Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Marijampolės apskrities skyrius šiais metais gauna pakankamai daug vartotojų nusiskundimų dėl parduotuvių, ypač kaimiškose vietovėse, kurios nesuperka tuščių butelių. Vartotojai sako, kad kai kuriose parduotuvėse tebekabo skelbimai „Dėl taros stokos buteliai nesuperkami, o keičiami“, kitur už grąžintus butelius nemokami gryni pinigai, o pirkėjui liepiama ką nors pirkti. Yra parduotuvių, kurios už tuščius butelius moka 15–20 centų.
Reikėtų paaiškinti, kokios šiuo atveju yra pardavėjų pareigos ir vartotojų teisės. Nuo 2006 metų lapkričio 3 d. dėl aplinkos apsaugos ministro įsakymo Nr. D1-513 „Dėl pakuočių, įtraukiamų į užstato sistemą, sąrašo patvirtinimo“ pasikeitė ir stiklinių pakartotinio naudojimo pakuočių (t. y. tam tikros rūšies butelių), už kurias privaloma imti užstatą, supirkimo tvarka. Ši tvarka gal ir nėra labai pelninga pardavėjams, bet – privaloma.
Minėtame sąraše yra įtraukti 0,5 litro talpos rudi bei tokios pat spalvos reljefiniai buteliai, žali buteliai nuo alaus, giros, taip pat ir nuo „Faxe“ alaus. Į užstato sistemą yra įtraukti ir stikliniai bespalviai 0,33 litro buteliai, kuriuose parduodamas vanduo, alus, gira ar alaus kokteilis, taip pat ir rudos spalvos 1 litro talpos butelis, į kurį yra išpilstomas alus. Už šiuos butelius nustatytas 25 centų dydžio fiksuotas užstatas, kuris kainų etiketėse turi būti nurodytas atskirai. Dabar kainų etiketėse turi būti nurodytos dvi kainos: pvz., alus – 1,70 Lt, užstatas – 0,25 Lt.
Pardavėjas gali, bet neprivalo nurodyti bendrą – alaus ir užstato – kainą, kurią pirkėjas turi mokėti.
Pardavėjas pats turi teisę spręsti, ar supirkti kitus butelius, kurie nėra įtraukti į šią užstato sistemą, ir kiek už juos mokėti.
Pardavėjai pirkėjams matomoje vietoje privalo suteikti visą informaciją raštu apie šių butelių grąžinimo tvarką ir grąžinamo užstato dydį – 25 centus. Visi pardavėjai, parduodami užstato sąraše nurodytus butelius, privalo grąžinti 25 centų dydžio užstatą pirkėjui, kai šis grąžina butelius. Grąžinus butelius, pardavėjas turi pirkėjui atiduoti užstato sumą grynais pinigais ar prekėmis už šią sumą. Ar imti grynus pinigus, ar pirkti prekes, nusprendžia pats pirkėjas, pardavėjas neturi teisės daryti tam įtaką. Buteliai gali būti nepriimami ir užstatas negrąžinamas, jeigu jie pažeisti arba užteršti tiek, kad negali būti naudojami pakartotinai.
Pažeidus šią tvarką, Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų teisės kodekse numatytos baudos:
„51(12) straipsnis. Pakuočių ir apmokestinamųjų gaminių bei jų atliekų tvarkymo reikalavimų nevykdymas:
atsisakymas priimti parduodamų gaminių pakuotes, už kurias nustatytas užstatas, ar užstato negrąžinimas užtraukia baudą nuo 2500 iki 5000 litų;
informacijos apie tai, kaip vartotojai gali grąžinti pakuotes, nepateikimas – užtraukia baudą nuo 1000 iki 2000 litų.“
Šios tvarkos laikymąsi pavesta kontroliuoti Aplinkos ministerijos pareigūnams, todėl kilus nesutarimams tarp pardavėjo ir vartotojo vartotojas gali kreiptis į rajonų Aplinkos apsaugos agentūras.
Asmenys, negalintys priduoti stiklinės taros gėrimų pardavimo vietose, apie užstato tvarką pažeidžiančias parduotuves gali pranešti ir nemokamu telefonu (8 800) 21 122.
Paskambinus nemokamu telefonu įsijungs automatinis atsakiklis ir bus galima pranešti apie parduotuvę, kuri nepriima butelių ir negrąžina užstato arba kitaip pažeidžia užstato sistemą reglamentuojančius teisės aktus. Informacija bus perduota regioninėms aplinkos apsaugos institucijoms, kurios įgaliotos kontroliuoti užstato sistemos reikalavimų tinkamą vykdymą.
Jolanta PETRUŠAUSKIENĖ
VVTAT Marijampolės
apskrities skyriaus vedėja
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.