Kristina VAITKEVIČIENĖ
Javapjūtės pradžia sunki. Užpuolę lietūs, permainingi orai sumaišė kortas daugeliui rajono ūkininkų. Iš pradžių nėjo įvažiuoti į laukus, klimpo technika, o vėliau gali suprastėti grūdų kokybė. Daugelis sako, kad tokio derliaus, kokio tikėjęsi, turbūt nesulauks. Ūkininkai, paruošę techniką, išnaudoja kiekvieną giedrą pusdienį.
Laukuose prie Slabadų pakalbintas ūkininkas Leonas Galginaitis sakė savo žieminius kviečius pradėjęs kulti sekmadienį. Tądien jų drėgnumas dar buvo 19 proc., pirmadienį – jau 17 proc.
– Dabar jie jau daugiau pradžiūvę, – pasakojo mūsų rajone didžiąją savo žemių dalį turintis, bet Griškabūdyje gyvenantis L.Galginaitis. – Mes ūkininkaujame trise: aš, uošvis Jonas Lenkaitis ir svainis Valdas Lenkaitis. Pastarojo vardu registruotas ekologinis ūkis. Jame jau nukūlėme apytikriai 42 hektarus žieminių kviečių. Iš hektaro biro apie 3–3,5 tonos. Visai neblogai. Ir su piktžolėmis šįmet susitvarkėme. Nusipirkome specialias akėčias, kuriomis apdirbus laukus žolės ne taip auga. Ekologinės paskirties žemėse dar liko nenuimta apie 80 hektarų žirnių ir miežių mišinio, bet šie dar žali.
Trise ūkininkai dirba 800 hektarų žemės. Vienu kartu į lauką išvažiuoja trys kombainai. Prie ūkio jau padeda ir abiejų svainių sūnūs, nuolat dirba aštuoni darbininkai.
– Šį 31 hektaro plotą jau būtume pabaigę, bet ryte, kai susiruošėme važiuoti, pradėjo krapnoti, – pasakojo L.Galginaitis. – Teko laukti iki pietų. Šitas laukas nekoks – žolėtas, kviečiai kai kur sugulę. Didelis privalumas, kad ražienoje kombainai susmulkina ir paskleidžia šiaudus. Čia kitais metais augs runkeliai. Žieminių kviečių yra apie 200 hektarų. Auginame ir 270 hektarų vasarinių rapsų. Žieminių neturėjome: pernai nebuvo naudos, tai ir nesėjome.
– Kad technika neklimptų laukuose ir javai nebūtų sugulę, tai gal ir greičiau eitųsi, – antrino Valdas Lenkaitis. – Dėl javų drėgnumo – tai dar pusė bėdos. Turime savo džiovyklą, tai susitvarkome. Vienu metu joje galima išdžiovinti apie 20 tonų.
Ūkininkai į supirktuves grūdų vežti sakė neskubėsiantys. Pirma pripils savo sandėlius, kuriuose telpa apie 700 tonų, paskui lauks, kol kainos pakils.
– Dar neaišku, kokie orai bus, gal visai javus sugadins, tai geriau jau turėti atsargą pačių pirmųjų, – kalbėjo žemdirbiai. – Jei viskas klostysis palankiai, tada bus galima išvežti parduoti.
Svainiai sako pasidalijantys darbus. Slabaduose nupirktose buvusio kolūkio fermose įrengtos dirbtuvės, kurioms vadovauja Valdas Lenkaitis, „popierinį“ darbą atlieka Leono Galginaičio žmona, o žemių „strategija“ – sutuoktinio žinioje.
Neseniai įsigytas ir „Mitsubishi L 200“ visureigis, kuriuo lengviau važiuoti pažliugusiais ir duobėtais laukų keliukais.
– Anksti šįmet prasidėjo javapjūtė, niekad šitaip nebūdavo, kviečiams dar nokti reikėtų, bet jei lauksime, bus negerai, – tvirtino vienuoliktus metus ūkininkaujantys svainiai. – Dar tos liūtys stabdo darbus…
Gerai, kad trimis kombainais į laukus išvažiavę ūkininkai gali nemažai padaryti.
Naujausias „John Deer“ nusipirktas belaukiant paramos iš ES struktūrinių fondų. L.Galginaitis sakė dar 2005 metais parašęs projektą, šis pripažintas tinkamu, tik lėšų pritrūkę. Buvo pažadėta, kad paramą gaus iš 2007–2013 metams numatytų lėšų. Kol kas pinigėlių ūkininkas nesulaukė.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.