Tapkime draugais!

Nepageidaujamas kalėdines dovanas galima grąžinti

Paskelbė:

Paskelbta:


Kasmet milijonai litų išleidžiama kalėdinėms dovanoms. Kai kurios jų bus nepanaudotos, nepageidaujamos ar net nekokybiškos. Šiuo laikotarpiu svarbu prisiminti vartotojų teises ir jomis naudotis apsiperkant ne tik Lietuvoje, tačiau ir bet kurioje kitoje ES valstybėje ar internetu.

ES inicijuota vartotojų informavimo kampanija „Žinok savo teises ir laimėk“ užsakė visuomenės nuomonės apklausą apie planuojamas kalėdines išlaidas, kurios metu apklausti 1005 respondentai.

Apklausa rodo, kad dauguma šeimų kalėdinėms dovanoms planuoja išleisti iki 50 Lt (40,3 proc.). 23,4 proc. skirs 51–100 Lt ir tik 1,9 proc. dovanos dovanas, brangesnes nei 700 Lt. Įdomu, jog beveik 29 proc. žmonių Kalėdoms yra gavę dovanų, kurių jiems nereikėjo arba kurios jiems nepatiko.

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Teisės skyriaus vedėjo pavaduotoja Giedrė Mickutė teigia, jog gavus nepageidaujamą dovaną nebūtina galvoti, kur ją dėti ar kaip padovanoti kam nors kitam. Lietuvoje daugelį nepatikusių prekių per 14 dienų galima pakeisti ar grąžinti ir atgauti sumokėtus pinigus. Ši teisė negalioja maisto produktams, kosmetikai, knygoms, apatiniam trikotažui, vaikiškiems drabužiams, juvelyriniams dirbiniams, baldams ir pan. Vartotojai taip pat negali apsigalvoti, jei prekė panaudota, sugadinta ar prarado prekinę išvaizdą.

Tačiau jei prekė yra nekokybiška, vartotojai turi teisę ją grąžinti per 2 metus. Iki 2009 m. lapkričio pabaigos Valstybinė ne maisto produktų inspekcija gavo 2101 vartotojo skundą. Dauguma jų buvo dėl netinkamos kokybės prekių: elektros prietaisų, odos gaminių ar batų, baldų. Kalėdiniu laikotarpiu ir po jo vartotojų skundų skaičius išauga. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos duomenimis, 47 proc. vartotojų, įsigiję netinkamos kokybės prekę, nutraukia pirkimo–pardavimo sutartį ir susigrąžina sumokėtus pinigus, 13 proc. – nekokybišką prekę pakeičia kokybiška, 11 proc. vartotojų neatlygintinai pašalinami prekės trūkumai, tik 2 proc. sumažinama prekės kaina.

Norintiesiems grąžinti nepageidaujamas ar nekokybiškas prekes būtina įrodyti prekės pirkimą. Paprasčiausia pateikti kasos kvitą, tačiau tinka ir bet kuris kitas pirkimą pagrindžiantis dokumentas.

„Nors Lietuvoje neįprasta kartu su kalėdine dovana įteikti ir kvitą, tačiau taip būtų paprasčiau grąžinti nepatikusią ar netikusią dovaną“, – pataria Giedrė Mickutė.

Europos vartotojų centro (EVC) direktorė Viktorija Ostrauskienė pabrėžia, kad vartotojai turi tokias pat ar panašias teises pirkdami ir kitose ES šalyse. EVC padeda išspręsti problemas, susijusias su prekių ar paslaugų pirkimu kitose ES šalyse. Iki lapkričio pabaigos EVC gavo 155 skundus. Daugiausiai skundų yra dėl Lenkijoje, Vokietijoje, Belgijoje ar Jungtinėje Karalystėje pirktų prekių garantinio aptarnavimo.

Kalėdines dovanas perkantieji internetu ar iš katalogų turi ne tik tokias pat teises, kaip ir perkantieji iš parduotuvių, bet netgi gali reikalauti daugiau. Vartotojai gali apsigalvoti ir grąžinti nepageidaujamą dovaną per 7 darbo dienas nuo dovanos gavimo. Lietuvoje pardavėjas privalo priimti prekę ir grąžinti sumokėtus pinigus per 15 dienų – vartotojams nereikia mokėti už prekių siuntimą atgal. Tačiau reikėtų būti atidiems perkant prekes iš elektroninės parduotuvės, esančios kitoje ES valstybėje: gali būti, kad teks ilgiau laukti, kol jūsų pinigai bus grąžinti.

Vartotojų informavimo kampanija „Žinok savo teises ir laimėk“ primena, jog pastebėję prekės trūkumą turite kaip galima greičiau pateikti skundą. Pirmiausiai kreipkitės į pardavėją. Jei jis atsisako nagrinėti jūsų skundą, pateiktą žodžiu, pateikite rašytinį skundą, jame išdėstykite problemą ir savo reikalavimus. Jei pardavėjas neatsako per 10 dienų ar jo atsakymas jūsų netenkina, kreipkitės į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją (nemokamas tel. 8 800 55 551, www.vnmpi.lt).

Jei netinkamos kokybės prekę įsigijote kitoje ES šalyje, jūs turite tas pačias pagrindines vartotojo teises, būtent: 2 metų garantiją, teisę pakeisti ar grąžinti netinkamos kokybės prekę, žinoti aiškią kainą. Skirtingos ES valstybės vartotojams gali suteikti daugiau, bet ne mažiau teisių nei reikalauja ES. Jei kyla problemų, pirmiausia vartotojas turi kreiptis į pardavėją ar jo atstovą Lietuvoje. Jei jis jūsų problemos neišsprendžia, kreipkitės į Europos vartotojų centrą Lietuvoje (Odminių g. 12, Vilnius, tel. (8 5) 265 03 68, el. paštas: info@ecc.lt, www.ecc.lt) ar EVC bet kurioje kitoje ES valstybėje, Norvegijoje arba Islandijoje.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content