Birutė NENĖNIENĖ
Tradicija išblėso
Teiginys, jog ruduo – vestuvių metas, jau kuris laikas prasilenkia su realia situacija. Pastaraisiais metais daugiausia vestuvių atšokama vasarą – birželio, liepos, rugpjūčio mėnesiais. Pastaruoju metu vestuvių ir norų jas kelti beveik nesama – vyrauja visiškas „štilis“. Iki Naujųjų metų Civilinės metrikacijos skyriuje prašosi sutuokiamos dešimt porų, nėra paliktų prašymų nė vienam kitų metų pradžios mėnesiui, tik po vieną prašymą palikta gegužei ir birželiui, po keturis – liepos ir rugpjūčio mėnesiams.
Civilinės metrikacijos skyriaus vyr. specialistės Genovaitės Tilvikienės patirtis leidžia manyti, jog pastariesiems dviem vasaros mėnesiams vestuvių laikas numatomas iš anksto, nes tuomet dėl vestuvių gausos sunku gauti vietą pokyliams. Palikusieji prašymus tuoktis gerokai iš anksčiau užsiprašo ir patalpas vestuvių puotai.
Didžiulė pasiūla
Tiek internetinėse svetainėse, tiek kas ketvirtį išleidžiamame daugiau kaip šimto puslapių visos Lietuvos civilinės metrikacijos skyriuose nemokamai platinamame žurnale „Santuoka.lt“ bei kituose panašiuose leidiniuose akys raibsta nuo informacijos ir pasiūlymų, kaip įsimintiniau, prašmatniau surengti vestuves, į ką atkreipti ypatingą dėmesį, ko nepamiršti, kaip sutaupyti.
Įvairiausios firmos siūlo aprangą, grožio paslaugas, transportą, fotografus ir operatorius, muziką, kvietimus, žiedus, gėles, fejerverkus, šventės vietas bei jų papuošimą ir t. t.
Pagal galiojančius įstatymus Civilinės metrikacijos skyriuose santuoka registruojama praėjus ne mažiau kaip vienam mėnesiui nuo prašymo padavimo dienos. Minėtame žurnale yra nurodyta ir tai, jog vyskupijose sužadėtiniai kviečiami dalyvauti rengimosi santuokai programoje. Žinoma, jei jie rengiasi savo santuoką palaiminti Katalikų bažnyčioje. Tačiau žurnale tie keli kuklūs sakinukai tiesiog pasimeta tarp reklamuojamos spalvingos vestuvių atributikos ir įvairių paslaugų.
Pasiruošimui skiriami
trys mėnesiai
Besiruošdami atsakingiausiam savo gyvenimo įvykiui – santuokai, jaunuoliai neretai lieka žiopčioti kaip ant kranto išmestos žuvys, kada išgirsta, jog Katalikų bažnyčios reikalavimai yra kitokie nei civilinės įstaigos.
Lietuvos vyskupų konferencijos sprendimu besiruošiantieji bažnyčioje tuoktis jaunuoliai privalo bent prieš tris mėnesius kreiptis į vieno iš besituokiančiųjų parapijos kunigą. Tie trys mėnesiai skirti pasiruošimui, nes Santuokos sakramentą gali priimti tik pakrikštytieji, sulaukę 18 metų, nesaistomi galiojančios bažnytinės santuokos ir neturintys kitų kliūčių. Per tą laiką jaunuoliai turi pasirūpinti liudijimais apie suteiktus Krikšto, Sutvirtinimo sakramentus, leidimu tuoktis už parapijos ribų (jei tuokiamasi ne savo parapijoje) ir pažyma apie išklausytus pasirengimo santuokai kursus. Kursuose turi dalyvauti abu sužadėtiniai.
Vyskupų konferencijos sprendimu nuo šių metų vyskupijų šeimų centruose sužadėtiniai santuokai rengiami pagal naują programą.
Savanoriai gilina žinias
Pagal naująją pasirengimo Santuokos sakramentui programą sužadėtiniai ruošiami ir Vilkaviškio dekanato šeimos centre. Kursai vyksta kiekvieno mėnesio paskutinį šeštadienį ir sekmadienį.
