„Jokių problemų dėl sunkmečio nejaučiu. Uždarbis – tas pats, cukrinių runkelių plotus net padidinau du kartus, tai gal bus dar geriau, dabar pajamas tik skaičiuojame. O kai statybinės medžiagos ir statybininkų paslaugos atpigo, tai naudojuosi proga ir investuoju į savo valdas dar daugiau“, – iš ekonominės krizės pešantis tik naudos neslėpė Kauno rajono ūkininkas Ričardas Maldutis.
Investavo daugiausia
Moderni technika, pažangios technologijos ir nuoširdus, pasiaukojantis triūsas – trys kertiniai akmenys, ant kurių laikosi ir gali sėkmingai gyvuoti šiuolaikinis pažangus ūkis. Tuo įsitikinę Babtų seniūnijoje gyvenantys ūkininkai Ričardas ir Loreta Maldučiai.
Prigimtinio darbštumo ir stipraus ryšio su žemę sutuoktiniams galima tik pavydėti, o modernizuoti ūkį ir suklestėti jiems padėjo Europos Sąjungos parama.
Prieš penkiolika metų ūkininkauti nuo 5 ha pradėjusi šeima dabar savo valdas išplėtė beveik iki 300 ha. Per tą laiką ūkininkams teko patirti ir pakilimų, ir nuosmukių, tačiau meilė žemei ir lietuviškas kantrumas padėjo įveikti visus sunkumus neverkšlenant ir nedejuojant. Loreta sako mėgstanti kartoti, jog kas gimė šliaužioti, tas niekada neskraidys. Tačiau iš tiesų šios kuklios žemdirbių šeimos patirtis tik patvirtina seną išmintį, kad gyvenime daugiausia pasiekia tas, kas sėdi savo rogėse ir nuoširdžiai atlieka širdžiai artimą darbą.
Tuomet bet kokie sunkumai yra įveikiami. Štai kai kiti verkšlena ir skundžiasi prispausti sunkmečio, Maldučiai toliau tęsia savo ūkio valdų modernizavimą. Praėjusiais metais jie šiam tikslui investavo daugiausia Kauno rajone ir įgyvendindami jau ketvirtą ES lėšomis finansuojamą projektą buvo paskelbti rajono konkurso „Metų ūkis 2009“ laimėtojais.
R. Maldutis pripažino, kad taip tvarkytis be ES paramos būtų neįmanoma.
„Visas mūsų ūkis modernizuotas iš paramos lėšų: supirkta nauja technika, agregatai, įrengta šiuolaikiška džiovykla, sandėliai. Ir šiuo metu esu padavęs paraišką paramai ūkio modernizavimui gauti, nes labai svajojau įsigyti dirvos įdirbimui reikalingą germinatorių, taip pat šiuolaikišką šienapjovę ir grūdų transporterį sandėliui užpildyti“, – vardijo ūkininkas.
Galimybę įsigyti šią techniką R. Maldučiui suteikė laukiama parama, kuriai gauti jis yra pateikęs paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ antrąją veiklos sritį.
Gali gauti per milijoną litų
Kaip tik šiuo metu vėl galima teikti paraiškas paramai pagal minėtą priemonę gauti.
Antrosios veiklos srities lėšomis finansuojami projektai, susiję su žemės ūkio produktų gamyba, paslaugų žemės ūkiui teikimu ar prekinių žemės ūkio produktų apdorojimu ir pateikimu rinkai. Biodujų iš ūkiuose susidarančių atliekų gamyba taip pat yra remiama, tačiau pagamintos biodujos gali būti naudojamos tik savo reikmėms.
Pareiškėjas, jei jis yra ūkininkas, privalo turėti profesinį žemės ūkio srities išsilavinimą arba būti išklausęs minimalius ūkininkavimo žinių kursus, arba turėti didesnę kaip 2 metų ūkininkavimo patirtį. Parama neteikiama mažesniems kaip 4 ekonominio dydžio vienetų ūkiams.
Pareiškėjas įsipareigoja apdrausti turtą, kuriam įsigyti ar sukurti bus panaudota parama, ne trumpesniam kaip 5 metų laikotarpiui nuo paramos sutarties pasirašymo.
Pagal antrąją veiklos sritį didžiausia paramos suma 2007–2013 metų laikotarpiui vienam paramos gavėjui negali viršyti 1 381 120 Lt. Didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 690 560 Lt.
Finansuojama iki 40 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, o ūkininkaujantiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse – iki 50 proc. Jauniesiems ūkininkams finansuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Jeigu jaunasis ūkininkas dirba mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse – iki 60 proc.
Palengvintos sąlygos
Žemės ūkio valdas modernizuoti siekiantiems pareiškėjams paramai gauti nuolat lengvinamos sąlygos. Nuo šiol norint gauti minėtą paramą nereikės privalomai drausti savo pasėlių. Draudimu pareiškėjai galės pasinaudoti tik patys to norėdami.
Taip pat teikiant paraišką reikės mažiau dokumentų. Pavyzdžiui, jei dalis projekto bus įgyvendinama skolintomis lėšomis, tai paskolos sutartį Nacionalinei mokėjimo agentūrai reikės pristatyti ne kartu su paraiška, o su pirmu mokėjimo prašymu. Jei projektas bus įgyvendinamas nuosavomis lėšomis, tai NMA reikės pristatyti tik raštišką patvirtinimą.
Kaip ir anksčiau, kartu su paraiška reikia pateikti atskirą verslo planą. Tačiau jį parengti dabar paprasčiau – reikia užpildyti patvirtintą verslo plano tipinę formą.
Paraiškos paramai gauti pagal KPP priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ priimamos nuo sausio 4 d. iki metų pabaigos. Daugiau informacijos galima rasti Žemės ūkio ministerijos tinklalapyje www.zum.lt.
Žemės ūkio ministerijos inf.
Užsk. 368
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.