Birutė NENĖNIENĖ
Pavasarį Keturvalakių pagrindinė mokykla surengė mokyklos įkūrimo 220 metų minėjimą. Direktorė Violeta Šaukščiuvienė į tolimą praeitį dalyvius nukėlė remdamasi Česlovos Vosylienės parašyta Keturvalakių krašto istorija.
Beveik keturiasdešimt metų dirbusi bibliotekininke Č.Vosylienė retkarčiais ir dabar „Santakai“ pasiūlo rašinių apie savo gimtojo Keturvalakių krašto praeitį. Šiandien spausdiname vieną jų.
Savo ištikimą neetatinę korespondentę šio to paklausinėjome. Pirmiausia, kodėl rašiniui iliustruoti pasirinko būtent tokią nuotrauką?
– Todėl, kad joje yra daug ir dabar dar gyvų keturvalakiečių arba jų artimųjų, giminių. Pavyzdžiui, prieš dešimtmetį mirusio vyskupo Prano Brazio sesuo Adelė Puniškienė. Pokario laikais Adeliuke vadinama moteris kaimo vaikus slapčiomis ruošė Pirmajai Komunijai. Nuotrauką išsaugojo mano teta Onutė Švedaitė-Akelienė. Šioje fotografijoje yra choro vadovas Dovydaitis. Verta priminti tai, kad 1934 metais Kaune vykusiame Eucharistiniame kongrese jo diriguojamas keturvalakiečių choras buvo įvertintas už giedojimą lotyniškai, – žvelgdama į nuotrauką kalbėjo Č.Vosylienė.
Bibliotekininkė savo krašto istoriją rinko tuo laiku, kai nebuvo dabar prieinamų šaltinių, literatūros. Dalį informacijos moteris surado Kauno viešojoje, Vilniaus M.Mažvydo bibliotekose, ėjo per žmones.
Surinktoje medžiagoje atsispindi laikotarpis nuo 1613 iki 1983 metų. Šią istoriją Č.Vosylienė rašė neturėdama tikslo pateikti kokiam nors tais laikais organizuojamam konkursui, bet todėl, kad išliktų užfiksuoti faktai ir įvykiai. Vieną egzempliorių ji pasiliko sau.
– Keturvalakiai – kaip širdies atgaiva, nes tai – mano vaikystės, jaunystės kraštas, man tai įdomu, – sakė parašytą istoriją dabar vis papildanti moteris.
Paklausta, ar atrandanti pačią praturtinančių šaltinių, Česlova kalbėjo, kad tie šaltiniai yra garbaus amžiaus žmonės. Su kai kuriais šviesaus proto kitur gyvenančiais keturvalakiečiais bendraujanti laiškais. Labai daug sakė sužinojusi iš buvusio ilgamečio kapinių sargo Jono Abraičio, jo bendraklasio kunigo Jono Baranausko. Jai labiausiai norisi papildyti jau paliestą laikotarpį.
Savojo krašto metraštininkė, lygindama prieš ketvirtį amžiaus lankytus kaimo žmones su dabartiniais, pastaruoju metu yra pastebėjusi daugiau liūdnumo. Pati tik pasidžiaugia, kad savo laiku užrašė krašto dainininkės Marijos Kuosaitienės dainuotas dainas.
Praeitą savaitę Česlovos ir jos vyro Algio rūpesčiu Keturvalakių kapinėse pastatyti nauji paminklai parapijoje dirbusiems kunigams Motiejui Dovydaičiui ir Juozui Giraičiui. Prieš pusšimtį metų palaidotų kunigų senieji paminklai buvo aptrupėję, nušepę.
– Kunigų kapus tvarkydavo mano mama, o po jos perėmiau aš,– pasakojo Č.Vosylienė.
Ji pasidžiaugė, jog šeimos idėją atnaujinti užmirštų kunigų paminklus ne tik morališkai parėmė kraštietis kunigas, Vilkaviškio katedros altarista Jonas Baranauskas bei dabartinis klebonas Vaidotas Labašauskas. Tokio darbo svarbą įvertino Seimo narys A.Butkevičius ir parėmė iš savo fondo.
Tik puse lūpų prasitarusi apie trūkstamas lėšas, Č.Vosylienė tiki keturvalakiečių geranoriškumu.
Paklausus, apie ką dar ruošiasi parašyti iš savo krašto istorijos, metraštininkės akys suspindėjo:
– Labai daug turiu medžiagos. Mane jaudina kai kurie praeities faktai. Pavyzdžiui, radau dokumentus, liudijančius, jog už metų darbą kolūkyje mano mama gavo 96 kilogramus kviečių, 18 ar 26 rublius. O žmonės iš to gyveno ir šiaip ne taip vertėsi, nes savyje turėjo stiprybės.
Iš Keturvalakių yra kilusių daug žymių žmonių. Pavyzdžiui, Lietuvos konsulas Kanadoje J.Žmuidzina, poetė N.Miliauskaitė, mokytoja L.Abraitytė ir daugelis kitų. Apie kai kuriuos jau rašiau, dabar noriu papasakoti apie mažiau Lietuvoje žinomą Amerikoje dirbusį ir prieš dešimt metų mirusį vyskupą Praną Brazį. Jo giminės atšakos – žinomi žmonės visuomenėje.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.