Birutė NENĖNIENĖ
Susigrąžino gamybą
Šie prasidedantys mokslo metai jau bus penktieji, kai nemokamo moksleivių maitinimo rajono mokyklose paslauga yra VšĮ „Kretingos maistas“ rankose. 2003 m. rugpjūčio 11 d. rajono Savivaldybės administracijos pasirašyta sutartis su bendrojo lavinimo mokyklų moksleivių maitinimo konkursą laimėjusia įmone iš Žemaitijos buvo kritikuojama ne vienus metus. Vėliau mokyklų vadovai ir tėvai, atrodytų, susitaikė su situacija, o gal įsitikino, jog yra bejėgiai padėtį pakeisti. Beje, ir šiam rugsėjui prasidėjus kai kurių mokyklų vadovai į Savivaldybę kreipėsi dėl aukštų bandelių kainų.
Nuo šio rugsėjo dvi rajono mokyklos ruošėsi maistą vėl gaminti savo virtuvėse. Tokį planą kol kas įgyvendino tik Keturvalakių pagrindinė mokykla, tačiau sutartis su „Kretingos maistu“ nenutraukta, tik mokykloje atnaujintas virtuvės darbas. Apsilankius mokykloje vieną šios savaitės dieną pietų laiku, mokyklos patalpos buvo pakvipusios namais.
– Nuo to laiko, kai maitinimą perėmė „Kretingos maistas“ ir pagamintus pietus pradėjo atvežinėti iš Gižų, visa mokyklos bendruomenė – mokytojai ir tėvai – didelių triukšmų nekėlėme, tačiau ir Švietimo skyriaus, ir rajono Savivaldybės specialistai nuolat girdėjo mūsų nepatenkintą balsą. Gal ir mes būtume pripratę, jei nebūtume įžvelgę, jog galima kažką pakeisti, – sakė mokyklos direktorė Violeta Šaukščiuvienė.
Pasak vadovės, tikslą pasiekti pavyko todėl, kad visi kartu įžvelgė tą pačią problemą ir kartu siekė klausimą išspręsti tvarkingai. Dėl tokių norų su įmonės generaliniu direktoriumi I.Norkumi nesutarimų nekilo, viskas buvo sprendžiama civilizuotai, be pykčių. Vasarą jis buvo atvykęs į Keturvalakius, aptarė visus reikalus. Persitvarkyti buvo paprasčiau ir dėl to, kad anksčiau turėta mokyklos virtuvės įranga nebuvo išardyta, didelių investicijų nereikėjo. Vieną viryklę net prireikė išmontuoti. Geranoriškai susitarus ir susiderinus, mokykla rado galimybę praplėsti maisto gamybai ir produktų laikymui reikalingas patalpas, kad šios atitiktų higienos normas. „Kretingos maistas“ mokyklos virtuvei ir valgyklai parūpino naujų stalo indų, puodų, įtaisė šaldytuvą, tris plautuves.
Vedėja liko dirbti dar ankstesniais laikais valgyklos virėja dirbusi Stasė Kieliuvienė, jai pagelbėti priimta keturvalakietė Regina Mineikienė – maitinimo paslaugą teikianti įmonė pridėjo pusę etato.
Nors nelengva, bet
patogiau
Pietų pertraukos metu teko įsitikinti, jog abi moterys sukosi be atokvėpio. Stasė Kieliuvienė pripažino, jog dabar dirbti sunkiau, nei buvo praėjusius ketverius metus, kada pagamintus pietus atveždavo Tačiau moteris dėl to nesiskundė, nes yra įsitikinusi, jog vėl pripras prie darbo ritmo. Virėja teigė neturinti priekaištų dėl maisto tiekimo, nes produktai pristatomi laiku ir kokybiški, tik prisipažino, jog prie „Kretingos maisto“ receptūrų dar pratinasi.
Mokyklos direktorė sakė, jog pirmosiomis dienomis negalinti nieko blogo ar gero pasakyti apie maisto kokybę ar kainas. Apsilankymo dieną pietavusios mokytojos gyrė bulvių plokštainį jau vien dėl to, kad jis nebuvo deformuotas ir kvepėjo. Jos sakė, jog anksčiau, pavyzdžiui, cepelinų vengdavo užsisakyti, nes transportuojant mokyklos valgyklą pasiekdavo bulvės ir mėsos įdaras atsiskyrę, atsikratę. Panašiai buvo pasakyta ir apie kitus patiekalus. Keturvalakiečiai jau buvo spėję pastebėti ir įvertinti tai, jog nuo šių metų pradžios pietų meniu įvairesnis, patiekalai skanesni.
Ir ankstesniais metais nemažai iš Marijampolės dirbti atvažiuojančių mokytojų pietaudavo mokyklos valgykloje. Dabar jiems bus patogiau ir dėl to, kad patiekalus galės pasirinkti tą pačią dieną, o virtuvės darbuotojos bet kada užsukusioms pedagogėms užplikys kavos.
Verčia pamąstyti
Iš daugiau nei 180 Keturvalakių pagrindinę mokyklą lankančių moksleivių pernai nemokamą maitinimą gavo 73 vaikai. Pirmosios mokslo metų savaitės pradžioje dokumentus tėvai buvo sutvarkę 32 savo atžaloms. Pasak direktorės, ir šiemet valstybės paramą turėtų gauti panašus skaičius vaikų. Nemažai vaikų, kaip ir mokytojų, pietus perkasi patys.
Bebaigiantis tuštinti dubenėlį ketvirtokas Giedrius užkalbintas aiškino, jog agurkinė sriuba jam labai patinka. Greta pietavę du antrokai – Tomas ir Arnas – plokštainį vertino skirtingai. Tomas parodė net išlaižytą lėkštę, o Arnas „kankinosi“ su paskutiniais kąsniais ir padažą paliko neliestą, nes sakė tokio nemėgstąs.
Mokyklos direktorė V.Šaukščiuvienė pateikė apie daug ką pamąstyti verčiančius faktus. Praėjusiais mokslo metais, po žiemos atostogų, keletą dienų stebėjo, kaip nemokamų pietų porciją suvalgo jų mokyklos mokiniai.
Ji nufotografavo indus, kuriuos vaikai nuneša nuo stalo prie plovyklos. Gausybėje lėkščių – žemesniųjų klasių vaikų palikti produktai: vos prakneibti kotletai, vištų šlaunelės, neliesti gražiausi guliašo mėsos gabalėliai, visiškai neragautos burokėlių, kopūstų salotos, viduržiemy – net neprakąstas obuolys. Vyresniųjų mokinių lėkštės labiau ištuštintos arba porcijos visai suvalgytos. Šią vaizdinę medžiagą direktorė parodė tėvų susirinkime. Tėveliai liko be žado, tačiau dalis jų atžalų ir po to, valgydami dykai gaunamą maistą, savo elgesio nepakeitė. Su savo mokykloje užfiksuota situacija direktorė supažindino rajono Savivaldybės atstovus.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.