Eglė MIČIULIENĖ
Rudenį aplinką besitvarkantiems žmonėms kyla problema, kur dėti augalines atliekas. Dėl to jie skambina į redakciją ir klausia, ką daryti.
Kur dėti krūmus?
Neseniai į redakciją paskambino vienas Vilkaviškio miesto Pilviškių kvartalo gyventojas. Jis sakė apgenėjęs medžius, iškirtęs du didelius serbentų krūmus, viską susikrovęs ir nuvežęs į Pavembrių sąvartyną. Tačiau ten atvežtų šakų jam suversti neleido. Kaip žinia, deginti žaliųjų atliekų miesto teritorijoje taip pat negalima. „Ką turėčiau daryti? Kompostuoti tokio kiekio atliekų neturiu galimybės“, – kalbėjo vyriškis.
Žmogus taip pat klausė, kodėl Pilviškių kvartale nėra konteinerių stiklui, plastmasei ir kartonui: „Rūšiuotume atliekas, bet kur jas išrūšiavus dėti? Juk mūsų kvartalas nemažas, kodėl negalima pastatyti keleto konteinerių antrinėms žaliavoms?“
Apie šias problemas kalbėjomės su Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju Sauliumi Vabalu ir vyriausiuoju specialistu ekologu Dariumi Bunikiu.
Aikštelė jau numatyta
– Jei žmogus gyvena individualioje namų valdoje, nugenėtas šakas gali supjaustyti ir sukurti krosnyje. Lapus, sugrėbtą žolę reikia kompostuoti – bus geros trąšos. Juk tai daryti skatinama visoje Lietuvoje.
Kitais metais mūsų rajone žadama pradėti rengti žaliosioms atliekoms skirtą aikštelę, jai jau yra numatyta vieta. Į tą pačią aikštelę planuojama vežti ir biodegraduojančias atliekas. Lėšos tam bus gaunamos iš 2007–2013 metams skirtų ES Sanglaudos fondų pinigų, o šiuo reikalu rūpinsis Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras (MAATC), – aiškino D. Bunikis.
Bet, pasak ekologo, kai į aikšteles atvežus žaliąsias atliekas reikės mokėti pinigus, žmonės ir vėl bus nepatenkinti. Todėl reikėtų pasiskaičiuoti, kas labiau apsimoka: ar susikapoti šakas ir pasikūrenti namus, ar vežti jas į aikštelę.
Antrinių žaliavų konteinerių Pilviškių kvartale, kaip prašė mūsų skaitytojas, S. Vabalas žadėjo pastatyti. Tačiau, pasak administracijos direktoriaus, didžiausia problema, kur individualių namų kvartale tokius konteinerius pastatyti. Kiekvienas nori, kad atliekų surinkimo dėžės stovėtų netoli, bet… tik ne po jo langais.
Sistema stringa
Tiek D. Bunikis, tiek administracijos direktoriaus pavaduotojas S. Vabalas pripažino, jog atliekų surinkimo sistema funkcionuoja dar varganai.
Problema kyla ne tik dėl žaliųjų, bet ir dėl stambiųjų atliekų išvežimo. Vilkaviškyje joms kaupti buvo numatyta aikštelė Šiaurės gatvėje, tačiau, kaip jau laikraštyje buvome rašę, bankrutavo ją stačiusi bendrovė. Teko stabdyti statybas, rengti naują konkursą. Tikimasi, jog kitais metais vilkaviškiečiai tokią aikštelę jau turės.
Kol nėra stambiųjų atliekų aikštelės, jas žmonės turėtų vežti į Marijampolę. Tačiau ten reikia mokėti pinigus, o to daryti niekas nenori. Todėl stambias atliekas žmonės krauna prie konteinerių.
– Niekur nedingsi – jas surankioja ir „Marijampolės švara“, ir Vilkaviškio seniūnija, nors už tai pinigų niekas nesumoka. Bet juk būtų dar blogiau, jei žmonės viską išmėtytų pakrūmėse, – kalbėjo S. Vabalas.
Taip pat, kaip ir stambiąsias ar statybines atliekas, į Marijampolę reikia vežti žaliąsias atliekas, jei jų žmogus nenori kompostuoti ar sukūrenti.
Neturi kur dėti
Anot Savivaldybės atstovų, vargstama rajone ir su antrinėmis žaliavomis.
– Skambina mokyklų bibliotekų darbuotojos ir sako, kad neturi kur dėti popieriaus atliekų. O mažesnio nei 6 tonų makulatūros kiekio supirkti niekas nevažiuoja. Mėginsime organizuoti bendrą „reisą“, apvažiuosime rajono mokyklas, bibliotekas ir surinksime makulatūrą, – sakė S. Vabalas.
Problemos kyla ir dėl plastiko bei stiklo atliekų surinkimo. Atrodo, valstybė skatina gyventi švariai, rengia įvairias antrinių žaliavų rūšiavimo akcijas, tačiau reali padėtis liūdna. Šių žaliavų konteineriai perpildyti, nes atliekų vežėjams antrinių žaliavų išvežimas yra nuostolingas. Todėl jos mūsų rajone išvežamos tik vieną kartą per mėnesį. Norėdama, kad antrinių žaliavų konteinerius vežėjai tuštintų dažniau, jiems primokėti turėtų Savivaldybė. Neišvengiamai tada padidėtų ir mokestis eiliniams piliečiams.
Bloga situacija ir su padangomis, kurias vairuotojai neretai išmeta tiesiog pakelės grioviuose. Padangas Vilkaviškyje superka UAB „Onorė“, tačiau bėda – ta pati: suvalkiečiai pinigus įpratę mokėti už tai, ką gauna, o ne už tai, ko atsikrato. Ir čia ieškoma išeities: buvo apvažiuotos seniūnijos, surinktos Pavembrių sąvartyne laikytos padangos. Jų išvežta trys automobiliai, iš viso – apie 40 tonų.
Kaina bus vienoda
Žmonės redakcijoje teiraujasi, kodėl mūsų rajone šiukšlių išvežimo paslauga tokia brangi, ar tokia pati situacija yra ir kituose rajonuose.
Kaip teigė D. Bunikis, mūsų apskrityje už šią paslaugą vienur mokama mažiau, kitur – brangiau.
Vilkaviškio daugiabučių namų gyventojai už šiukšlių išvežimą moka 5 Lt, individualių namų gyventojai mieste – 4,75 Lt, kaime – 3,80 Lt (už vieną gyventoją). Kazlų Rūdoje daugiabučių gyventojai moka 4,56 Lt, individualių namų – 3,22 Lt, Kalvarijoje atitinkamai – 4,06 Lt ir 2,28 Lt. Brangiausiai moka šakiečiai: tiek daugiabučių, tiek individualių namų gyventojai kas mėnesį moka po 5,15 Lt už vieną žmogų.
– Tačiau kai baigsis konkursai, kai bus nauji šios paslaugos teikėjai, kaina už atliekų išvežimą keisis, nes visoje apskrityje ji bus vienoda. Taigi tiems, kurie mokėjo mažai, ji smarkiai išaugs, – aiškino D. Bunikis.
S. Vabalas dar kartą priminė gyventojams, kad ilgesniam laikui išvykdami iš gyvenamosios vietos, pavyzdžiui, studijuoti ar dirbti, žmonės turėtų užsukti į Atliekų tvarkymo grupę, kuri yra įsikūrusi pašto pastate, ir apie tai perspėti darbuotojas. Tiems žmonėms už atliekas mokėti nereikės.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.