Tapkime draugais!

Pertvarka neturėtų bauginti mokinių ir jų tėvų

Paskelbė:

Paskelbta:


Ministerijoje pritarė

Rajono Tarybos praėjusių metų gruodžio 14 dienos sprendimu Vilkaviškyje gimnazija taps „Aušros“ vidurinė mokykla. Tačiau kaip ir iki sprendimo priėmimo, taip ir pastaruoju metu miesto bendruomenėje vis dar kyla klausimų ir diskusijų, manoma, jog reikėtų dar kartą viską išanalizuoti ir tik po to priimti sprendimą. Mokyklų tinklo pertvarkos programa bus vykdoma nuosekliai, pagal planą, vadovaujantis atitinkamais įstatymais. Šiame rašinyje noriu išsamiai paaiškinti situaciją ir žingsnius, kuriais priartėta prie pertvarkos, bei apžvelgti, kaip ji bus vykdoma ateityje.

Dėl Vilkaviškio rajono savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos pagrįstumo ir tinkamumo sausio 11 dieną Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Bagušinskas, Vilkaviškio Salomėjos Nėries ir „Aušros“ vidurinių mokyklų vadovai Daina Juškauskienė ir Aleksandras Žikevičius, Švietimo skyriaus specialistės Alma Finagėjevienė ir Žydrė Žilinskienė prie apskritojo stalo tarėsi Švietimo ir mokslo ministerijoje su Bendrojo ugdymo departamento Švietimo organizavimo skyriaus vedėja Regina Klepačiene ir to paties skyriaus specialiste, mūsų apskrities mokyklų kuratore Rita Mačiuliene. Buvo pritarta tokiam mokyklų performavimui Vilkaviškio mieste.

Bendrasis planas buvo
koreguojamas


Valstybės švietimo politika bei kintanti padėtis lemia būtinybę planuoti tolesnę mokyklų tinklo pertvarką.

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2004 metų spalio 6 d. įsakymu Nr. ISAK–1554 buvo patvirtintos Mokyklų tinklo pertvarkos metodinės rekomendacijos. Mokyklų tinklo pertvarkos bendrojo plano paskirtis reglamentuojama Valstybinės švietimo strategijos 2003–2012 metų gairėmis: „sukurti efektyvumo, prieinamumo ir kokybės reikalavimus atitinkantį mokyklų tinklą Savivaldybėje, pakankamai turėti pradinio, pagrindinio, vidurinio bei neformaliojo švietimo programų teikėjų, sudaryti sąlygas visiems vietos bendruomenės nariams ugdytis bei užtikrinti jų teisę įgyti išsilavinimą pagal nustatytus valstybės išsilavinimo standartus“. Iki 2012 m. pagal Lietuvos švietimo strategiją mūsų šalyje numatoma pertvarkyti mokyklų tinklą taip, kad mokiniai būtų mokomi pradinėse, pagrindinėse mokyklose (progimnazijose) ir gimnazijose. Vidurinių mokyklų neliks, vidurinis išsilavinimas bus įgyjamas tik gimnazijose.

Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos 2005 m. gruodžio 28 d. sprendimu Nr. B-TS-977 buvo patvirtintas Vilkaviškio rajono savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos 2005–2012 m. bendrasis planas. Bendrajame plane 2005–2012 m. laikotarpis, atsižvelgiant į švietimo reformos periodizavimą šalyje, suskirstytas į du etapus: 2005–2007 m. ir 2008–2012 m.

Jau 2005–2007 m. etape buvo numatyta, kad 2007–2008 mokslo metais priimamas sprendimas, kur Vilkaviškyje („Aušros“ ar Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje) steigiama gimnazija. Savivaldybės administracija buvo įpareigota stebėti ir vertinti švietimo pokyčius rajone (atlikti Bendrojo plano monitoringą) ir 2007 metų pabaigoje Savivaldybės tarybai pateikti patikslintą Bendrąjį planą.

