Dabar būtų sunku pasakyti, kokios aplinkybės lėmė, kad Sigita Sinskienė pasirinko gana vyrišką tolimųjų reisų vairuotojos profesiją. Gal todėl, kad vaikystėje vietoje nenustygstanti mergaitė labiau buvo prisirišusi prie savo tėvelio. Jis ir „užkrėtė“ dukrą šios vyriškos profesijos liga, nes daug metų dirbo tolimųjų reisų vairuotoju.
Dar prieš gerą dešimtmetį tėtis Vytas į tolimus reisus po Europą kartu pasiimdavo ir savo dukrą Sigitą, kuriai padėjo perprasti įvairias vairavimo subtilybes.
Pats pirmasis ir sėkmingas bandymas vairuoti automobilvežį buvo tada, kai Sigitos tėtis Lenkijoje dukrai leido pavairuoti sunkvežimį ir savarankiškai nuvažiuoti apie 100 kilometrų kelio. Tada jai buvo tik 15 metų. Sigita tėčiui pagelbėdavo ne tik vairuoti automobilvežį, bet ir padėdavo ant priekabos ir nuo jos užvaryti ar nuvaryti vežamus lengvuosius automobilius.
Būdama 18 metų, mergina išlaikė C1 kategorijos egzaminą ir įgijo teisę vairuoti nedidelius (iki 7,5 t svorio) sunkvežimius. Tuomet ji ir pradėjo savarankiškai su triviečiu automobilvežiu iš Vokietijos gabenti naudotus automobilius.
Į ilgas keliones Sigita pasiimdavo ir savo draugą. Nuo vaikystės pamėgusi šią vyrišką profesiją, Sigita netruko „užkrėsti“ ir vaikiną, su kuriuo po kurio laiko susituokė. Taip prie sunkvežimio vairo gimė nauja šeima, mėgstanti vairuotojo profesiją.
Kiek vėliau Sigita Sinskienė išlaikė C, o po metų – CE kategorijų egzaminus ir būdama 22 metų tapo profesionalia vairuotoja.
Paklausta, kokios reakcijos moteris sulaukia iš kitų eismo dalyvių, ypač vyrų, Sigita šyptelėjusi atsakė:
– Moteris prie sunkvežimio vairo – Europoje įprastas reiškinys. Europiečiai tuo per daug nesistebi ir neskirsto darbo į vyrišką ar moterišką. Daugiausia dėmesio sulaukiu iš lenkų, latvių, estų ir, žinoma, lietuvių, kurie nori užkalbinti ir įsitikinti, ar tikrai esu automobilvežio vairuotoja.
Sigita sakė, kad prireikus pagalbos vyrai labai greitai reaguoja ir visos problemos išnyksta akimirksniu. Moteriškas žavesys padeda bendrauti ne tik su sunkvežimių vairuotojais, bet ir su policija visoje Europoje.
– Su sunkvežimiu važiuoju daug daugiau nei su lengvuoju automobiliu, tad automobilvežį labiau ir prižiūriu, – pasakojo S. Sinskienė. – Apskritai moterys su technika elgiasi atsargiau. Ne išimtis – ir aš. Išlipusi iš automobilio visada jį apeinu, apžiūriu, įsitikinu, ar viskas gerai. Eismo taisyklių stengiuosi nepažeidinėti, vairuoju nerizikuodama savo bei aplinkinių eismo dalyvių gyvybe.
Sunkvežimius vairuojančių moterų Sigita sakė sutinkanti ne tiek daug.
– Kiek aš žinau, Lietuvoje jas galiu suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų, o Europoje esu sutikusi kiek daugiau. Teko bendrauti su vokiete, vairuojančia sunkvežimį, – pasikalbėjome tarsi senos draugės. Apskritai tolimųjų reisų vairuotojai yra tarsi didžiulė šeima, – kalbėjo ši drąsi jauna (Sigitai – tik 24-eri metai) moteris.
Ji palinkėjo moterims vairuotojoms būti drąsioms, labiau pasitikėti savimi ir įvertinti savo galimybes. Sigita įsitikinusi, kad moterys tikrai nėra prastesnės vairuotojos nei vyrai, o jei kuri vairuoja ir prasčiau, tai tik dėl patirties stokos.
Renaldas Darius DULINSKAS
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.