Kas yra gripo A(H1N1)v virusas?
Gripo A(H1N1)v virusas – tai naujas gripo viruso potipis, sukeliantis žmonių susirgimus. Jo sudėtyje yra kiaulių, paukščių ir žmonių gripo viruso genų segmentų. Tokios sudėties gripo virusas dar niekada anksčiau nebuvo nustatytas.
Kuo skiriasi pandeminis A(H1N1)v gripas nuo kiaulių gripo?
Kiaulių gripas – ūmi kiaulių kvėpavimo takų liga, sukelta A tipo gripo viruso. Kiaulių mirtingumas nuo šio gripo yra mažas, kiaulės paprastai pasveiksta per 7–10 dienų. Kiaulių kilmės gripo virusas sukelia infekciją laukiniams ir naminiams paukščiams, arkliams ir žmonėms. Tarp rūšių virusas perduodamas retai. Iki šiol iš kiaulių buvo išskirti 3 gripo A viruso potipiai: H1N1, H1N2 ir H3N2.
Žmonių susirgimai kiaulių gripu nustatomi epizodiškai nuo XX a. šeštojo dešimtmečio. Dažniausiai juo sirgo žmonės, turintys tiesioginį kontaktą su kiaulėmis (pvz., dirbantys kiaulių fermose ir pan.). Iš viso nuo 1958 m. Europoje užregistruota 17 tokių atvejų.
Pažymėtina, kad kiaulių gripas neperduodamas žmogaus žmogui. O gripu A(H1N1)v sergantis žmogus užkrečia kitus žmones.
Kokie gripo A(H1N1)v simptomai?
Simptomai panašūs į įprasto sezoninio gripo sukeliamus simptomus: karščiavimas, kosulys ar sloga, gerklės skausmas, galimi raumenų ir galvos skausmai, šaltkrėtis, nuovargis, vėmimas ar viduriavimas (šie simptomai nėra įprasti sergant sezoniniu gripu, tačiau pasireiškia daliai sergančiųjų pandeminiu gripu). Retais atvejais sergant gripu gali išsivystyti sunkios komplikacijos, net jei nesergama jokiomis lėtinėmis ligomis. Pandeminiu gripu A(H1N1)v užsikrečiama taip pat kaip ir sezoniniu gripu: oro lašeliniu keliu, kai sergantis žmogus kosi ar čiaudi, netiesiogiai per aplinkos daiktus ar per nešvarias rankas.
Kaip ilgai sergantis žmogus gali užkrėsti kitus?
Pandeminio gripo A(H1N1)v inkubacinis periodas (laikotarpis nuo užsikrėtimo iki susirgimo) trunka nuo vienos iki septynių dienų. Sergantis suaugęs žmogus gali užkrėsti kitus apie penkias dienas nuo susirgimo pradžios. Vaikams užkrečiamumo laikotarpis, manoma, trunka 7 dienas. Tačiau potencialiai pavojingu sergantysis laikomas tol, kol jam pasireiškia gripo simptomai.
Gripo A(H1N1)v, kaip pandeminio gripo viruso, plitimą lemia tai, kad didžioji dalis žmonių neturi jokio imuniteto šiam virusui (kitaip nei sezoniniam gripui, kuriam kiekvienais metais tam tikra dalis žmonių įgyja imunitetą).
Gripo pandemijos metu didžioji dalis sergančiųjų serga lengvomis formomis, dalis žmonių gali net ir neturėti jokių gripo simptomų. Tačiau nedidelei sergančiųjų daliai išsivysto sunkios gripo formos ir komplikacijos, galimi mirties atvejai.
Ar yra vakcinų, kuriomis galima skiepytis nuo gripo A(H1N1)v?
Pandeminio gripo A(H1N1)v vakcinos jau registruotos keliose šalyse: Australijoje, Kinijoje, JAV. Europos Sąjungoje po teigiamo Medicininių produktų, skirtų naudoti žmonėms, komiteto mokslinio įvertinimo Europos vaistų vertinimo agentūroje (EMEA) užregistruotos trys pandeminio gripo vakcinos: „Focetria®“ (gamintojas „Novartis“), „Pandemrix®“ (gamintojas „GlaxoSmithKline“) ir „Celvapan®“ (gamintojas „Baxter“).
Ar sezoninio gripo vakcina apsaugo nuo pandeminio gripo A(H1N1)v?
Nors esama kai kurių panašumų tarp sezoninio gripo A(H1N1), kurio antigenų yra sezoninio gripo vakcinos sudėtyje, ir pandeminio gripo virusų, tačiau sezoninio gripo vakcina neapsaugo nuo pandeminio gripo A(H1N1)v.
Ar gripas A(H1N1) išgydomas?
Iki šiol didžioji dalis susirgimų gripu A(H1N1)v pasireiškė lengvomis klinikinėmis formomis, kai pasveikstama savaime. Gripas A(H1N1)v gali būti gydomas antivirusiniais vaistais (neuraminidazės inhibitoriais), kurie palengvina simptomus ir sutrumpina ligos trukmę. Antivirusiniai vaistai yra svarbūs gydant sunkias ligos formas.
Ar virusas gali būti atsparus antivirusiniam gydymui?
Keliose šalyse buvo užregistruota atvejų, kai pandeminio gripo A(H1N1)v virusas buvo atsparus antivirusiniam gydymui. Tačiau iki šiol tai buvo tik pavieniai atvejai ir manoma, kad šio viruso potipio žmogus žmogui neperduoda.
Ką turėtume daryti, kad neužsikrėstume?
Siekiant apsisaugoti nuo užsikrėtimo ūmiomis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, tarp jų – ir gripu, yra rekomenduojamos kasdienės įprastinės priemonės. Dažnai plaukite rankas su muilu ir vandeniu (neskubėkite, tai turėtų trukti ne trumpiau kaip dvidešimt sekundžių) arba valykite jas, ypač nusikosėję ar nusičiaudėję, su dezinfekavimo priemonėmis, kurių sudėtyje yra alkoholio.
Stenkitės išsaugoti gerą bendrą sveikatos būklę, gerai išsimiegokite, būkite fiziškai aktyvūs, rūpinkitės psichine sveikata, valdykite stresą, gerkite daug skysčių ir valgykite visavertį maistą.
Stenkitės neliesti paviršių, kurie gali būti užteršti gripo virusu. Venkite liesti rankomis akis, nosį ar burną, nes virusai dažnai plinta, kai žmogus paliečia ką nors, kas užteršta mikrobais, o po to liečia savo akis, nosį ar burną. Venkite kontaktų su sergančiais žmonėmis ir masinių žmonių susibūrimo vietų.
Kokios asmenų grupės turi didesnę riziką susirgti sunkiomis gripo formomis?
Maža dalis iš užsikrėtusiųjų pandeminiu gripu sirgo sunkiomis ligos formomis, tam tikra jų dalis buvo gydomi ligoninėse, kai kurie iš jų mirė, nepriklausomai nuo to, kad medicininė pagalba buvo suteikta.
Daugiausiai tai buvo žmonės, priklausantys rizikos grupėms: sergantys diabetu, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, turintys didelį nutukimo laipsnį, nėščios moterys, maži vaikai (ypač iki 2 metų amžiaus).
Pažymėtina, kad retais atvejais sunkiomis ligos formomis sirgo ar net mirė anksčiau buvę visiškai sveiki žmonės. Tokių atvejų užregistruota ir Europoje.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.