Tapkime draugais!

Bitininkams produkciją padeda realizuoti… peršalimo ligos

Paskelbė:

Paskelbta:


Kristina VAITKEVIČIENĖ

Žiema bitininkams – tarsi ramybės metas. Tada galima susitvarkyti inventorių, apgalvoti, ar atnaujinti bityną, o gal sumažinti ar padidinti šeimų skaičių. Yra laiko apsvarstyti praėjusio sezono rezultatus ir suplanuoti naujus darbus. Taip pat pats metas užpildyti dokumentus paramai gauti.

Paramos paraišką užpildyti galima iki vasario 12 dienos. Ši savaitė – paskutinė. Tad rajono bitininkų draugijos vadovas Sigitas Jašinskas antradienį ir ketvirtadienį VMVT patalpose dar registruos norinčius suspėti gauti paramą bitininkus.

Pasak specialistų, pati bjauriausia bičių liga yra varozė (varoatozė), kuriai gydyti dažniausiai ir gauna paramą bitininkai. Tai – ektoparazitinė bičių liga, Lietuvoje užregistruota 1970 m. Jos sukėlėjas – maža erkutė (Varroas jacobsoni). 1,2 mm ilgio, 1,6 mm pločio, rudos spalvos su gerai išvystytais čiuptuvėliais parazitas padaro nemažai žalos ratuotosioms darbininkėms.

Prieš pat perų uždengimą erkutės korio narvelyje palenda po tranų ar bičių suaugusiomis lervutėmis, intensyviai maitinasi ir ant netikros lėliukės padeda vieną ar daugiau kiaušinėlių. Iš jų išsirita nimfos, kurios maitinasi lėliukės hemolimfa, auga ir subręsta prieš bitei išsiritant. Per vasarą dalis erkių parazituoja ant suaugusių bičių, kita – ant perų. Dažniausiai užkrėsta bitė, maitindama savo limfa erkutę, netenka daug gyvybinių syvų, sunyksta ir žūsta.

Įvairūs vaistai labai sumažina erkių skaičių, šeima gyvena ir prineša pakankamai medaus. Šiuo metu Lietuvoje erkės užpuolusios beveik visas bičių šeimas.

Yra ir natūralių gydymo priemonių (pavyzdžiui, padidinta temperatūra) bei natūralių cheminių medžiagų (skruzdžių rūgšties garai, cukraus pudra, į avilį dedamos citrinos, mėtos ar čiobreliai). Avilio dugne įdedamas tinklelis, kad nukritusios erkės nebegalėtų pasiekti bičių.

Nuo erkių bitės apsivalo ir spiesdamos, nes tuo metu kurį laiką neauginamos naujos lervos (parazitas negali pulti naujų bičių). Bitininkai kai kada ir patys laikinai uždaro motinėlę į narvelį, neleisdami dėti kiaušinėlių.

Erkės labiau mėgsta tranus nei bites darbininkes, todėl kartais išpjaunami ir naikinami daug erkių sukaupę traniniai perai.

Bitės nuo varoatozės turi būti gydomos kasmet. Tam ir skiriama parama. Pasak bitininkų draugijos vadovo S. Jašinsko, praeitais metais tokiai paramai gauti užsiregistravo 103 rajono bitininkai. Draugijai priklauso 70 narių. Pernai rajone pasinaudota ir parama bičių aviliams atnaujinti. Tokia parama galima ir šįmet.

Kaip ankstesniais metais, taip ir šįmet stambiausiu bitininku išlieka Arvydas Počas, prižiūrintis apie puspenkto šimto šeimų (vidutinis bičių ūkis rajone – apie 30 avilių). Tik 5 bitininkai turi daugiau nei šimtą šeimų, 10 prižiūri per pusšimtį, o likusieji neperžengia penkiasdešimties šeimų ribos.

Bitininkų draugijai vadovaujantis S. Jašinskas juokavo, kad bičių produktų paklausą gerokai padidina žiema ir peršalimo ligos. Mat daugelis medų naudoja kaip vaistą ir bėga jo nusipirkti tik prispyrus bėdai.

– Gaila, kad pas mus nėra populiaru naudoti bičių duonelę, pikį, bičių nuodus, – sakė ne vienus metus bitininkaujantis S. Jašinskas. – Neįvertina žmonės natūralių produktų naudos. Ir visai be reikalo. Šiuo metu būtų pravartu prisiminti natūralias medicinos priemones, juolab kad vaistų kainos ir poveikis nelabai džiuginantys.

Paklaustas, ar nepakenkė bitėms tokia šalta žiema, veterinaras sakė, kad didžiausia šių darbščių padarėlių rykštė – tikrai ne šaltis, o drėgmė. Tad avilių per daug dangstyti nepatartina. Juose turi būti gera ventiliacija.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content