Kertiniai pamatai svarbiame projekte liko nepastebėti
Pavardės nenorėjęs sakyti, Suvalkijos patriotu prisistatęs vyriškis iškart įspėjo, jog šįkart telefonu kalbės ilgai. Sakė, kad jau kuris laikas vis paskaito rugpjūčio 2 dienos „Santakoje“ išspausdintą straipsnį „Apskrityje pristatyti du Suvalkijai svarbūs projektai“:
– Iš tiesų, kaip rašoma, šiek tiek apmaudu, kad Marijampolės apskritį apimantis Suvalkijos regionas vienintelis šalyje neturi savo nacionalinio parko. Yra tik Vištyčio regioninis parkas.
Ne viename gamtos bičiulių susibūrime teko girdėti kalbant, jog mūsų krašte neįmanoma įsteigti kompaktiško nacionalinio parko, nes Suvalkija labai įvairiapusė – čia ir lygumos, ir kalvos. O nacionaliniame parke turi atsispindėti visi kraštui būdingi ypatumai. Lygumų neatsisakysime, kalvų – taip pat. Įdomi nacionalinio parko koncepcijos kūrėjų idėja tokį parką formuoti salų principu, į parką įjungiant ne ištisas teritorijas, o atskirus, gražiausius, Suvalkijai būdingiausius kampelius. Labai gerai, jog rašinyje atkreipiamas visuomenės dėmesys, jog parkas teiktų ne tik džiaugsmo ar pasididžiavimo. Gyventojai, kurių valdos atsidurtų nacionaliniame parke ar jo salose, turi žinoti, kad susidurs ir su įvairiais apribojimais, ką galima daryti ir ko ne.
Viena Vištyčio krašto ūkininkė, kurios žemė yra regioninio parko teritorijoje, pasakojo, kaip vargsta, norėdama įvesti elektrą į seną tėvų sodybą. Mat įvairūs kasinėjimai bei kiti darbai saugotinose teritorijose – tai daugybės draudimų virtinė. Todėl kviesčiau ir gyventojus, ne tik valdžios atstovus, išsakyti savo nuomonę dėl nacionalinio parko steigimo. Reikėtų „Santakoje“ pateikti išankstinį planą – žemėlapį, kur numatomos nacionalinio parko salos pagal šio parko kūrimo koncepciją, kurią numatoma parengti iki gruodžio mėnesio.
Kitas minėtame rašinyje pagarsintas projektas – Nacionalinio autoturizmo trasų kūrimas, kuriuo rūpinasi Valstybinis turizmo departamentas. Jo užsakymu tai atliko viena individuali įmonė, kuri į nacionalinę turizmo trasą neįtraukė nei tautinio atgimimo žadintojo dr. J.Basanavičiaus, nei Tautos himno autoriaus dr. V.Kudirkos tėviškių. Atseit, kaip teigė Valstybinio turizmo departamento atstovas, „nėra tokio pono Dievo, kuris galėtų pasakyti, kas yra nacionalinis objektas, o kas ne“.
Na, nacionalines vertybes Lietuvos žmonės jau pasirinko, kai beveik prieš du dešimtmečius pasuko Nepriklausomybės keliu. Tad galima būtų ir nekreipti dėmesio į visokius paistalus. Bet suvalkiečiai nebūtų suvalkiečiai, jei į problemą nepažvelgtų ir iš ekonominės pusės. Daugėja galimybių įvairiems projektams paramą gauti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Jei nacionalinis autoturizmo trasų projektas minėtų garsių žmonių tėviškes, Paežerių dvarą, kur įsikūręs Suvalkijos (Sūduvos) regiono kultūros centras, kitus žymius krašto objektus palieka nuošalyje, vargu ar jiems tvarkyti „išverksime“ finansinės paramos iš Europos. Bent jau lengviau, mano nuomone, ją gaus aukštaičiai, žemaičiai, pamarys, kur nacionalinės turizmo trasos projekte numatytos.
Iki rugpjūčio 15 dienos šį nacionalinį projektą dar buvo galima svarstyti, teikti pasiūlymus. Tad gal jame atsirado vietos ir Suvalkijai su savo neabejotinos nacionalinės reikšmės objektais? Manau, jog daugelis krašto patriotų laukia apie tai rašinio „Santakoje“.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.