Birutė NENĖNIENĖ
Pastaruoju metu trumpi pokalbiai vis dažniau prasideda ne nuo tradicinės temos apie orą, bet apie laiko trūkumą. Ne kitaip atsako ir užkalbinta Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Alma Finagėjevienė.
Lygiai prieš penkerius metus ji nustebino daugelį draugų ir kolegų, palikdama lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos darbą Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje. Pažįstami prognozavo nuobodžią valdininkės ateitį kabinete tarp dokumentų, nutarimų, instrukcijų.
Galima ir nenuobodžiai
„Net nepajaučiau, jog jau prabėgo penkeri metai. Ir visai nesigailiu, kad esu čia. Jei norėsi būti nuobodžia valdininke, tokia ir būsi. Manau, jog niekas nekaltintų, jei daryčiau tik tai, kas reglamentuota Švietimo skyriaus funkcijose. Juk daug laiko atima susipažinimas su naujausiais įstatymais, jų papildymais, instrukcijomis. Nieko negalima praleisti pro pirštus. Kad sugebėtum kontroliuoti, konsultuoti mokyklas, privalai darbą išmanyti“, – sakė Alma.
Tačiau jai norisi daryti ir tai, kas pačiai įdomu ir kas galėtų sudominti kitus, praplėstų akiratį. Vilkaviškyje nėra Švietimo centro, todėl ant skyriaus vyr. specialistės galvos gula visų mokyklinių renginių, švenčių, daugelio konkursų organizavimo rūpesčiai. Ne viskas pasiseka, nes riboja lėšos, darbo krūviai.
Ji inicijuoja įvairią veiklą, metodinius užsiėmimus turėdama siekį, kad mokytojai „neužsisėdėtų“, kad plačiau ir giliau matytų.
Po įvairių moksleiviams skirtų konkursų A.Finagėjevienė nepalieka be dėmesio nei dalyvių, nei juos ruošusių mokytojų – paskatina nors mažu suvenyru.
Norisi, kad dalyvautų ir žinotų
Gyvenimo tempas Švietimo skyriaus vyr. specialistei seikėja pažinimo dovanas ir šventes kasdienybėje.
„Per tuos penkerius metus kai kas kartojosi, kilo naujų idėjų, kai kurios šventės tapo tradicinėmis, pavyzdžiui, mokslo metų pabaigos renginys „Sveika, vasarėle“. Šiemet smagiai praėjo rašytojo A.Vaičiulaičio gimimo metinių paminėjimo šventė, su Sūduvos regioniniu kultūros centru susitarėme tęsti ir šią tradiciją. Be mokyklų, be kitų institucijų mes, Švietimo skyriaus specialistai, būtume niekas“, – sakė Alma Finagėjevienė.
Kaip ir prieš penkerius metus, taip ir dabar specialistei rūpi pateikti informaciją apie renginius „Santakos“ laikraštyje, kad mokyklos ir visuomenė būtų informuota. Pastaruoju metu mokyklos skelbiasi internetiniuose puslapiuose, tačiau juk ne visi naudojasi kompiuteriais. Vaikui apie jo pasiekimus svarbi net maža žinutė, sėkme pasidžiaugia ir seneliai, ir visa giminė.
Dar vienas laiptelis
Išplaukimas į „didesnius vandenis“ skatina domėtis, kas vyksta apskrityje, šalyje, gal todėl vyr. specialistė ir įsisuko į mokyklų akreditavimo komisijos darbą, išorės auditą. „Parduosiu savo paslaugas“, – rimtai sakė Alma. Ji neseniai tapo Švietimo ir mokslo ministerijos Nacionalinės mokyklų vertinimo agentūros vadovaujančia auditore.
Pedagogės žinių lagaminėlyje per paskutinius trejus metus susikaupė šimtai išklausytų paskaitų. Ji džiaugėsi, kad rajono Savivaldybė suteikia galimybę dalyvauti mokymuose ir kvalifikacijos kėlimo kursuose.
Praėjusiais metais Alma kursuose gilino anglų kalbos žinias, nes jai, kaip specialistei, atsiveria keliai dalyvauti kitų šalių pažinimo projektuose. Deja, būdama labai užsiėmusi jau ne visur spėja. Pati prisipažįsta, jog velkasi daug nepadarytų darbų, kurie kaip garbės skolos padėti į šalį, nes visada yra dalykų, kuriuos privaloma padaryti pirmiausia.
Pirmoji pagalba –
iš kolegų
Šiemet sukako 20 metų, kai Alma baigė Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinę mokyklą. Sunku tuo patikėti, nes širdies siekiai tebėra jaunatviški kaip studijų laikais Klaipėdos universitete (lietuvių kalba ir etnologija) ar pradėjus pedagogės biografiją Kauno Nemuno vidurinėje mokykloje.
Grįžusi į savo mokyklą Vilkaviškyje, mokytoja jautėsi šiek tiek nejaukiai ir kaip mokinė stengėsi viską daryti gerai. Mokykloje buvo labai miela dirbti su kolegomis mokytojais, ypač su buvusia klasės auklėtoja Alvyra Kukiene, gauti iš jų metodinę pagalbą ir žmogišką paramą.
„Labai džiaugiuosi, kad visada pagalbos pirmiausia galiu prašyti savo mokykloje“, – sakė pašnekovė.
Kaip besisukančiame rate
Pradėjusi dirbti Švietimo skyriuje, Alma neprarado svajonės dalyvauti saviveikloje. Ji tapo prieš dvejus metus susikūrusio folklorinio ansamblio „Lankupa“ nare, džiaugiasi stiprėjančiu kolektyvu, autentiškais rūbais ir repertuaru.
„Kai per kasdieninį darbą primirštu repeticijas, Emilija primena“, – juokavo Alma. Šiame ansamblyje ji dalyvauja kartu su dukra, kartais į šokėjų ratą įtraukia ir vyrą. Jiems tai nėra sunku, nes kartu šoko mokyklos šokių ratelyje. Alma, būdama moksleive, dalyvaudavo „Dainų dainelės“ konkursuose, studijuodama išmoko groti kanklėmis. Dabar mamos pėdomis eina vaikai, ypač savarankiška ir daug kur norinti dalyvauti bei save išbandyti yra devynmetė Emilija.
Pasak Almos, jos pačios pomėgis dainai ateina iš prigimties, dainingi tėčio tėvai dainavo ir tremtyje. Ir dabar, nors retai tai būna, giminės susiėję būtinai turi padainuoti.
Minint rašytojo A.Vaičiulaičio jubiliejinį gimtadienį Alma Finagėjevienė pirmąkart viešai paskaitė savo poeziją. „Parašau kartais, parašau…“ – šypsosi ji ir juokauja su kolege, jog yra tokių dalykų, kuriuos kažkas turbūt skaitys po mirties…
Kaip planuotis savo gyvenimą, kad pamatytum eilinės dienos grožį? Alma recepto išrašyti nesiryžta. Anot jos, kartais taip įsisuki į darbų ritmą, kad pamatai, jog vasara ir ruduo jau prabėgo… O kartais stabteli, sveikiniesi su nauja diena ir sakai: kaip nuostabu, kad esi, kad tave supa mylimi ir mylintys žmonės, kad esi reikalinga ir gali kažką daryti, pradžiugindama kitus.
Laimė susideda iš kasdieninių smulkmenų, kurių atskirai paėmus nepavadintum laime.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.