Kristina VAITKEVIČIENĖ
Trečiadienį Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centre surengtas seminaras apie tai, kaip galima pereiti prie ne žemės ūkio veiklos tiems, kurie vertėsi žemdirbyste, nušviestos alternatyvaus verslo skatinimo galimybės kaime pagal KP 2007–2013 metų programos trečios krypties priemones. Seminarą vedė ŽŪM Kaimo plėtros departamento Alternatyviosios veiklos priemonių koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Regina Voverytė.
Kryptis verslams kaime
Pasak lektorės, praeitais metais šalyje pagal šią kryptį surinkta tik 221 paraiška, Marijampolės apskrityje – tik 11. R. Voverytės nuomone, galbūt žmones klaidina pats programos priemonės pavadinimas „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“. Dalyvaujant priemonėse paramai gauti alternatyviam verslui plėtoti ūkininkavimo atsisakyti nereikės.
Anot ministerijos atstovės, Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) projekto trečia kryptis turi padėti išspręst socialines problemas ir skatinti darbo vietų atsiradimą kaime. Jai numatyta skirti 18,6 proc. visų KPP lėšų.
Trečiosios krypties tikslas įgyvendinamas pagal šias priemones: perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos, parama verslo kūrimui ir plėtrai (labai mažos įmonės), kaimo turizmo veiklos skatinimas ir kaimo atnaujinimas bei plėtra pagal „Leader“ metodą.
Paramos gavėjais gali būti ūkininkai arba labai mažos įmonės, finansuojama nuo 65 iki 75 proc. (sertifikuotiems tradiciniams amatams) projekto išlaidų. Supaprastinta tvarka (atsisakant verslo plano, nepasirašant paramos sutarties ir t. t.) galima prašyti paramos iki 150 tūkst. litų. Didžiausia galima paramos lėšų vienam projektui suma – per 690 tūkst. litų labai mažoms įmonėms bei ūkininkams ir per 207 tūkst. litų kaimo gyventojams.
Pirmoji priemonė
Nacionalinėje kaimo plėtros 2007–2013 metų strategijoje numatoma, kad iki 2013 metų kaimo gyventojų užimtumas ne žemės ūkio veikloje sieks 70 proc. Siekiant padidinti kaimo gyventojų pajamas, sumažinti gyvenimo lygio atotrūkį tarp miesto ir kaimo, būtina spartinti alternatyvių žemės ūkiui veiklų plėtrą kaime. Tam tikslui ir skirta pirmoji priemonė „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“, kuriai skirta 81 mln. eurų. Šios priemonės tikslas – didinti užimtumą kaimo vietovėse remiant žemės ūkio veiklos įvairinimą, paslaugų ir ne žemės ūkio veiklos sektorių plėtrą.
Pagal taisykles projektas turi būti įgyvendinamas kaimo vietovėje, o pareiškėjas privalo turėti reikiamą kvalifikaciją arba įsipareigoti išklausyti mokymo programą iki sutarties pasirašymo. Būtina įrodyti, kad prašantysis paramos atitinka ekonominio gyvybingumo kriterijų. Svarbu užsiimti žemės ūkio veikla ne trumpiau kaip 2 metus iki paraiškos pateikimo. Pajamos iš žemės ūkio veiklos turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų pajamų. Ūkininkas privalo turėti verslo liudijimą arba individualios veiklos pažymėjimą. Paramos prašanti įmonė turi būti registruota ir veikianti kaimo vietovėje.
Remia mažas įmones
Antrosios priemonės „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ tikslas – remti labai mažų įmonių kūrimąsi ir plėtrą skatinant ne žemės ūkio veiklas, sukuriančias naujas darbo vietas ir veiklas bei papildomų pajamų šaltinius kaime. Pareiškėjai turi atitikti pirmajai priemonei keliamus kriterijus.
Nacionalinėje kaimo plėtros 2007–2013 metų strategijoje numatoma, kad iki 2013 m. kaime galėtų veikti apie 10 tūkst. smulkaus ir vidutinio verslo įmonių, per 2007–2013 m. susikurtų 2000 naujų, iš kurių 70 proc., t. y. 1400, būtų labai mažos įmonės.
Ši priemonė yra investicinio pobūdžio. Parama teikiama šioms veikloms: paslaugos žemės ūkiui, amatų plėtra, amatų centrų įkūrimas ir plėtra, žemės ūkio produktų perdirbimas ir paruošimas realizacijai iš supirktų produktų.
Papildomai – kaimo
turizmas
Trečiosios priemonės „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“ tikslas – plėtoti kaimo turizmą, didinantį gyventojų užimtumą, papildomų pajamų šaltinį kaimo vietovėse, bei remti stovyklaviečių kaime įkūrimą. Didinant kaimo turizmo paslaugų įvairovę skatinama jungti tradicines žemės ūkio veiklos rūšis su paslaugomis turistams, pvz., ūkyje pagamintų šviežių ir sveikų maisto produktų tiekimas poilsiautojams, laisvalaikio paslaugos (vandens sportas, jodinėjimas arkliais, įvadinis kursas į tradicinę žemdirbystę ir pan.).
Pasak lektorės, taip kaimo gyventojai galėtų užsitikrinti ilgalaikį darbą ir papildomas pajamas. Atsižvelgiant į išaugusį poilsio kaime populiarumą ir siekiant rekreacinių paslaugų įvairovės, parama taip pat teikiama trumpalaikio poilsio ir nakvynės vietų kaime kūrimui.
Visų šių priemonių pagrindinis prioritetas – tradicinių amatų plėtros skatinimas. Įtraukiant į savo veiklą tradicinių sertifikuotų amatų elementus, galima gauti maksimalų paramos procentą.
Supaprastino reikalavimus
Kaip teigė R. Voverytė, ši kryptis nėra labai populiari, tad lieka neišnaudotų pinigų. Todėl buvo supaprastintos administravimo taisyklės: panaikintas reikalavimas prieš teikiant paramą atnaujinti žemės ūkio valdos duomenis, jei šie nepasikeitė, nereikia aplinkosaugininkų pažymų dėl išankstinio poveikio aplinkai, atsisakyta kai kurių dokumentų, pažymų, leista paskolas imti ne tik iš bankų, bet ir iš fizinių asmenų. Nepanaudojęs visos skirtos paramos sumos dėl sumažėjusių kainų, žmogus gali prašyti jas panaudoti kitoms tinkamoms išlaidoms finansuoti.
Pakeisti įsakymai, susiję su konkursų rengimu. Konkursas turi būti rengiamas, kai prekių ar paslaugų pirkimo vertė viršija 500 tūkst litų (be PVM), o darbų – 2,5 mln. litų. Jei sumos mažesnės, užtenka apklausos.
Supaprastinti reikalavimai ir naujai statomoms kaimo turizmo sodyboms. Anksčiau jos neturėjo būti arti pagrindinių asfaltuotų kelių, o dabar turi būti išlaikytas pusės kilometro atstumas nuo sodybos iki magistralinių kelių Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Panevėžys ir Saločiai–Kalvarija. Tiesa, sodybos plotas turi būti ne mažesnis nei 0,7 ha (įeina ir šalimais esanti dirbama žemė).
Kaimo plėtros departamento specialistė mano, kad iki metų pabaigos atsiras daugiau teikiančiųjų paraiškas pagal visas šias priemones, nes kol kas per visą šalį jų surinkta tik 19. Marijampolės apskrityje kaimo žmonės pateikę tik dvi paraiškas.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.