Lapkričio 23 dieną mūsų šalyje minima Lietuvos karių diena. Alvite, kuriame yra nuo 1937 metų išlikęs paminklas savanoriams ir savanorių kapinės, ši diena pažymima ypatingai. Dar prieškario Lietuvoje susiformavusias Lietuvos kariuomenės savanorių pagerbimo tradicijas tęsia Alvito pagrindinės mokyklos mokiniai, Šeimenos seniūnija ir aplinkinių kaimų bendruomenės. Nepaisydami, koks tądien būna oras – dargana, šaltis ar rudeniška giedra, mokiniai, kariškiai ir gausus būrys svečių renkasi prie mokyklos ir darnia kolona žygiuoja į Alvito kapines pagerbti savo krašto savanorių atminimo, prisiminti jų žygius.
Kapinėse moksleiviai – kaip kadaise nepriklausomybės gynėjai poste – sustingsta prie savanorių kapų garbės sargyboje. Šis renginys – tai tikra pilietiškumo ir patriotiškumo pamoka. Šiais metais jau devintą kartą susirinksime Alvito savanorių kapinėse prisiminti garbingos praeities.
Mūsų kariuomenė kūrėsi ir augo kartu su valstybe. Lietuvos kariuomenės istorija – neatsiejama nuo tautos kelio į laisvę ir nepriklausomybę. „Sąmoninga tauta savo praeityje randa stiprumo, ji gyvena dabartimi, o kuria ateičiai“, – sakė K. Binkis. Šie žodžiai mums skamba ypač prasmingai, kai minime Lietuvos kariuomenės įkūrimo 91-ąsias metines ir prisimename garbingą jos istoriją, lyginame tada buvusį žmonių ir besikuriančios valstybės vadovų patriotizmą su dabartimi.
1918 metais, kai vokiečiams pradėjo nesisekti frontuose, lietuviai pasinaudojo susidariusia padėtimi ir sustiprino kovą dėl realios Lietuvos nepriklausomybės. Diplomatinių priemonių neužteko, todėl reikėjo sutelktos jėgos nepriklausomybei įtvirtinti ir apginti. Tokia jėga buvo kariuomenė. 1918 m. spalio mėnesį Lietuvos Valstybės Taryba slapta nuo okupacinės vokiečių valdžios įsteigė Apsaugos komisiją, kuri rengė kariuomenės organizavimo planus, kvietė karininkus ir savanorius. 1918 m. spalio 16 dieną į Vilnių atvyko pirmieji 16 vyrų. Pėstininkų pulko vadu buvo paskirtas V. Grigaliūnas-Glovackis. 1918 m. lapkričio 23 d. ministras pirmininkas A. Voldemaras pasirašė įsakymą dėl Lietuvos kariuomenės įkūrimo. Alytuje formuojamo 1-o pėstininkų pulko vadu paskirtas plk. J. Galvydis-Bukauskas.
Išleidus pirmąjį įsakymą, buvo skubiai organizuojami kariuomenės būriai. Vilkaviškio krašto vyrai rinkosi Vilkaviškyje, o toliau traukė į Kauną.
Iš Vilkaviškio apskrities savanoriais išėjo apie 1200 vyrų, iš jų 95 buvo vyrai iš Alvito valsčiaus kaimų. Tai buvo paprasti, niekada rankose neturėję ginklo žmonės – žemdirbiai, amatininkai, moksleiviai, vyrai nuo 17 iki 23 metų amžiaus. Kauno komendantūroje užregistruota ir vienintelė moteris – Uršulė Pailickaitė iš Dūmelių kaimo.
Didžiulį alvitiečių patriotizmą rodo tai, kad iš penkių šeimų į kariuomenę savanoriais išėjo po du sūnus – tai Stasys ir Viktoras Bernotaičiai, Juozas ir Pijus Grumbliai, Matas ir Jurgis Mačiulaičiai, Juozas ir Kazys Malskiai, Juozas ir Matas Rinkevičiai.
Kaip rodo Valstybės archyvo dokumentai, nuo Nepriklausomybės kovų pradžios iki 1921 metų kovose žuvo, dingo be žinios ar mirė nuo žaizdų ir ligų pusantro tūkstančio Nepriklausomybės kovų dalyvių. Tarp jų buvo 146 Vilkaviškio apskrities ir 29 Alvito krašto savanoriai, žuvę mūšiuose prie Seinų, Jiezno ar Radviliškio.
Dauguma savanorių po kovų sėkmingai grįžo namo, gavo žemės ir kūrė savo gyvenimą. Kai kurie, neradę laimės savo krašte, pasitraukė į Vakarus, šeši frontuose praradę sveikatą netrukus mirė.
Alvitiečiai visada gerbė laisvės kovotojų atminimą, iš jų mokėsi meilės savo žemei, savo Tėvynei. Jie sovietmečiu išsaugojo savanorių kapines ir šaulių vado kpt. V. Tarasonio iniciatyva pastatytą paminklą. Dabar savanorių kapinėse ilsisi 14 Nepriklausomybės kovų dalyvių. Savanorių uždegta Tėvynės meilės ugnis dešimtmečiais neišblėso, ji rusena krašto žmonių širdyse, perduodama iš kartos į kartą.
Kviečiame visus, kam brangi mūsų tautos praeitis, dalyvauti savanorių atminimo pagerbimo renginyje, kuris įvyks lapkričio 23 dieną Alvite. 11.30 val. rikiuosimės prie mokyklos ir žygiuosime į kapines. 12 val. vyks savanorių pagerbimas kapinėse. Pasibaigus minėjimui, visus renginio dalyvius „Senų vežimų“ klubas pavaišins kareiviška sriuba.
Elena RUPEIKIENĖ
Alvito pagrindinės mokyklos mokytoja, kraštotyrininkė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.