinamas su Dainų švente bei Klaipėdoje vykusiomis Jaunimo dienomis. Po stovyklos nemaža dalis skautų jau sukiojosi Klaipėdoje – vieni dirbo savanoriais, kiti sėmėsi tikėjimo dalykų ir Dievo malonių.
Kas prajuokina tėvus
Norint geriau suprasti skautišką dvasią, reikia pabūti skautų stovykloje.
Čia vaikai neturi laiko nuobodžiauti: ankstyvas kėlimasis, mankšta, pačių gaminamas maistas, mokymasis skautiškų dalykų, išgyvenimo gamtoje gudrybių, sportinės varžybos, žygiai, vakarai prie laužo ir t. t.
Atvažiavę tėvai pratrūksta nuoširdžiausiu juoku skautiškų rikiuočių metu. Tai nė iš tolo neprilygsta karinei ar pionieriškai rikiuotei. Šūkiai, palydintys raportus, sukelia nepertraukiamą juoką, nes jie atspindi tos dienos ar… nakties aktualijas.
Vilioja mažos paslaptys
Šiemet stovykloje ypač stiprūs buvo patyrę skautai – išskirtinės skanduotės, pačių sueiliuotos dainos, tvarkingos uniformos, pavyzdys mažesniems ir nuoširdus bendravimas su mažiau patyrusiais. Simonos įrengtos sūpuoklės – susimąstymų vieta patyrusiems skautams – buvo tik vieną dieną, o po to į pastovyklę plaukte plaukė mažieji. Lyg ir pasisupti norėdami, tačiau kur kas labiau – nors akies krašteliu pamatyti, kaip gi „vyšnios“ (taip švelniai vadinami patyrę skautai dėl vyšninio kaklaraiščio) gyvena. O čia dar ir pakeliamas laužas, kad ugnis žolės neišdegintų, ir trikojis katiliukui pakabinti, ir tvirtai suręsti stalai bei suolai, indauja, įspūdingai aptverta teritorija. Viskas padaryta nenaudojant vinių.
Tik atvažiavę stovyklauti buvome įspėti: nekasinėti, nekurti laužų. Sunkiai įrodėme, kad laužą galima įkurti ir nesuformavus naujos laužavietės.
Suprantami Jūrės mokymo centro komendanto nuogąstavimai – juk po mūsų ten vyks karinės pratybos.
Priesaika naktinio žygio metu
Apskritai tapti patyrusiu skautu nėra lengva. Kaip ir kasmet, patyrę skautai ėjo į „savo“ žygį, kuriame laukia daug išbandymų naujiems kandidatams. Kokie tai išbandymai, niekas negali pasakyti. Kandidatai naktiniame žygyje duoda patyrusio skauto įžodį: „Brangindamas savo garbę, aš pasižadu stengtis tarnauti Dievui, Tėvynei, padėti artimui, vykdyti visus skautų priesakus ir būti pavyzdžiu jaunesniems skautams.“ Šioje stovykloje patyrusiais skautais tapo keturi vilkaviškiečiai.
Verkšlenantys nepritaptų
Stovyklos įspūdžiais dar gyvena ne vienas joje buvęs skautas.
Nors oras nelepino ir normaliam žmogui net baisus atrodė (ypač kai orientaciniame žygyje užklupo audra su perkūnija ir kiaurai permerkė lietus), skautai neprarado optimizmo ir viską pavertė rekordais: labiausiai sušlapusi sesė, 11 puodų išvirtos arbatos, talpiausia stoginė (miške po ja sulindo 50
skautukų), kantriausias stovyklautojas ir t. t.
Skautams nėra blogo oro. Jie bet kokiomis sąlygomis mokosi išgyventi gamtoje. Ir būtų keista, jei atsirastų verkšlenančių ar norinčių namo. Ekstremalios stovyklos sąlygos tik sustiprina dvasią, moko ieškoti sprendimų ar panaudoti teorines skautiškų mokymų žinias.
Programą sukuria vadovai
Kaip ir ankstesnėms stovykloms, taip ir šiai programą sudarė vadovai. Šiemet – pilviškietė, krašto seniūnė, mokytoja Vilma Staugaitienė. Minint skautijos šimtmetį, jai pasirodė svarbu pakartoti pagrindinius principus, kuriais gyvena skautai. Taigi skautiškas priesakas „Skautas ištikimas Dievui ir Tėvynei“ paskatino piligriminei kelionei į Višakio Rūdą. Joje – ir tikėjimo kelias, ir Lietuvos gamtos bei geografijos pažinimas. Skautai įrodė taupumą – iškepė tortą gamtoje.
Nepamirštamas Joninių laužas. Pagoniška Kalvarijos skautų misterija leido giliau pažvelgti į lietuvių tautos tradicijas.
Šėlionės, laikantis tradicijos
Ypatingo dėmesio stovykloje susilaukia Brolijos ir Seserijos laužai. Tai sena krašto tradicija, kai merginos ir vaikinai susirinkę skirtingose vietose šėlioja, dainuoja, skanduoja, bando suvaidinti, kaip vieniems be kitų gerai, o galiausiai broliai (taip juos vadina mergaitės – sesės) su dovanomis grįžta pas seses, apipindami jas dainomis ir apiberdami dovanomis. Susitaikymas, nors ir inscenizuotas, visada labai nuoširdus: vieni be kitų gyventi negali.
Būtų galima dar daug įdomių dalykų papasakoti: apie pliusų–minusų vakarus, patyrusių skautų komendantę Giedrę, kuri su savo ruporu visus sukviesdavo iš tolimiausių kampelių, ilgiausią odę stovyklos komendantui Kėkštui (Vytautui), nuostabius tortus, skautišką madą, tylius „vyšnių“ pasisėdėjimus prie laužo, skambant sesių Simonos, Justės ir Aistės dainoms, naktinius budėjimus…
Kažin ar kas galėtų sutalpinti visus įspūdžius ir patirtį, gautą šioje stovykloje? Kažin ar kas nors galėtų išmatuoti džiaugsmą, nuoširdumą, geranoriškumą bei šypsenas? Tai turbūt didžiausias lobis, kurį surandame tarp bendraminčių.
Vilma BALANDIENĖ
Vilkaviškio „Aušros“ vidurinės mokyklos skautų „Gražinos“ draugovės vadovė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.