Tapkime draugais!

Policijos projektas kaimynus privertė susipažinti

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

„Čia gyvena vieningi ir budrūs kaimynai. Teritorija stebima ir saugoma. Nebūk abejingas – apie teisės pažeidimus nedelsdamas pranešk policijai“ – tokią informaciją skelbiančias didžiules lentas jau galima pamatyti prie kai kurių daugiabučių namų, kaimų ir miestelių teritorijose. Informacinės lentos statomos ten, kur susibūrė saugios kaimynystės grupės.

Nors mūsų šalyje „Saugios kaimynystės“ projektas dar žengia pirmuosius žingsnius, pasaulyje tai nėra naujiena. Jau prieš kelerius metus šio projekto sėkme ir sumažėjusiu nusikalstamumu džiaugėsi Anglijos, Vokietijos, kitų Europos Sąjungos valstybių policijos pareigūnai bei patys gyventojai. Tyrimu įrodyta, kad tada, kai patys gyventojai imasi atsakomybės rūpintis savo namų saugumu ir išdrįsta policijai pateikti informaciją apie įtartiną veiklą savo kaimynystėje, poveikis būna kur kas veiksmingesnis.

Jau 11 saugios kaimynystės komandų susikūrė ir mūsų rajone, 6 iš jų – Vilkaviškio mieste, po vieną – Kybartuose, Pilviškiuose, Virbalyje, Girėnuose. Paskutinieji saugios kaimynystės grupę subūrė gražiškiečiai, savo kailiu patyrę, kaip vienas po kito buvo apvogta keliolika kaimynų, ir panorę bendrai ginti savo turtą. Pareigūnai džiaugiasi, jog išgirdę apie naują projektą gyventojai patys rodo iniciatyvą.

Į saugios kaimynystės grupes paskatinti burtis žmonės prisipažįsta, kad jau dabar pajuto naudą – artimiau susipažino ir pradėjo bendrauti su kaimynais. Juk ne paslaptis, jog daugelis nežinojo net greta gyvenančio žmogaus vardo, pavardės, neturėjo supratimo, kaip prireikus jį surasti.

– Prisipažinsiu, kad anksčiau niekada neatkreipdavau dėmesio, kas ateina pas kaimynus į svečius, nežinodavau, kada jie išvyksta į darbą ar atostogauti, – pasakojo vieno Pilviškių gatvės daugiabučio gyventoja. – Kai pas viršuje gyvenančius kaimynus prakiuro vamzdis ir vanduo persisunkė per mano lubas, net nežinojau, kur ieškoti buto šeimininkų.

Kita daugiabučio gyventoja džiaugėsi per „Saugios kaimynystės“ projektą netgi artimai susibičiuliavusi su iki tol tik iš matymo pažinota jaunų kaimynų šeima.

– Dabar žinau, kada kaimynai būna darbe, kada iš mokyklos grįžta jų vaikai, o savaitgaliui išvykdami į tėviškę netgi apie tai praneša ir dar paprašo pašerti jų katiną, – artimais santykiais negalėjo atsidžiaugti pensininkė.

Kartą pamačiusi kaimynų butą rakinančią nepažįstamą moterį, pensininkė pranešė šeimininkams. Nors išaiškėjo, jog tai – giminaitė, šeima padėkojo budriai kaimynei, o ši jau įsiminė giminaitę ir dabar sutikusi netgi pasisveikina.

Policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkė Kristina Siriūnienė sakė, kad policija sulaukia įvairiausių pranešimų iš uolių „Saugios kaimynystės“ grupių narių. Nors žmonės kartais įtartinais palaiko niekuo dėtus asmenis, vis dėlto tai kur kas geriau nei abejingumas. Saugi kaimynystė grindžiama bendradarbiavimo principu. Susibūrusios grupės nariai prižiūri ir stebi bendruomenės teritoriją, įtartinus asmenis ar veiklą, atkreipia dėmesį į grįžusiuosius iš įkalinimo vietų.

Grupių nariams pareigūnai organizavo specialius mokymus, aiškino, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kaip dažniausiai elgiasi nusikaltėliai bei blogų kėslų turintys žmonės. Todėl gyventojai dabar dažniau atkreipia dėmesį, jei pro kiemą daug kartų pravažiuoja svetimas automobilis, jei jis keistai pastatomas ar pas kaimyną į kiemą mašinos nuolat įrieda atbuline eiga, lankosi nepažįstami žmonės. Į tokius dalykus atkreipę dėmesį kaimynai policijai jau padėjo išaiškinti kontrabandinių prekių „parduotuvę“ namuose įsteigusį asmenį, pilstuko prekiautojus ir kt. pažeidėjus.

Visi „Saugios kaimynystės“ grupių nariai gauna policijos atmintines. Jose parašyta, ką daryti, jei, pavyzdžiui, jūsų namo kieme paliekamas techniškai netvarkingas, neeksploatuojamas automobilis, kaimynas netinkamai prižiūri savo augintinį ar nuolat rūko bei teršia laiptinėje, ir kur tokiais atvejais kreiptis. Taip pat dalijami lankstinukai, kuriuos būtina užpildyti: įsirašyti artimiausių kaimynų, policijos apylinkės inspektoriaus, seniūnijos atsakingų darbuotojų pavardes bei telefonų numerius.

Prevencijos poskyrio viršininkė įsitikinusi, kad tokie projektai ir priemonės visuomet duoda rezultatų. Netgi informacinės lentos prie „Saugios kaimynystės“ projekte dalyvaujančių namų blogų kėslų turinčiam asmeniui parodo, kad ši vieta saugoma ir stebima. Be to, į projekte dalyvaujančių žmonių gyvenamas vietoves dažniau atvyksta policijos pareigūnai, nes nuolat bendraudami turi informacijos apie bendruomenės organizuojamus renginius, gyventojų socialines problemas, rizikos grupėms priklausančius asmenis. Tad burtis ir jaustis saugesniems tikrai verta.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content