Sužadėtiniams užsiėmimus vesiantys savanoriai jau lankė Lietuvos šeimos centro organizuotus kursus, kurie vyko Marijampolėje. Dalis savanorių dalyvavo rugpjūčio pradžioje organizuotoje šeimų stovykloje Birštone. Spalio 10–11 dienomis savanorių mokymai vyko ir Vilkaviškyje. Juos vedė Lietuvos šeimos centro direktorė Dalia Lukėnienė. Užsiėmimuose dalyvavo apie dvidešimt žmonių. Vilkaviškiečiams Šeimos centro direktorė paliko paskaitoms reikalingos literatūros, plakatų, dalijamosios informacijos sužadėtiniams.
Lietuvos šeimos centras šiuos užsiėmimus, kaip ir ankstesniais metais, vilkaviškiečiams gali vesti gaudamas paramą iš Vokietijos fondo „Renovabis“. Naujosios sužadėtinių rengimo programos įgyvendinimui pritarė bei ją parėmė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos vyskupų konferencija.
Spalio 24–25 dienomis, t. y. ateinantį savaitgalį, Vilkaviškyje mokymai bus tęsiami. Buvusi ilgametė Lietuvos šeimos centro direktorė, socialinių mokslų daktarė, lektorė Nijolė Liobikienė išdėstys temą apie krikščioniškąjį požiūrį į lytiškumą, bažnyčios mokymą apie santuokinį gyvenimą. Taip pat ji analizuos vaisingumo pažinimo, natūralaus šeimos planavimo, kontracepcijos, nevaisingumo temas.
Paskutinis mokymų ciklo seminaras numatytas lapkričio 7–8 d. Užsiėmimus ves daugelio straipsnių autorė, Lietuvos šeimos centro psichologė Z. Vasiliauskaitė. Šie seminarai vyks Vilkaviškio dekanato šeimos centre. Savanoriai ir norintieji pagilinti savo žinias bei prisidėti prie atsakingo darbo perteikiant jaunimui krikščionišką požiūrį į šeimą kviečiami išnaudoti puikią progą.
Naudinga patirtis
Spalio 10–11 dienomis Vilkaviškyje vykusiame seminare dalyvavo ir paskaitą apie Bažnyčios požiūrį į santuoką išdėstė kunigas Juozas Fakėjevas, kuruojantis Vilkaviškio vyskupijos šeimos centro veiklą. Kunigas minėjo skaudžią tiesą, jog, Teisingumo misterijos duomenimis, išsiskiria maždaug pusė susituokusių šeimų.
„Susituokimas bažnyčioje porų neapsaugos nuo skyrybų, jei jaunuoliai blaiviai neįvertins santuokinio gyvenimo atsakomybės, jei tik sukandę dantis iš pareigos lankys pasirengimo santuokai kursus. Jei kursus lankyti yra kančia, geriau tegul nesituokia bažnyčioje ir neišniekina Santuokos sakramento. Nėra tragedija, jei lankantieji pasiruošimo santuokai kursus diskutuoja, svarsto, net prieštarauja paskaitininkams. Šių kursų tikslas yra priartinti jaunimo supratimą prie to, kad bažnyčia laimina jų būsimą šeimą ir nori duoti gaires, kaip galima pasielgti, kur ir kaip ieškoti sprendimų įvairiais atvejais“, – kalbėjo kunigas.
Klausydamiesi Dalios Lukėnienės seminaro dalyviai džiaugėsi įgyjantys ir asmeniškai reikalingos patirties bei gilesnio suvokimo, kaip kiekvieną žmogų brandina sunkumai ir krizės. Tačiau tikroji branda ateina iš vaikystės, iš savo šeimos. Lektorė apgailestavo, kad kuo toliau, tuo mažiau mūsų visuomenėje brandumo. Ji atkreipė dėmesį į tai, kaip kiekvienuose namuose yra svarbu kalbėtis ir išklausyti vienam kitą, kad svarbiau yra pasidalyti jausmais nei aptarinėti faktus.
Mes gyvenime viską renkamės, taip pat – ir kitą asmenį šeimos gyvenimui. Santuokoje svarbu prisitaikyti vienam prie kito, nes antraip, psichologų nuomone, nenoras keistis tampa dažna skyrybų priežastimi.
Seminaro dalyviams giliau įstrigo teiginiai apie sugebėjimą vienas kitam atleisti, apie tai, jog kiekvieno sutuoktinio gyvenimo tikslas yra vis labiau mylėti savo antrąją pusę.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.