Prieš pat Naujuosius ir dar kelios dienos po jų ypač suaktyvėja pirotecnikos priemonių pirkimas ir naudojimas. Tačiau ne visi žino, kad pardavinėjant, įgyjant ir naudojant pirotechnines priemones reikia laikytis Policijos ir Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos numatytų taisyklių.
Organizuos reidus
Vilkaviškio rajono policijos komisariatas iki pat 2008 m. sausio 2 d. skirs ypatingą dėmesį tinkamam pirotechnikos priemonių naudojimui ir prekybai jomis. Taigi sieks užkardyti pažeidimus, susijusius su prekyba civilinėmis pirotechnikos priemonėmis bei jų laikymu ir naudojimu draudžiamose vietose ar draudžiamu laiku.
Pareigūnai tikrins pirotechnikos priemonių neteisėtos prekybos ir naudojimo vietas (turgavietes, kioskus, paauglių susibūrimo vietas ir pan.), prižiūrės, kaip laikomasi pirotechnikos priemonių naudojimo viešose vietose tvarkos.
Pusė nukentėjusiųjų – nepilnamečiai
Žmonės, kurie naudoja pirotechnikos priemones ne pagal paskirtį, nesilaikydami instrukcijos, esančios ant kiekvienos pirotechnikos priemonės, arba naudoja savadarbius ar nesertifikuotus gaminius, patiria įvairių traumų, nudegimų. Per praėjusius metus Lietuvoje nuo pirotechnikos nukentėjo 50 asmenų, iš jų 23 nepilnamečiai.
Daugelio sužalojimų būtų galima išvengti, jei žmonės pirotechnikos nenaudotų būdami neblaivūs. Tėvai turėtų atminti, kad pavojinga leisti vaikams naudotis pirotechnikos priemonėmis be suaugusiųjų. Fejerverkus reikia įsigyti tik specializuotose parduotuvėse arba laikinos prekybos vietose, kuriose prekiaujama turint savivaldybės išduotus leidimus. Jokiu būdu nesusigundykite turgaus ar gatvės prekeivių siūlomais pirotechnikos gaminiais – ši produkcija įvežama nelegaliai, Lietuvoje nesertifikuota ir gali būti nesaugi.
Draudžia naudoti ir parduoti
Prieš naudodamas pirotechnikos priemones, kiekvienas privalo žinoti apie apribojimus ir draudimus.
Triukšmo prevencijos viešose vietose taisyklės draudžia naudoti pirotechnikos priemones nustatytose tyliosiose viešosiose zonose, tyliosiose gamtos zonose bei ne arčiau kaip 75 m nuo daugiabučių gyvenamųjų namų, visur – nuo 20 iki 8 val. (išskyrus švenčių dienomis, taip pat per masinių pramogų renginius, kuriuos rengti nustatyta tvarka yra išduotas leidimas).
Tvarkymo ir švaros taisyklės draudžia be Savivaldybės leidimo naudoti civilines pirotechnikos priemones masinio žmonių susibūrimo vietose (renginiuose, autobusų ir troleibusų stotelėse, stotyse, požeminėse perėjose ir pan.), važiuojamosiose kelio dalyse, pėsčiųjų judėjimo zonose, taip pat parkuose, miškuose, žaliuosiuose plotuose padidėjusio gaisringumo metu. Pirotechnikos priemones draudžiama naudoti arčiau kaip 40 metrų iki pastatų bei automobilių.
Suderinti su tarnybomis
Jeigu renginio metu naudojamos IV klasės pirotechnikos priemonės (fejerverkai), organizatoriai privalo parengti civilinių pirotechnikos priemonių naudojimo vietų schemą ir ją suderinti su priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos bei Savivaldybės atsakingais darbuotojais. Renginiuose civilinių pirotechnikos priemonių naudojimo vietos turi būti aptvertos ar kitaip užtikrinama, kad prie jų nepatektų pašaliniai asmenys.
Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymas draudžia naudoti ir parduoti civilines pirotechnikos priemones arčiau kaip 75 metrai nuo mokyklų, vaikų darželių, taip pat, kai yra pasibaigęs jų garantijos laikas, asmenims, kurie neturi teisės jų įsigyti, apsvaigusiems nuo alkoholio, narkotikų, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, akivaizdžiai mechaniškai ar kitaip pažeistas priemones, jei yra korozijos ar skysčių dėmių pėdsakų, savadarbes pirotechnikos priemones.
Pirotechnikos priemones draudžiama naudoti arčiau kaip 75 metrai nuo gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su šių pastatų eksploatuotojais, taip pat kitose Savivaldybės tarybos uždraustose vietose.
Atsako pagal įstatymą
Pirotechnikos priemones, skirtas naudoti lauke, griežtai draudžiama naudoti patalpose. Pirotechnikos priemonių prekybos ar laikymo (sandėliavimo) vietose draudžiama rūkyti, naudotis ugnimi, uždegti ir išbandyti pirotechnikos priemones.
Už padarytus Pirotechnikos priemonių įsigijimo, laikymo, pardavimo taisyklių pažeidimus policijos pareigūnai turi teisę pradėti administracinio teisės pažeidimo bylos teiseną. Už vaikų padarytus pažeidimus atsako tėvai ar juos atstojantys asmenys.
Vilija GRYBAUSKIENĖ
Vilkaviškio rajono
policijos komisariato Organizacinio poskyrio
viršininkė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.