Eglė MIČIULIENĖ
Neramūs ir permainingi metai Priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje baigėsi palyginti gerai. Nudžiugino tiek gaisrų statistika, tiek įsigyti nauji įrenginiai. Baigiama ir ugniagesių tarnybos reorganizacija į statutinę.
Gelbėti – su rogėmis
Gruodžio mėnesį Vilkaviškio priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba įsigijo naujas priešgaisrines roges. Iki šiol tokios priemonės tarnyba neturėjo.
Rogėmis, kurios kainavo apie 4,5 tūkst. litų, bus galima čiuožti ledu gelbstint įlūžusį žmogų ar panašiais atvejais. Didelio plūdrumo priešgaisrinės rogės neskęsta net ir ledui įlūžus.
Tai – ne vienintelis tarnybos 2007-aisiais įgytas naujas prietaisas. Pernai ugniagesiai buvo aprūpinti ir gera profesionalia gelbėjimo įranga.
Vilkaviškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Edmundas Zabilavičius tikisi, jog tarnybai šiemet bus skirtas ir naujas priešgaisrinis automobilis. Dar viena autocisterna (Vilkaviškyje šiuo metu jos yra dvi) ugniagesiams gelbėtojams labai praverstų.
Dar trūksta žmonių
– Apskritai bendri metų rezultatai – neblogi. Buvau pasitarime Vilniuje, tarnybos generolas pasakė apie Vilkaviškį gerų žodžių, – džiaugėsi tarnybos viršininkas.
Nors rezultatai geri, pats darbas, pasak E.Zabilavičiaus, anaiptol nebuvo lengvas. Didelis išbandymas buvo tarnybos sukarinimas. Žmonės nežinojo, ar liks dirbti, jautė įtampą.
– Apie trisdešimt darbuotojų pasiuntėme į Vilnių, Centrinę medicinos ekspertų komisiją, bet iš jų tik keli atitiko reikalavimus. Gaila, kad netekome „senų vilkų“, išdirbusių po 15-20 metų. Jaunimas, kuris priimtas dirbti, dar neturi tiek įgūdžių ir praktikos. Žinoma, po keleto metų patirties įgis ir jie, – kalbėjo E.Zabilavičius.
Dabar, kaip teigė viršininkas, tarnyboje dar trūksta penkių darbuotojų: vieno pamainos vado ir keturių ugniagesių gelbėtojų.
Gaisrų – perpus mažiau
Praėjusių metų gaisrų statistika džiuginanti. 2006 metais rajono ugniagesiai gaisro gesinti buvo iškviesti 246 kartus, o pernai per visus metus – tik 119 kartų, t. y. net dvigubai mažiau.
Tiesa, pernai žuvo daugiau žmonių. Užpernai ugnis pasiglemžė dvi Vilkaviškio rajono gyventojų gyvybes, o 2007 metais – net šešias.
Turbūt dar daugelis prisimena, kaip pernai, metų pradžioje, vasario mėnesį, Uosių kaime (Šeimenos sen.) kilusio gaisro metu iškart žuvo trys žmonės: dūmuose užtroško tėvas ir jo du suaugę sūnūs. Nelaimę prišaukė neatsargus rūkymas.
Vaikų aukų gaisruose jau keletas metų mūsų rajone išvengta.
Gaisruose ugniagesiai pernai išgelbėjo du mūsų rajono gyventojus.
Neatsargūs su ugnimi
Kaip ir visoje Lietuvoje, daugiausiai gaisrų (37) pernai kilo dėl neatsargaus elgesio su ugnimi.
Po 12 gaisrų rajone kilo dėl neatsargaus rūkymo arba dėl tyčinių padegimų. Labai sumažėjo žolės degintojų. Ugniagesių nuomone, tam pasitarnavo prevencinis darbas, skirtingų tarnybų pareigūnų reidai, nuostata žolę deginantiems žemdirbiams neskirti išmokų ir pati gamta – žolei deginti nepalankūs orai.
Galima tik džiaugtis, jog jau kelinti metai po truputį mažėja ir gaisrų dėl šildymo įrenginių, taip pat elektros įrangos bei eksploatavimo taisyklių pažeidimų. Pavyzdžiui, dėl kūrenimo įrenginių 2005 metais rajone kilo 12 gaisrų, 2006 metais – 9, o pernai – tik 7.
Padėjo ir buityje
Žinome, jog specialiųjų gelbėjimo tarnybų pas mus nėra – ištikus kokiai nors „netradicinei“ nelaimei žmonės skambina ugniagesiams.
Vadinamųjų gelbėjimo darbų pernai (48) ugniagesiai atliko dvigubai daugiau nei 2006 m. (24) ir du su puse karto daugiau nei 2005 m. (18).
Net septyniolika kartų (2006 m. – tik 3 kartus) gaisrininkai padėjo žmonėms buityje, t. y. pagelbėjo užsitrenkus buto durims, nešė ligonius iš daugiabučio namo viršutinio aukšto ir pan.
Vienuolika kartų rajono ugniagesiams gelbėtojams teko vykti į avarijos vietą ir traukti iš automobilių nukentėjusius žmones. 2006 metais tokių atvejų buvo penkiolika.
Po aštuonis kartus ugniagesiai vyko padėti spec. tarnyboms arba budėti sprogmenų kenksmingumo šalinimo vietose (ankstesniais metais tokių iškvietimų būdavo vos 1–2).
Telefono neįsimena
Ugniagesiai dar kartą priminė, jog žmonės privalo žinoti, kokiais numeriais reikia skambinti priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai. Juos reikėtų įsivesti į mobiliuosius aparatus.
– Keistas faktas, bet vaikai specialiųjų tarnybų telefonų numerius žino geriau nei suaugusieji. Žmonės protingi, išsilavinę, o kaip pranešti apie gaisrą – nežino. Tuo įsitikinome ir paskutinių pratybų svarbiame objekte metu. Tas, kuris turi kviesti ugniagesius, mūsų klausia, kokiu numeriu skambinti, – stebėjosi viršininko pavaduotojas Audronius Stroginis. – O juk gaisro metu žmogus dar ir susijaudina, tuomet pamiršta viską.
Tad primename – kilus gaisrui skambinkite šiais telefonais: TEO LT – 01, „Omnitel“ – 101, „Bitės“ ir „Tele-2“ tinkluose – 011 arba bendruoju pagalbos telefono numeriu 112.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.