Vieni pritarė, kiti nereiškė nuomonių

Vilkaviškio savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu buvo sudaryta darbo grupė: pirmininkas – A.Serneckas, nariai: A.Finagėjevienė, I.Meseckienė – Švietimo skyriaus vyr. specialistės, A.Šatas – Savivaldybės tarybos narys, A.Grinevičienė, L.Pakinkienė – mokyklų direktorės, V.Riklius ir V.Šlenfuktas – Vilkaviškio Salomėjos Nėries ir Vilkaviškio „Aušros“ vidurinių mokyklų tarybų nariai (mokinių tėvų atstovai). Ši grupė parengė Bendrojo plano 2008–2012 m. projektą, jį apsvarstė (viename iš posėdžių dalyvavo Vilkaviškio „Aušros“ ir Salomėjos Nėries vidurinių mokyklų direktoriai) ir jam pritarė.

2007 m. lapkričio 28 d. Bendrojo plano projektas buvo pristatytas rajono Švietimo tarybai. Švietimo tarybos posėdyje projektui pritarta.

Surinkti įvairūs kiekybiniai (vaikų gimstamumo, gyventojų skaičiaus rajone, mokinių mokyklose skaičiaus kaita, klasių komplektų mokyklose užpildomumas ir kt.) ir kokybiniai (mokymosi sėkmingumas, mokytojų kvalifikacija ir kt.) duomenys, jie išanalizuoti, padarytos išvados ir numatytos prognozės. Visi duomenys buvo reguliariai siunčiami mokykloms (tikslinami, koreguojami) ir skelbiami Vilkaviškio rajono savivaldybės internetinėje svetainėje – www.vilkaviskis.lt/svietimas,kultūra/bendrojo plano monitoringas. Visuomenė buvo raginama pareikšti pastabų, pasiūlymų nurodytu adresu, bet jų negauta.

Apsispręsti padėjo
rezultatai


Noriu akcentuoti, jog abiejų miesto vidurinių mokyklų monitoringo rezultatai yra geri, pasiekta laimėjimų rajono ir šalies olimpiadose, konkursuose. Abi mokyklos turi savo tradicijas. Ir Vilkaviškio Salomėjos Nėries, ir „Aušros“ vidurinių mokyklų šokėjai, dainininkai garsina rajoną šalyje, dalyvauja respublikoje organizuojamose šventėse. Apsisprendimą, kurioje mokykloje steigti gimnaziją, lėmė tai, kad paskutinių trejų metų „Aušros“ vidurinės mokyklos mokinių kai kurių valstybinių egzaminų įvertinimai buvo truputį aukštesni negu Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos mokinių ir, lyginant mokyklas pagal vidurinio ugdymo programos akreditacijos kriterijus, daugiau galimų balų surinko „Aušros“ vidurinė mokykla.

Tinklalapyje pateikti visi duomenys ir analizė

Surinkti duomenys, jų analizė, išvados ir prognozės yra aprašytos ir pateiktos Vilkaviškio rajono savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos 2008–2012 m. Bendrajame plane, patvirtintame 2007 m. gruodžio 14 d. sprendimu Nr. B-TS-289.

Bendrojo plano priede – Vilkaviškio rajono bendrojo lavinimo mokyklų 2008–2012 metų steigimo, reorganizavimo, vidaus struktūros pertvarkos plane – prognozuojami pokyčiai (mokinių skaičius konkrečioje mokykloje; mokinio krepšelio lėšos; mokyklų pertvarkos, steigimo metai; mokyklos teikiamos programos po pertvarkos ir kt.).

Visi duomenys išanalizuoti ir išvados bei siūlymai teikiami atsižvelgiant į prognozes, į šiuo metu galiojančius teisės aktus. Bet kuriuo atveju, pertvarkant, reorganizuojant, steigiant mokyklas, uždarant, pertvarkant skyrius, bus atsižvelgiama į situaciją mokykloje.

Siūlymai ir uždaviniai

2008–2012 m. numatomi šie uždaviniai: plėsti švietimo paslaugas (neformalaus ugdymo ir suaugusiųjų mokymo), atsižvelgiant į gyventojų poreikius ir pasiūlą; reguliuoti mokyklose ir klasėse mokinių skaičių, leidžiantį efektyviausiai tenkinti ugdymosi tikslus; gerinti mokyklų pedagoginio personalo kokybinę sudėtį, tinkamai paskirstant išteklius, gerinti mokinių mokymosi bazę ir aplinką, užtikrinančią mokinių, mokyklų darbuotojų saugumą.

