Tapkime draugais!

Naujoji išmokų skyrimo tvarka – ir sąžiningumo pasitikrinimas

Paskelbė:

Paskelbta:


Birutė NENĖNIENĖ

Nuo sausio 1 d. pakeistas Išmokų vaikams įstatymo atitinkamas straipsnis ir įsigaliojo Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinasis įstatymas. Numatoma, kad pakeitimai galios iki 2011 m. gruodžio 31 dienos.

Trys gavėjų grupės

– Išmokas vaikams, kaip ir anksčiau, gaus trys gavėjų grupės, tačiau skirsis išmokamų sumų dydžiai, – apie naujoves aiškino Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Danutė Grabauskienė. – Vaikui nuo gimimo dienos iki jam sukaks dveji metai bus skiriama 0,75 bazinės socialinės išmokos (BSI – 130 Lt) – 97,5 Lt per mėnesį. Tačiau ši išmoka bus mokama tik su sąlyga, jei šeima už tą vaiką negauna socialinio draudimo motinystės (tėvystės) pašalpos. Arba ją gauna, tačiau ši pašalpa yra mažesnė negu 1,5 valstybės remiamų pajamų (VRP – 350 Lt) dydžio, tai yra 525 litai.

Antrajai gavėjų grupei priklauso visos šeimos, kuriose auga vaikų nuo 2 iki 7 metų. Per mėnesį vaikui skiriama 0,4 BSI dydžio – 52 litų – išmoka. Tačiau ir šiuo atveju įtakos turi vidutinių pajamų vienam asmeniui per mėnesį dydis – jos turi būti mažesnės nei 525 litai.

Trečiajai gavėjų grupei priklauso šeimos, kuriose auga vaikai nuo 7 iki 18 metų amžiaus. Tačiau mokama tik toms šeimoms, kuriose auga trys ir daugiau vaikų. Į trijų ir daugiau vaikų kategoriją įeina ir mokslo įstaigų dieniniuose skyriuose besimokantys vaikai iki 24 metų. Į šią kategoriją įeina ir globojami svetimi vaikai, tačiau globotiniai kasmėnesinės išmokos po 52 litus negaus, nes jiems skiriami kiti pinigai – globos išmoka.

Mažiau „popierių“

– Ar keičiasi pašalpų atsiėmimo tvarka?

– Didelė dalis tėvų pašalpas atsiimdavo grynais pinigais kasoje. Jau nuo šių metų pradžios pageidaujame, kad pašalpų gavėjai seniūnijoms pateiktų savo sąskaitos numerį bet kuriame banke. Norėdami gauti daugiau informacijos ar pasiaiškinti rūpimus klausimus, žmonės gali kreiptis į savo seniūnijos socialinio darbo organizatorių.

– Ar patenkantieji į turinčiųjų teisę gauti išmokas vaikams kategorijas turi naujai pateikti prašymus, kitus reikalingus dokumentus?

– Nuo šių metų pažymų apie gaunamas pajamas pateikti nereikės. Žmonės parašys prašymą ir po juo pasirašys, jog pateikia teisingus duomenis. Tai reiškia, kad žmonės patys testuos savo pajamas. Dėl išmokų gali kreiptis tie, kurių pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 525 litų. Jokio papildomo dokumento į seniūniją socialiniam darbuotojui nereikės pateikti.

– Tai palengvinimas žmogui, tačiau kas bus, jei pilietis pasielgs nesąžiningai?

– Privalės sugrąžinti neteisėtai gautas išmokas. Kas trys mėnesiai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atliks patikrinimus – iš visų institucijų bus surenkama informacija apie gautas pajamas. Toks patikrinimas jau buvo atliktas pernai, po to, kai nuo kovo 1 dienos iš dalies pasikeitė išmokų mokėjimo tvarka vyresniems nei trejų metų vaikams. Vilkaviškio rajone buvo surasta 181 šeima, neteisingai nurodžiusi pajamas.

Informacija internete

– Kokios yra tos šeimos pajamos, kurios skaičiuojamos skiriant išmoką vaikui?

– Sunku būtų visas išvardyti, jos suklasifikuotos į daugiau nei dvidešimt pozicijų. Ši ir kita išsami informacija apie išmokas yra paskelbta Savivaldybės internetiniame puslapyje www.vilkaviskis.lt.

– Tačiau kompiuteris ne visiems pašalpos gavėjams yra prieinamas.

– Galiu paminėti keletą svarbiausių, dažniausiai pasitaikančių punktų. Tai pajamos, susijusios su darbo santykiais, nedarbo socialinės išmokos, pensijos (senatvės, invalidumo, socialinė ir kt.), šalpos išmokos, išskyrus slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos ir tiksliniai priedai, valstybės ir iš kitų žinybų gautos pensijos, individualios veiklos bei žemės ūkio veiklos pajamos, gautos išmokos žemės ūkio veiklai, lėšos, gautos vaikui išlaikyti, ir t. t.

Skaičiai keisis

– Kiek rajono gyventojų praėjusiais metais turėjo teisę gauti išmokas vaikams? Kokios sumos vidutiniškai buvo išmokamos per mėnesį?

– Pavyzdžiui, per rugsėjo mėnesį išmokos buvo skirtos už 9075 vaikus, augančius 4970 šeimų. Bendra išmokų suma sudarė 698 394 Lt.

Už vieną vaiką išmokas gavo 2223 šeimos (išmokėta 156 319 Lt), už du – 1881 šeima (išmokėta 205 164 Lt). 930 šeimų augo trys ir daugiau vaikų, jose 3200 vaikų išmokėta 323 684 litai. Panašūs vidutiniški skaičiai buvo ir per paskutiniuosius praėjusių metų mėnesius.

– Kaip keisis šių išmokų gavėjų skaičius, vadovaujantis Išmokų vaikams įstatymo pakeitimais?

– Išmokas gaunančių gavėjų skaičius gerokai sumažės, nes aukščiau pakelta sąlygas išmokoms gauti nurodanti „kartelė“. Nuo 2009 m. kovo 1 d. buvo iš dalies pakeista išmokų mokėjimo tvarka vyresniems nei 3 metų vaikams, augantiems šeimose, kuriose yra vienas arba du vaikai. Išmoka buvo skiriama toms šeimoms, kurių pajamos kiekvienam šeimos nariui per mėnesį neviršijo trijų Vyriausybės remiamų pajamų (VRP) dydžio, tai yra 1050 litų. Dabar išmokos vaikams priklausys gauti tokiais atvejais, jei per mėnesį pajamos vienam šeimos nariui neviršija 1,5 VRP dydžio -– 525 litų.

Be to, sumažėjo amžiaus riba, iki kada mokamos pašalpos besimokantiems vaikams.

– Ar nepasikeitė tvarka ir išmokų mokėjimo terminai?

– Kaip ir anksčiau, išmoka vaikui skiriama ir mokama nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 praėjusių mėnesių nuo visų dokumentų, būtinų išmokai skirti, pateikimo dienos ir ne ilgesniam kaip dvylikos mėnesių laikotarpiui.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content