Neįgaliesiems, turintiems sutrikusią judėjimo funkciją ir gaunantiems socialinio draudimo senatvės, netekto darbingumo (invalidumo), nukentėjusiųjų asmenų ar mokslininkų pensijas, kartą per 6 metus gali būti išmokama iki 32 MGL (4160 Lt) dydžio specialiųjų lengvųjų automobilių įsigijimo, jų techninio pritaikymo išlaidų kompensacija, jeigu šie asmenys gali vairuoti lengvuosius automobilius. Specialusis lengvasis automobilis – tai techniškai pritaikytas lengvasis automobilis su rankiniu valdymu arba automatine pavarų dėže.
Specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikį nustato ir atitinkamas pažymas asmenims iki senatvės pensijos amžiaus išduoda Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, o sukakusiems senatvės pensijos amžių asmenims – asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios asmuo yra prisirašęs, gydytojų konsultacinės komisijos (GKK).
Asmenys, kurie turi teisę įsigyti specialųjį lengvąjį automobilį ir gauti kompensaciją, pateikia Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos rajono skyriui („Sodrai“) šiuos dokumentus:
1. specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo pažymą;
2. asmens sveikatos priežiūros įstaigos nustatytos formos vairuotojų sveikatos patikrinimo medicininę pažymą, kurioje nurodoma, kad asmuo gali vairuoti specialųjį lengvąjį automobilį;
3. vairuotojo pažymėjimą;
4. dokumentus, patvirtinančius specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo išlaidas:
4.1. sąskaitą faktūrą ir pinigų sumokėjimą patvirtinantį dokumentą (kasos aparato kvitą ar kasos pajamų orderio antrąjį egzempliorių arba kasos pajamų orderio kvitą ar pinigų priėmimo kvitą), jei automobilį pardavė įmonė ar organizacija;
4.2. arba pirkimo-pardavimo sutartį, jei automobilis perkamas iš fizinio asmens Lietuvoje;
4.3. arba pirkimo užsienio valstybėje dokumentą ir šio dokumento vertimą į lietuvių kalbą, jei automobilis perkamas užsienyje;
4.4. arba pirkimo-pardavimo kvitą, jei automobilis perkamas iš asmens, turinčio verslo liudijimą;
5. transporto priemonės registracijos liudijimą;
6. nepriklausomo turto vertintojo ataskaitą apie automobilio rinkos vertę;
7. tuo atveju, kai automobilis buvo techniškai pritaikomas, – automobilio techninį pritaikymą atlikusios įmonės išduotą dokumentą, patvirtinantį techninio pritaikymo išlaidas.
Tuo atveju, kai nepriklausomo turto vertintojo ataskaitoje pateikta įsigyto automobilio rinkos vertė yra didesnė už 32 MGL (4160 Lt), kompensuojama tik 4160 litų. Tuo atveju, kai nepriklausomo turto vertintojo ataskaitoje pateikta automobilio rinkos vertė yra mažesnė už 4160 Lt, kompensuojama turto vertintojo nustatyta rinkos vertė. Jeigu kartu su automobilio įsigijimo dokumentais pateikiami ir jo techninio pritaikymo dokumentai, išmokamos kompensacijos dydis negali būti didesnis nei 4160 litų.
Teisę į naują kompensaciją asmenys vėl įgyja po 6 metų, terminą skaičiuojant nuo paskutinio sprendimo dėl kompensacijos skyrimo dienos.
Specialiųjų lengvųjų automobilių įsigijimo, jų techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos išmokamos, jeigu dėl jų kreipiamasi ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo kompensacijos poreikio nustatymo pažymos išdavimo asmeniui dienos. Tuo atveju, kai asmuo praleido nustatytą terminą kreiptis dėl kompensacijos skyrimo, jis dėl termino pratęsimo turi pateikti prašymą Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos rajono skyriui („Sodrai“). Skyrius, gavęs asmens prašymą, turi teisę šį terminą pratęsti, tačiau ne ilgiau kaip 12 mėnesių nuo prašymo gavimo dienos.
Pasiteirauti visais Jums rūpimais pensijų ir kompensacijų klausimais galite telefonu (8 700) 70 080.
Vytauta JAKIMAVIČIŪTĖ
VSDFV Vilkaviškio skyriaus
vyr. specialistė pensijoms
Užsk. 5880
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.