Tapkime draugais!

Įdomiausi Krašto muziejaus eksponatai

Paskelbė:

Paskelbta:


Antkapinė plokštė į muziejų atkeliavo iš Krokuvos

Vilkaviškio krašto mziejus savo fonduose saugo daugiau kaip 180 tūkst. muziejinių vertybių. Tik nedidelė dalis jų yra eksponuojama.

Krašto muziejus ir „Santakos“ redakcija, siekdami populiarinti mūsų gimtojo krašto istorijos ir kultūros paveldą, šeštadieniniuose laikraščio puslapiuose pristatys įdomiausius, unikaliausius eksponatus, saugomus muziejaus rinkiniuose. Tikimės, kad tai padės visuomenei plačiau susipažinti su garbinga krašto istorija ir kultūra.

Besidomintieji istorija, atėję į muziejų Paežerių dvaro rūmuose ir atsinešę laikraščio iškarpą su eksponatų aprašymu, bilietą tą dieną įsigis su 50 proc. nuolaida.

Kiekvieno eksponato kelionė į muziejų turi savo istoriją. Antkapinė literato J.A.Herbačiausko kapo plokštė į Paežerius atkeliavo iš Krokuvos. 2007 m. gegužės 12 d. Krokuvos Rakoviecki kapinėse Lietuvos ir Lenkijos prezidentai iškilmingai atidengė paminklą J.A.Herbačiauskui ir pagerbė lietuviškai bei lenkiškai rašiusio literato atminimą. Internetinėje svetainėje perskaitęs apie tai pranešimą, susisiekiau su Lietuvos ambasados Lenkijoje atašė A.Stankevičiumi, kuris rūpinosi J.A.Herbačiausko paminklo atstatymu. Lietuvos delegacijos narė, paminklosaugininkė G.Drėmaitė į Lietuvą parsivežė senąjį antkapinį užrašą. Sužinojusi, kad J.A.Herbačiauską prisimena ir gerbia jo kraštiečiai, G.Drėmaitė eksponatą perdavė Vilkaviškio krašto muziejui. „Žinau, čia jis bus reikalingiausias, saugojamas ir kalbės apie talentingo menininko gyvenimą, kūrybą ir likimą“, – sakė paminklosaugininkė.

Kaip rašo J.A.Herbačiausko gyvenimą ir jo kūrybą tyrinėjusi dr. E.Vaitkevičiūtė, „jo kelias nuo gimtosios Suvalkijos iki pat Helcų senelių prieglaudos Lenkojoje – ilgas ir raizgus. Matome jį, jaunutį gimnazistą, sprunkantį nuo caro žandarų, žingsniuojantį tarp senųjų Krokuvos mūrų, Jogailaičių universitete, tenykščių meno kabaretų bei kavinių šurmulyje… Paslaptingąjį hofmaniškąjį Juozapą Albiną, lenkų modernistiniams leidiniams verčiantį senąsias lietuviškas sakmes.

Ties vienu asmeniu susikryžiuoja spalvingas ir daugialypis modernistinės lenkų kultūros pasaulis ir Nepriklausomos Lietuvos respublikos atkūrimo entuziazmas Kaune, tuometinėje Laikinojoje sostinėje. Populiarus rašytojas, aštrialiežuvis oratorius, Lietuvos universiteto lektorius, nuolatinis Konrado kavinės lankytojas, kultūrinių diskusijų dalyvis ir, anot A.Avietėnaitės, nerami siela tuometinėje Lietuvoje.“

J.Keliuotis rašė: „Visa jo asmenybė – vienas dinamizmas, vulkaniška lava, audra, skaldantis žaibas. J.A.Herbačiauskas – labai judrios inteligencijos, entuziastas, kupinas kūrybinės ugnies idealistas, nuotabiai širdingas ir draugiškas, visada atviras ir įdomus.“

Tai tik maža dalelė to, ką galėtume papasakoti, žvelgdami į pilką, kuklią 1944 m. Krokuvoje prie kryžiaus ant rašytojo kapo prikaltą paminklinę plokštę, kuri dabar saugoma mūsų Krašto muziejuje.

Antanas ŽILINSKAS

Vilkaviškio krašto muziejaus
direktorius

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content