Siūlomi šie 2008–2012 m.
mokyklų tinklo pertvarkos prioritetai: įsteigti gimnaziją Vilkaviškyje; reorganizuoti vidurines ir pagrindines mokyklas; plėsti švietimo paslaugas; gerinti vadovavimo (klasei, metodinei grupei, mokyklai) kokybę; plėsti neformaliojo ugdymosi paslaugas (įkurti meno mokyklą; atidaryti neformaliojo švietimo įstaigų būrelius kaimo vietovėse, pertvarkytose mokyklose; organizuoti ikimokyklinio ugdymo grupes reorganizuotose mokyklose ten atsiradus laisvoms patalpoms; atnaujinti mokyklų mokymosi aplinką ir pastatus).

Nepertvarkant mokyklų tinklo, nereaguojant į mokinių skaičiaus mažėjimą (2012 m. rajono mokyklose mokysis apie 6150 mokinių, t. y. 1252 (17 proc.) mažiau nei šiais mokslo metais) iškiltų papildomos grėsmės mokyklų veiklai (pirmos klasės mokinių skaičius 1999–2007 m. rajono mokyklose sumažėjo 39,8 proc., Vilkaviškyje – 36,2 proc.; 2005–2007 m. „tuščių“ mokymosi vietų, pagal moksleivio krepšelio metodiką, skaičius išaugo 52,6 proc., daugėja ir daugės mokyklų, kurioms trūksta moksleivio krepšelio lėšų ir t. t.).

Kiek liktų įstaigų
2012 metais


Įgyvendinant mokyklų tinklo pertvarką, 2012 metais rajone veiktų šios mokyklos (pagal tipus): vaikų lopšeliai-darželiai – 6 (5) (2007–2008 mokslo metais jų yra 4; planuojama, kad sumažėjus 1–4 kl. mokinių gali tekti Kybartų ir Paežerių mokyklas-darželius reorganizuoti į lopšelius-darželius); pagrindinių mokyklų – 13 (2007–2008 mokslo metais yra 9; Klampučių ir Paežerių pagrindines mokyklas dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus gali tekti reorganizuoti į skyrius, o visas vidurines mokyklas, išskyrus Vilkaviškio „Aušros“ vidurinę mokyklą, – į pagrindines); Vilkaviškio „Aušros“ vidurinę mokyklą pertvarkyti į gimnaziją; Vilkaviškyje įsteigti pradinę, meno, Giedriuose – jaunimo mokyklas; uždaryti skyrius, kuriuose mokysis mažiau nei 10 mokinių.

2008–2009 mokslo metais numatomi veiksmai

Akredituoti Vilkaviškio „Aušros“ vidurinės mokyklos vidurinio ugdymo programą, t. y. pradėti pertvarkymo į gimnaziją etapą; įsteigti Vilkaviškyje pradinę mokyklą (iš dabar esančių Vilkaviškio „Aušros“ ir Salomėjos Nėries vidurinių mokyklų pradinių klasių mokinių), Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje neformuoti vienuoliktų, o „Aušros“ vidurinėje mokykloje – penktų klasių komplektų.

2009–2010 mokslo metais numatomi veiksmai

Vilkaviškyje įsteigti gimnaziją (dabartinėje „Aušros“ vidurinėje mokykloje IX–XII klasės) ir pagrindinę (V–X klasės) mokyklą (dabartinėje Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje).

Taip atrodytų Vilkaviškio Salomėjos Nėries ir „Aušros“ vidurinių mokyklų klasių performavimas 2008–2010 metais (žr. lentelę).

Mokyklų pertvarka neturėtų bauginti mokinių ir jų tėvų. Bus stengiamasi „nedraskyti“ klasių komplektų, sudaryti galimybę pasirinkti mokymosi programas.

Abi miesto mokyklos pasirengusios geranoriškai priimti „svetimos“ mokyklos mokinius, vykdyti pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas, tenkinti savivaldybės gyventojų poreikius, užtikrinti švietimo kokybę, prieinamumą, lygias galimybes.

Mokinių ir klasių komplektų skaičių, kad nebūtų neplanuoto antplūdžio ir blaškymosi, nustato Savivaldybės taryba, todėl nereikėtų baimintis dėl mokytojų nepakankamumo ar kompetencijų stygiaus vienoje ar kitoje mokykloje.

Alma FINAGĖJEVIENĖ

Švietimo skyriaus vedėja

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content